ايران، آرامش پيش از طوفان   

ايران، آرامش پيش از طوفان

در حالي كه خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي خبري دنيا هر يك بنا به منافع شخصي يا كشوري خود تحليل‌هاي متفاوت و بعضا خيالي و از بيخ نادرستي از آغاز يا عدم آغاز حمله نظامي آمريكا به ايران ارائه مي‌كنند، شواهد و قرائن نشانگر حوادث تلخي است كه دير يا زود جمهوري اسلامي ايران با آن مواجه خواهد بود.

خبرگزاري نوستي، جهت حفظ روابط كشورش با ايران و متعاقبا حفظ منافع مادي كشورش از قبال پرونده هسته‌اي جمهوري اسلامي در تحليل‌هاي تخيلي خود خبر از آغاز حمله نظامي آمريكا در روز ششم  اپريل (17 فروردين) آن‌هم دو روز مانده به روز موعود يعني در 4 اپريل، مي‌دهد.

روس‌ها اينبار سعي داشتند با  حساس جلوه دادن شرايط، و ايجاد وحشت در ميان مسئولان ايراني، و القاي اين مطلب كه ايران در اين مقطع زماني نيازمند پشتيباني يك ابرقدرت است و يا به عبارتي ايفاي نقش دايه مهربان‌تر از مادر براي جمهوري اسلامي (همانگونه كه "آندره دنیسوف" معاون اول وزیر امور خارجه روسیه چند روز پيش اعلام نمود که روسیه هرآنچه که لازم است را انجام می دهد تا از عملیات نظامی علیه ایران جلوگیری کند.)، روابط خود را با ايران كه از چندي پيش به خاطر طمع بيش از حد مقامات روس، تيره گشته بود مجددا به حالت عادي بازگردانند، كه البته تا حدي نيز موفق بودند.

بر خلاف اظهارات مقامات آمريكايي كه سعي دارند با خونسردي كامل هرگونه تدارك براي حمله به ايران را انكار كنند و اولويت را به اقدامات ديپلماتيك بدهند، شواهد و قرائن حكايت از اتفاقاتي ناگوار در پشت پرده اين آرامش ظاهري دارند.

در حالي كه مقامات آمريكايي سخن از تحريم و راه حل ديپلماتيك مي‌زنند، تائيد و افزايش بودجه نظامي آمريكا در عراق را  شاهد هستيم. مي‌بايستي بزودي شاهد ترك عراق توسط نظاميان آمريكايي باشيم، اما در كمال تعجب شاهد افزايش بودجه نظامي آمريكا در اين كشور هستيم. ديك چني در نخستين روز از كنفرانس آيپك در توجيه اين مساله گفت: «وقتى اعضاى کنگره به جاى صحبت از پيروزى در جنگ، از محدوديت وقت و زمان خروج و محدوديت هاى غيرواقعى ديگر صحبت مى کنند، به معنى آن است که به دشمن بگوييم کافى است به ساعت اش نگاه کند و منتظر عقب نشينى ما باشد.»

اما در كنار تمامي اين مسائل كه با پوشش خبري بي سابقه رسانه‌هاي خبري جهان همراه بوده و در زمان واحد سعي در 1- انحراف افكار عمومي از مساله حمله به ايران و 2- متقاعد كردن افكار بين‌المللي براي حمله به ايران به صورت خواسته‌اي مردمي داشته، و جداي از اظهارات مقامات غربي و روسي كه تماما در دراستاي حفظ منافع خود مي‌باشند، اتفاقات و تحركاتي كه در نزديكي مرزهاي ايران بوقوع پيوسته و يا در حال انجام است،‌ و آماده‌سازي افكار داخلي توسط جمهوري اسلامي با اقداماتي نظير اعلام تجاوز بمب‌افكن‌هاي آمريكايي به خاك ايران (در صورتي كه اين مساله پيش از اين نيز بارها انجام شده بود، اما مقامات ايراني از اعلام آن خودداري كرده بودند) حاكي از تدارك گسترده آمريكا - با و يا بدون -  همكاري كشورهاي اروپايي است. مواردي كه با كمي دقت، و جمع‌بندي درست، تنها يك هدف را پيش روي ما مي‌گذارد: «حمله نظامي».

پاره‌اي از اين اتفاقات به شرح زير مي‌باشد:

- پرواز هواپيماهاي جاسوسي بر فراز مرزهاي ايران

- پرواز هواپيماهاي بدون سرنشين بر فراز شهرها براي آزمايش ميزان حساسيت و توان پدافندي ايران

- خروج نيروهاي روس از بوشهر

- آمادگي سفارتخانه‌ها و كنسولگري‌هاي كشورهاي خارجي جهت خروج اضطراري از ايران

- ورود ناوهاي هواپيمابر آمريكا به خليج فارس

- افزایش نیروهای نظامی آمریکا در عراق و افغانستان (و البته آمادگي اين نيروها جهت جابجايي در منطقه)

- توسعه تحریم اقتصادی ایران، ازطریق جلوگیری ازمعامله بانکها با ایران

- فروش بي سابقه تسليحات به كشورهاي عربي حوزه خليج فارس، براي ايجاد نيروي بين‌المللي جايگزين جهت حمايت از نيروهاي آمريكايي در منطقه با توجه به ترس اعراب از افزايش قدرت نظامي ايران و وحشت از پيروزي احتمالي ايران در نبرد احتمالي با آمريكا.

- ايجاد پايگاه‌ نظامي در مرز ايران و عراق

- فعاليت مجدد پايگاه اينجرليك در تركيه

- واكنش بي سابقه مجامع بين‌المللي و كشورهاي مختلف در قبال دستگيري 15 ملوان بريتانيايي

- دستگیری ماموران دولتی ایران در "اربیل" عراق

- اظهارات مقامات آمريكايي مبني بر پشتيباني ايران از گروه‌هاي تروريستي در عراق

- حمايت از گروه‌هاي تجزیه طلب درایران

- اعلام نقض حريم هوايي آبادان توسط بمب‌افكن‌هاي آمريكايي توسط مسئولان ايراني براي اولين بار (در صورتي كه نيروهاي آمريكايي پيش از اين نيز بارها حريم هوايي شهرهاي جنوبي ايران را نقض كرده بودند و اين اولين بار بود كه اين مساله تئسط مسئولين ايراني اعلام مي‌شد).

لینک
۱۳۸٦/۱/٢٠ - سيد کريم