آخرين اخبار امور خارجه از واشنگتن   

آخرين اخبار امور خارجه از واشنگتن

17 آوریل 2007

اظهارات وزارت امور خارجه درباره شهروند آمریکایی ناپدید شده در ایران،

مناقصه نیروگاه های هسته ای ایران

جلسه مطبوعاتی روزانه -- آخرین گزارش از وضعیت آقای لوینسون

سوال از شان مک کورمک، سخنگوی نظر وزارت امور خارجه: آیا خبر جدیدی از دولت ایران دریافت کرده اید؟

آقای مک کورمک: آنچه در طی تعطیلات پایان هفته اتفاق افتاد این است که ما از طریق سفارت سوئیس درخواست دیگری برای دولت ایران ارسال کردیم و از آنها خواستیم تا در مورد آقای لوینسون به ما پاسخ قطعی یا حداقل قطعی ترین پاسخ ممکن را بدهند. با بررسی دقیق اطلاعات موجود اکنون اطمینان داریم که آقای لوینسون به جزیره کیش سفر کرده و طبق شواهد موجود هنوز ایران را ترک نکرده است. بنابراین تا آنجایی که اطلاع داریم، او هنوز در ایران است. و ما به نظر خودمان به اندازه کافی به دولت ایران فرصت داده ایم -- حدود یک هفته -- تا از طریق سیستم خود محل آقای لوینسون را مشخص کند. در نتیجه درخواست رسمی دیگری از طریق سفارت سوئیس ارسال کردیم تا از آنها بپرسیم که به چه نتیجه ای رسیده اند. و اینکه خواستار پاسخ قطعی شویم...

سوال: وقتی این درخواست رسمی تر را ارسال می کنید و از دولت ایران اطلاعات می خواهید، در کدام مقطع از مقامات ایران یا مقامات سوئیس درخواست خواهید کرد که با کمک شما تحقیقات رسمی تری را آغاز کنند -- آیا این کاری است که اکنون صورت گرفته یا اینکه در انتظار انجام تحقیقات رسمی تری هستید؟

آقای مک کورمک: امیدواریم که در مقایسه با درخواست قبلی که از طریق سفارت سوئیس فقط برای یافتن آقای لوینسون ارسال شد، درخواست رسمی دوم که همین اخیرا، یعنی کمی بیش از یک هفته پیش برای دولت ایران ارسال شد، برای آغاز تحقیقات رسمی تر کافی باشد. درخواست قبلی به ماه مارس مربوط است. بنابراین، درخواست های رسمی ما اینها بوده است. و حالا از دولت ایران خواسته ایم که در مورد نتایج به دست آمده پاسخ رسمی بدهند...

سوال: آیا کنسولگری ایالات متحده در دبی قبل از سفر آقای لوینسون به ایران با ایشان صحبت کرده است؟

آقای مک کورمک: بلی.

سوال: و ایشان به کنسولگری گفته است که عازم جزیره کیش است؟

آقای مک کورمک: از اینکه ایشان به کنسولگری گفته است که عازم جزیره کیش است اطلاع ندارم. از جزئیات دقیق مکالمه ایشان اطلاع ندارم، اما می دانم که کنسولگری با ایشان صحبت کرده است.

سوال: اصلا ایشان چرا با کنسولگری در ارتباط بوده است؟ به این معنی که کار او شخصی بوده است. مردم معمولا بدون دلیل به سفارخانه مراجعه نمی کنند.

آقای مک کورمک: این سوال را وقتی آقای لوینسون به آمریکا بازگشت می توانید از خودش بپرسید.

سوال: شما واقعا نمی دانید که او اکنون زنده است یا نه...؟

آقای مک کورمک: ما امیدواریم که او به نزد خانواده اش بازگردد. ...ما می خواهیم که او به نزد خانواده اش بازگردد و اعضای خانواده اش مجددا او را ببینند. و صرفنظر از هر اختلاف سیاسی موجود بین ایالات متحده و دولت ایران، ما فکر نمی کنیم که این اختلافات مانع حسن نیت و جستجوی برای شهروند آمریکایی ای شود که احتمالا در داخل مرزهای ایران به سر می برد.

