ايران، هدف سفر گيتس به خاورميانه   

ايران، هدف سفر گيتس به خاورميانه

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، با سفر روز دوشنبه اش به اردن، دور سفر هايش به خاور ميانه که به اعتقاد مقامات آمريکايي با هدف مقابله با نفوذ روز افرون ايران در منطقه انجام مي شود را آغاز کرد.

يکي از مقامات وزارت دفاع آمريکا که نخواست نامش فاش بشود، گفت که آمريکا از متحدانش، مصر و اردن، مي خواهد که حمايت بيشتري از از دولت عراق و نخست وزيرش، نوري المالکي، در نشست هاي بين المللي بکنند. همچنين اين کشور به دنبال مخالف بزرگتري در مقابل برنامه هاي اتمي ايران و حمايت اين کشور از نظاميان حزب الله در جنوب لبنان است.

گيتس در امان، با ملک عبدالله دوم و مقامات ارشد اين کشور ديدار مي کند و درباره تحولات منطقه و بالاخص در مورد ايران، گفتگو خواهند کرد؛ اين مقام آمريکايي افزود که گيتس مي خواهد بداند ملک عبدالله درباره ايران چه نظري دارد. سلاح هاي فروخته شده در منطقه هم جزو موضوعات بحث خواهد بود.

به گفته اين مقام آمريکايي: "آقاي گيتس روز سه شنبه در مصر، دولت حسني مبارک را تشويق مي کند تا خريد سلاح هاي پيشرفته و تمرکز بر مقابله با تروريسم، که همه ما در منطقه براي آن تلاش مي کنيم را مد نظر بگيرد. در مرحله بعد او قصد دارد که اسرائيل را از برنامه هاي آمريکا، مبني برفروش سلاح هاي پيشرفته، درحالي که مقدار آن هنوز مشخص نيست، به عربستان سعودي، مطمئن سازد".

خود گيتس گفته است که با ملک عبدالله درباره اين که ما چطور مي توانيم به تلاش هاي صلح آميز اردن کمک کنيم و آنها چطور مي توانند نه فقط در عراق بلکه در روند صلح فلسطين، به ما کمک کنند، گفتگو خواهد کرد. گيتس در هواپيما و در راه امان به خبرنگاران گفت: "اردن هميشه متحد آمريکا بوده است. اين کشور مدت هاي طولاني تاثير سازنده اي در منطقه داشته و ما اميدواريم که اين روند ادامه پيدا کند".

در جريان اين سفر، وزير دفاع آمريکا به دنبال حمايت براي گفتگوي امنيتي در خليج فارس است که اين اقدام چتري است که گفتگوي آمريکا و کشورهاي عرب نفت خيزخليج فارس را مي پوشاند.

گفتگو ها بر محور "نگراني مشترک از هژموني ايران در منطقه و دخالت جنبش هاي سياسي شيعه در بعضي از کشور ها و اينکه چطور مي توان آن را کاهش داد و به همه اين ها در مجموع پاسخ داد"، دور مي زند.

مقام آمريکايي مي گويد: "بهترين راه براي مقابله با ايران، مقابله با اقدامات اين کشور در عراق است. اين سفر روي اين موضوع متمرکز شده است که چگونه مي توانيم با متحدان استراتژيک خود براي رسيدن به اين هدف، همکاري کنيم".

محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور ايران، روز پنجشنبه گفت که کشورش به تقاضاي غرب درباره توقف غني سازي اورانيوم اهميت نمي دهد و تا آخر مقاومت مي کند.

سازمان ملل تحريم هايي را براي ايران در نظر گرفته است که اگر اين کشور دست از غني سازي اورانيوم بر ندارد، اين تحريم ها شديد تر خواهد شد. آمريکا اين نکته را که اگر تحريم ها نتوانست ايران را تسليم کند، به اين کشور حمله نظامي خواهد کرد، رد مي کند.

ايران هفته گذشته اعلام کرد که غني سازي اورانيوم به مرحله صنعتي رسيده است و اين درحالي است که ناظران بين المللي درباره حد ي که برنامه هاي اتمي ايران به آن رسيده است، مشکوکند.

احمدي نژاد گفت: "مردم ايران براي رسيدن به حق خود در مورد برنامه هاي اتمي ايستادگي مي کنند و با اراده به راه خود ادامه دهند، تا اين چرخه را به تکامل برسانند و با مشت هاي گره کرده بر حق خود پافشاري مي کنند".

احمدي نژاد در يکي ديگر از سخنراني هاي ستيزه جويانه اش در شيراز که توسط تلويزيون دولتي پخش مي شد، هشدار داد که قدرت هاي جهان نبايد از شوراي امنيت سوء استفاده بکنند.

او اظهار داشت: "دست از روش هاي قلدرانه برداريد! وگرنه اطمينان داشته باشيد که شکست خواهيد خورد و شکست بزرگي را به ملتتان تحميل خواهيد کرد. شما در عراق و فلسطين و لبنان چه به دست آورديد؟"

منبع: خليج تايم

روزآنلاين

لینک
۱۳۸٦/۱/٢٩ - سيد کريم