گيتس براى جلب حمايت‌ها عليه ايران به خاورميانه سفر كرد   

گيتس براى جلب حمايت‌ها عليه ايران به خاورميانه سفر كرد

خبرگزارى فارس: گزارش‌‌ها به نقل از يكى از مقامات ارشد نظامى آمريكا درباره سفر وزير دفاع اين كشور به خاورميانه حاكى است، واشنگتن از همپيمانان خواهد خواست مانع آن چيزى شوند كه واشنگتن گسترش نفوذ ايران در منطقه مى خواند.

به گزارش خبرگزارى آسوشيتدپرس از امان، "رابرت گيتس" طى هفته جارى در سفر منطقه‌اى خود ديدارهايى با سران كشورهاى منطقه خواهد داشت.

بنا بر اين گزارش، به اعتقاد اين مقام ارشد نظامى كه خواست نامش فاش نشود، مهمترين راه كاهش فشارهاى ايران بر دولت عراق اين است كه كشورهاى همپيمان در خاورميانه از دولت "نورى مالكى" نخست‌وزير عراق حمايت كنند.

ديدار گيتس از منطقه در زمانى صورت مي‌گيرد كه موج تازه‌اى از خشونت‌ها در روزهاى اخير عراق را فرا گرفته و آرايش جديد نظامى در اين كشور را زير سوال برده و اعضاى كنگره و كاخ سفيد نيز درباره تعيين جدول خروج از عراق اختلاف نظر دارند.

به گفته اين مقام ارشد نظامى كه با گيتس در اين سفر همراه است، وزير دفاع آمريكا از سران منطقه‌اى خواهد خواست كه موضع خود را درباره برنامه هسته‌اى ايران و رابطه تهران و حزب‌الله لبنان مشخص كنند.

انتظار مي‌رود گيتس پس از ديدار با سران اردن راهى سرزمين‌هاى اشغالى فلسطين و مصر شود.

گيتس خود نيز پس از ورود به اردن در جمع خبرنگاران با اعلام اين كه از 20 سال پيش تاكنون به اردن سفر نكرده، خاطر نشان كرد: اردن همپيمان قوى آمريكا در منطقه بوده و من به دنبال ديدار با پادشاه اردن هستم تا درباره اين امر بحث كنيم آنها چگونه مي‌توانند با ما همكارى كنند و ما چگونه مي‌توانيم با آنها كار كنيم.

لینک
۱۳۸٦/۱/٢٧ - سيد کريم