***

سوال: ایران در طی تعطیلات پایان هفته اعلام کرد که به دنبال برگزاری مناقصه برای تاسیس دو نیروگاه هسته ای جدید هستند.

آقای مک کورمک: بلی.

سوال: آیا ایالات متحده کاری می کند، خواهد کرد، یا می تواند انجام دهد تا کسی در این میان منصرف شود؟ و آیا این یک تصمیم تجاری توسط یک شرکت اروپایی یا روسی خواهد بود...؟

آقای مک کورمک: به نظر من در حال حاضر، با توجه به جایگاه ایران در جامعه بین الملل و برنامه های هسته ای این کشور، هر طرف خارجی به میزان قابل درکی نسبت به انگیزه ایران از پیگیری ساخت دو نیروگاه جدید مشکوک خواهد بود. دولت روسیه هم اکنون تصمیم دارد که قرارداد ساخت راکتور بوشهر را تکمیل نکند. و اینکه اکنون دو قطعنامه فصل 7 بر محور فعالیت های هسته ای ایران صادر شده است که فکر می کنم باعث تامل شرکت های دست اندرکار در امور هسته ای در معامله با ایران در زمینه مسائل هسته ای شود.

***

عراق: مقتدی صدر، ایران و عراق

سوال: به عراق بپردازیم. نظر شما در مورد اقدام مقتدی صدر در خارج کردن وزرای خود از کابینه عراق چیست؟

آقای مک کورمک: بلی. مسئله بر سر آرایش دولت است که در نهایت باید به دست خود دولت عراق حل شود. آنها در طی این سال ها احتمالا ائتلاف های متعددی تشکیل خواهند داد. تا جایی که من اطلاع دارم حزب مقتدی صدر در مجلس عراق باقی خواهد ماند و همچنان در بحث و تبادل نظر بر سر مسائلی همچون قانون هیدروکربن، قانون مالی، و قانون بعثی زدایی شرکت خواهد داشت. عراقی هایی که خواهان ثبات، شکوفایی و امنیت بیشتر عراق هستند باید در شرایط حاضر از هیچ تلاشی برای حل اختلافات خود فروگذار نکنند. اینکه این کار را از داخل دولت یا مجلس دنبال کنند به خود آنها مربوط است. ولی به هر جهت، مردم عراق به این نمایندگان رای دادند تا از جانب آنها فعالیت کنند. و این انتظار مردم عراق است و این طرز تفکری است که باید در میان نمایندگان ملت عراق حاکم باشد.

سوال: مجددا در مورد عراق -- برخی از فرماندهان نظامی در هفته گذشته ادعا کردند که ایران به ستیزه جویان سنی و شیعه کمک می کند. نظر شما در این باره چیست؟

آقای مک کورمک: منظور شما اظهارات ژنرال کالدول (1) درباره فعالیت های ایران است؟

سوال: بلی.

آقای مک کورمک: اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارم. ولی فعالیت های ایران در تامین مواد و فناوری و همچنین در آموزش گروه های مختلف عراق مدتی است که ما را نگران کرده است. ژنرال کالدول گزارش کاملی در این زمینه داد که چیز زیادی نمی توان به آن اضافه کرد.

سوال: به نظر شما دلیل ایران برای این کار چیست؟ آیا فکر می کنید قصد آنها به طور کلی ایجاد بی نظمی است؟

آقای مک کورمک: باید از رهبر دولت ایران بپرسید که چه نفعی در این کار دارند. مطمئنا نظریه های مختلفی می توان ارائه داد که چیزی بیش از حدس و گمانه نخواهند بود. آنچه می توان گفت این است که این کارها مغایر تمایل اعلام شده آنها مبنی بر برقراری روابط همسایگی خوب و شفاف با عراق و ایفای نقش مثبت در آینده این کشور است. و این قبیل فعالیت ها مسلما نقش مثبتی در تثبیت اوضاع عراق ندارند. در واقع، فقط به افزایش تنش های موجود در عراق می افزایند.

1. General Caldwell

منبع: سايت وزارت امور خارجه آمريكا

لینک
۱۳۸٦/٢/٥ - سيد کريم