.: ایالات متحده در تلاش ایجاد ارتباط با مردم ایران :.   

ایالات متحده در تلاش ایجاد ارتباط با مردم ایران

وزارت خارجه گروه‌هایی از متخصصان ایرانی تشکیل می‌دهد و مبادلۀ شهروندان را افزایش می‌بخشد

نوشتهٔ دیوید شلبی (1)

عضو هیئت تحریریهٔ يو.اِس.اينفو

واشنگتن – نیکلاس برنز(2)، معاون وزیر خارجه می‌گوید که پس از 25 سال فاصله گرفتن از یکدیگر، ایالات متحده در تلاش است تا توجه مردم ایران را با ارتباطی مستقیم جلب کند، با این امید که روابط محکمتر و درک بیشتری میان ایرانیان و مردم آمریکا به وجود آورد.

برنز در روز 29 مارس به کمیتهٔ روابط خارجی سنا گفت که ایالات متحده و ایران همچنان در یک موقعیت غیرعادی دیپلماتیک قرار دارند.

او گفت: "ما هیچ رابطه‌ای با آنان نداریم؛ سفارتخانه‌ای در آنجا نداریم؛ تعداد بسیار اندکی صاحبان آمریکایی کسب و کار در آنجا فعالیت می کنند و شمار بسیار کمی روزنامه‌نگاران آمریکایی در آنجا به سر می‌برند. عملاً هیچگونه ارتباطی میان کشورهای ما برقرار نبوده است، و بنا بر این در حالی که ما با رژیم ایران مخالفیم باید پذیرندهٔ ارتباطات رو به افزایش با مردم ایران باشیم."

برنز به طور فشرده از تعدادی از برنامه‌هایی نام برد که وزارت خارجه در سال گذشته به منظور ایجاد ارتباط با مردم ایران به مورد اجرا گذاشته است. ایالات متحده برنامهٔ فارسی زبان تلویزیونی، رادیویی و حضور اینترنتی خود را به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد ارتباط با مردم ایران افزایش داده است. او همچنین از برنامه‌های مبادله ای میان شهروندان نام برد که برای دانشجویان ایرانی و متخصصان حرفه‌ای امکان ارتباط مستقیم با مردم و جامعهٔ آمریکا را فراهم می‌آورد.

او گفت: "اگر ما نمی‌توانیم روابطی عادی با دولت ایران داشته باشیم – که اکنون نداریم و امیدی نیز به شروع روابط دیپلماتیک در آیندهٔ نزدیک نیست – مطمئناً می‌توانیم ارتباطاتی را با مردم ایران آغاز کنیم. ما همگی دیده‌ایم که درس خواندن در کشورمان و امکان شناختن مردم آمریکا در دراز مدت چه تأثیر بزرگی بر افراد دارد و 40-30 سال دیگر هنگامی که این افراد در مقام مؤثری در جامعهٔ خود قرار گیرند، معنای آن چیست."

سناتورهای هر دو حزب از این ابتکار عمل دولت بوش استقبال کردند. ریچارد لوگار(3) عضو ارشد جمهوریخواه از ایندیانا خواهان "تلاشی سخت و همه‌جانبه" توسط ایالات متحده شد تا مبادله در سطح مردم افزایش یابد.

او گفت: "من فکر می‌کنم یقیناً شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آمریکایی‌هایی که ابتکار عمل داشته‌اند سعی کرده‌اند ایرانیان را بهتر بشناسند. آنها به آن کشور رفته‌ و کارهای دیگری نیز در این زمینه انجام داده‌اند و نتایج مثبتی از کارشان حاصل شده است." او ادامه داد: ‌"تلاش بیشتر ما برای شناختن ایران دارای اهمیتی اساسی است."

جوزف بایدن(4) رئیس کمیتهٔ روابط خارجی از دولت خواست که ابتکار عمل خود را بیشتر از این به کار گیرد و به سازمان‌های غیردولتی ِ (NGO)بیشتری از آمریکا اجازهٔ دهد تا در ایران فعالیت کنند. در حال حاضر به دلیل تحریمهای اقتصادی که در طول 25 سال گذشته توسط آمریکا برای ایران منظورر شده است، تمام نهادهای آمریکایی در فعالیت‌های خود در ایران با محدودیت‌های شدیدی روبرو هستند.

برنز گفت که دولت مایل است NGOهای بیشتری در ایران فعالیت کنند اما هشدار داد که ارتباط مستقیم میان سازمانهای آمریکایی و گروه‌های مدنی در ایران می‌تواند از نظر سیاسی برای آن گروه‌ها زیان‌بخش باشد.

بنا به گفته برنز، وزارت خارجه علاوه بر افزایش تبادل شهروندان، در حال افزایش توانایی خود برای شناختن ایران است. طی دو سال گذشته وزارت خانه میز ایران خود را از یک نفر به هشت نفر گسترش داده است. یک دفتر ایران با کارمندان فارسی‌ زبان در دبی ایجاد کرده است. برنز دفتر دبی را مشابه پایگاه ریگا(5) خواند. پیش از گشوده شدن سفارت آمریکا در مسکو در سال 1933، پایگاه ریگا در لبتوانی(6) مکانی بود که دیپلمات‌ها در آنجا در باره اتحاد جماهیر شوروی مطالعه می‌کردند.

برنز همچنین خاطر نشان ساخت که برخی از اعضای کنگره سعی کرده‌اند در سطح شخصی با مجلس ایران [پارلمان ایران] روابطی برقرار کنند. او از این کوشش ها استقبال کرد.

1. David Shelby

2. R. Nicholas Burns

3. Richard Lugar

4. Joseph Biden

5. Riga station

6. Latvia

منبع: سايت وزارت امور خارجه ايالات متحده

لینک
۱۳۸٦/۱/۱٧ - سيد کريم