سخنان آقای شولتی در مورد ایران و انرژی اتمی   

سخنان آقای شولتی در مورد ایران و انرژی اتمی

23 آوریل 2007

گرگوری شولتی: آنچه رییس جمهور ایران یک جهش تکنولوژیک عظیم رو به جلو میخواند در واقع بشدت عقب نگاه داشتن مردم شریف جمهوری اسلامی است

هفته گذشته بخش حفاظتی سازمان بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام این آژانس در وین اطلاع داد که ایران به نصب تجهیزات سنتریفیوژ در پناهگهاهای زیرزمینی نطنز ادامه داده و سه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است. این بخش همچنین به ما اطلاع داد که ایران از عمل بازرسی آژانس در اراک، مکانی که در آن با نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مشغول احداث یک رآکتور آب سنگین است، جلوگیری بعمل آورده است. سنتریفیوژها عمل غنی سازی اورانیوم را انجام داده و رآکتورهای آب سنگین پلوتونیوم تولید میکنند. خوانندگان این بلاگ میدانند که پلوتونیوم و اورانیومِ بشدت غنی شده میتوانند تبدیل به سلاح هسته ای شوند.

گزارش هفته گذشته حاکی از این است که رهبران ایران به نادیده گرفتن نگرانیهای بین الملل و تعهدات بین المللیشان ادامه میدهند. دورنمای انزوای سیاسی بیشتر و تحریم اقتصادی در پیش رو است. آنچه رییس جمهور ایران یک جهش تکنولوژیک عظیم رو به جلو میخواند در واقع بشدت عقب نگاه داشتن مردم شریف جمهوری اسلامی است. رییس گروه مذاکره کننده درباره مسایل هسته ای ایران، دکتر لاریجانی، قرار است این چهارشنبه با دبیر سیاست خارجی اروپای متحد، دکتر سولانا، ملاقات کند. دکتر سولانا تلاش خواهد کرد تا مذاکرات را بر مبنای بسته ای که در ماه ژوئن گذشته سخاوتمندانه از طرف شش کشور به ایران پیشنهاد داده شد آغاز کند. ما امیدواریم دکتر لاریجانی اقتدار حرکت بسوی مذاکراتی را که در نتیجه گیری آن به حقوق ایران احترام گذاشته و در عین حال نگرانی های بین الملل نیز مورد توجه قرار گرفته باشد حرکت کند.

گرِگ شولتی

وین

23 آوریل 2007

منبع: سايت وزارت امور خارجه آمريكا

لینک
۱۳۸٦/٢/٥ - سيد کريم