دستگيري يك گروه جاسوسي ايران در عراق   

آمريکا: یک گروه جاسوسی ايران به همراه ابزارهای پیشرفته کامپیوتری و الکترونیکی دستگیر و به یکی از پایگاه های آمریکا منتقل شد

کارگزاران : نیروهای آمریکایی اعلام کرده اند، توانسته اند یک گروه جاسوسی که به ادعای آنان (آمریکایی ها) برای دولت ایران جاسوسی می کرده اند به همراه ابزارهای پیشرفته کامپیوتری و الکترونیکی دستگیر کنند. خبرگزاری عراقی «الملف» گزارش داد، این گروه اطلاعات سری از پایگاه های آمریکایی در عراق تهیه و به سرعت به ایران منتقل می کرده است.

یکی از مقام های عالی رتبه آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، در این باره گفت؛ نظامیان آمریکایی پس از شناسایی محل جاسوسی این افراد، آن مکان را به سرعت محاصره کرده و تمام افراد مستقر در آن را بازداشت و در حالی که پاکت های سیاه بر سرشان پوشاندند به یکی از پایگاه های آمریکایی منتقل کردند. این مقام عالی رتبه همچنین ادعا کرد این گروه به عنوان یک گروه بازرگانی و به کمک رایانه اطلاعات سری را در عراق تهیه و به ایران ارسال می کرده است. آمریکایی ها مدتی است که با دستگیری اتباع ایران در عراق آنها را به جاسوسی و کمک به تروریست ها متهم می کنند.

ایران بارها این اتهامات را تکذیب کرده و از مقام های آمریکایی خواسته است مدارک ادعای خود را ارائه کنند اما تاکنون مدرکی ارائه نشده است. در این حال بی.بی.سی گزارش داد، دولت آمریکا به رغم توصیه های وزارت امور خارجه این کشور مبنی بر آزادی ۵ ایرانی بازداشت شده در اربیل عراق، این افراد را کماکان در بند نگه می دارد.

رابین رایت، گزارشگر روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابعی در دولت آمریکا نوشته که مشاوران سیاست خارجی جورج بوش، تصمیم به ادامه بازداشت ۵ ایرانی گرفته اند. ۵ ایرانی روز ۱۱ ژانویه توسط سربازان آمریکایی در شهر اربیل دستیگر شدند. ایران می گوید که این افراد از اعضای نمایندگی ایران در شهر کردنشین اربیل به شمار می روند. روزنامه واشنگتن پست نوشته که ایرانی های بازداشت شده باید دوره ای شش ماهه را طی کنند تا وضعیت آنها مورد بازبینی قرار گیرد. این دوره شش ماه مطابق نوشته این روزنامه در ماه ژانویه پایان می یابد.

لینک
۱۳۸٦/۱/٢٧ - سيد کريم