ایران روسیه را از بوشهر بیرون می کند   

ایران روسیه را از بوشهر بیرون می کند

روسیه در تشدید بحران ایران متهم شناخته شده است. تهران اعلام کرد که به خاطر آنکه مسکو بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر را به تعویق می اندازد خود به تولید سوخت هسته ای خواهد پرداخت. گروه مذاکره کنندگان "اتم استروی اکسپورت" به طور فوق العاده عازم ایران شدند.

روز یکشنبه تهران به حاد کردن رابطه خود با روسیه و غرب اقدام نموده و اشاره کرد که بدون توجه به احداث پروژه بوشهر به تولید مستقل سوخت هسته ای خواهد پرداخت. مقامات ایرانی  اشاره کردند که احداث نیروگاه اتمی بوشهر ممکن است که کلا متوقف شود. آنطور که "منوچهر متکی" وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد" به تعویق افتادن بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر ایران را مجبور می کند که به طور مستقل به تولید سوخت هسته ای بپردازد". به گفته وی بررسی تامین مالی احداث نیروگاه عملا به پایان رسیده است. وی به طور مستقیم گفت: "اما این تعویق ها در تاریخ راه اندازی و تحویل سوخت هسته ای نشان می دهند که ایران باید خود گام های مستقلی برای تولید سوخت هسته ای انجام دهد که به چنین شرایطی دچار نشود".

بیانیه وزارت امور خارجه پاسخی به فشار از سوی مسکو است که خواستار تسریع در تامین مالی احداث نیروگاه اتمي بوشهر می باشد.

از اواسط ماه ژانویه ایران به گفته کمپانی روسی پرداخت های مربوط به نیروگاه اتمی بوشهر را متوقف ساخته است. در ماه مارس ابتدا در مسکو و سپس در تهران مذاکرات چندین روزه نمایندگان "اتم استروی اکسپورت" و شرکای ایرانی برگزار شد. در اواخر ماه مارس کمپانی روسی اعلام کرد که ایران بخش کوچکی از پرداخت ها را انجام داده است. روز 3 آپریل "سرگی کرینکو" رییس "روس اتم" اعلام کرد که وی به بازگشت ایران به جدول زمانی پرداخت ها خوش بین است. به گفته وی سه ماهه اول سال جاری میلادی روسیه از ایران 15 میلیون دلار دریافت کرده که 10 میلیون آن در اواخر ماه مارس پرداخت شده است. قبل از آن "ایرینا یوسیپووا" سخنگوی کمپانی "اتم استروی اکسپورت" اعلام کرده بود که "ایران پرداخت های عقب افتاده خویش را آغاز کرده، اما فعلا نه به طور کامل".

تهدید بر هم خوردن توافقات با ایرانی ها، طرف روسی را مجبور به اتخاذ تصمیمات قاطع و سریع کرده است. امروز هیئتی از "اتم استروی اکسپورت" به ایران سفر می کند.

این مذاکرات به احتمال زیاد بسیار حساس خواهند بود. آنطور که ناظران معتقدند روسیه کلا دو راه دارد. یا با ایران و با پرداخت های تاریخ قبلی از سوی ایران (در مورد مرحله پایانی احداث نیروگاه اتمی بوشهر) موافقت کند و یا به پرداخت های سرموعد اصرار کند. گزینه آخر با عواقب غیر مطلوبی برای طرفین توام خواهد بود. روسیه ممکن است که سرمایه ای را که در ایران هزینه کرده از دست دهد و تهران ممکن است که تحت فشارهای شدیدتری از سوی کشورهای غربی، به خاطر قصد اجرای برنامه هسته ای به طور حداکثر غیر شفاف، قرار گیرد. در این صورت ایران ممکن است که حمایت مسکو از جمله در شورای امنیت که روسیه در آن از حق وتو برخوردار است را از دست بدهد.

«نووستی» یادآوری می کند که احداث نیروگاه اتمی بوشهر در سال 1975 توسط آلمان و تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز شد. در سال 1995 روسیه و ایران قرارداد اتمام واحد اول آن را امضا نمودند. کل حجم قرار داد در حدود یک میلیارد دلار ارزیابی می شود. طبق توافقات بعمل آمده با ایران روسیه یک راکتور، سوخت هسته ای برای آن و تربیت پرسنل ایران را متعهد شده است.

یک توافق دیگر نیز حاصل شده در مورد اینکه سوخت هسته ای بعد از استفاده از بوشهر به روسیه بازگردانده شود. به همین خاطر بوشهر تحت تحریمات شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران در سال گذشته و قطعنامه 1747 مورخ 24 مارس سال جاری قرار نگرفته است. قطعنامه آخر خواستار توقف امور غنی سازی اورانیوم از سوی تهران بوده و محدودیت هایی در مورد مسائل تجاری و کمک های مالی به این کشور در نظر دارد. تهران در پاسخ اعلام کرد که قصد دارد همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی را متوقف کند. مقامات ایرانی اعلام کرده اند که امکان تعلیق غنی سازی را قبول ندارند.

"گازیتا.رو"، خبرگزاري «نووستي» روسيه، 20 فروردين 

لینک
۱۳۸٦/۱/٢٠ - سيد کريم