تأیید ورود ایران به مرحله‌ی صنعتی غنی‌سازی اورانیوم   

تأیید ورود ایران به مرحله‌ی صنعتی غنی‌سازی اورانیوم

سند تازه در مورد حد پیشرفت ایران در زمینه غنی‌سازی از درون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتشار یافته است.

یک سند درونی آژانس بین المللی انرژی اتمی، که مضمون آن در روز ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) انتشار یافت، حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برنامه‌ی اتمی مناقشه‌انگیز خود وارد مرحله‌ی غنی‌سازی اورانیوم در حدی فراتر از آزمایش شده است.

این سند را یکی از مقامهای عالی‌رتبه‌ی آژانس بین المللی انرژی اتمی، که نام وی فاش نشده، نگاشته است. چندین خبرگزاری برپایه‌ی مضمون این سند، این خبر را انتشار داده‌اند که هم اکنون در پایگاه اتمی نطنز بیش از ۱۳۰۰ سانتریفوژ تعبیه و فعال گشته‌اند. پیش از این نیز خبر مشابهی از محافل دیپلماتیک شنیده شده بوده است.

بر اساس خبرهای منتشر شده، ایران اکنون دارای ۳۰۰۰ سانتریفوژ فعال است. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، که اخیرا ورود ایران به مرحله‌ی غنی‌سازی اورانیوم در ابعاد صنعتی را اعلام کرد، گفته است که در ایران برای تعبیه و فعال‌سازی بیش از ۵۰ هزار سانتریفوژ برنامه‌ریزی شده است.

خودداری ایران از دادن اجازه بازرسی از تاسیسات اراک

 در خبر دیگری  که خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۹ آوریل گزارش کرده، ایران به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه نداده است از تاسیسات حساس آب سنگین اراک بازدید نمایند.

 اولی هینونن (Olli Heinonen) معاون محمد البرادعی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نامه‌ای به مقام‌های ایران نوشت «این اقدام ایران برخلاف توافق‌نامه‌ی امضاء شده میان ایران و مقام‌های آژانس است.»

 با امتناع تهران از اجازه بازرسی از تاسیسات اراک، اتحادیه اروپا در حال بررسی تشدید تحریم‌ها علیه ایران است. از سوی دیگر، اسرائیل روز پنجشنبه از ایالات متحده آمریکا خواست علیه ایران دست به اقدام بزند. این درحالی است که منوچهر متکی وزیر خارجه ایران آنچه را که کشورش در حال پیشبرد آن است، حق ایران می‌داند.

منبع: دويچه وله

لینک
۱۳۸٦/۱/۳٠ - سيد کريم