دیپلماتها: بعید به نظر می رسد که ايران تعلیق را بپذیرد   

دیپلماتها: بعید به نظر می رسد که ايران تعلیق را بپذیرد

چند تن از دیپلماتهای غربی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا ايران حاضر می شود غنی سازی اورانیوم را متوقف کرده و در جهت حل بحران گام بردارد؟ گفتند بعید به نظر می رسد که ايران حاضر به توقف و یا تعلیق این فعالیتها شود.

قرار است‌ لاريجانی‌ مذاکره‌ کننده‌ ارشد‌ هسته‌ ای جمهوری اسلامی‌ تا ساعاتی دیگر در آنکارا با خاوير سولانا مسئول‌ سياست‌ خارجی‌ اتحاديه‌ اروپا‌ در نخستين‌ ديدار بین این دو پس‌ از چند ماه‌ در مورد‌ از ميان‌ برداشتن‌ بن‌ بست‌ ايجاد شده‌ در زمینه‌ برنامه‌ هسته‌ ای جمهوری اسلامی‌ گفتگو کند.

دیپلماتهای غربی گفتند در دیدار امروز سولانا و لاریجانی در آنکارا، احتمالا سولانا تلاش خواهد کرد فرصت دیگری از طرف گروه پنج بعلاوه یک به ايران بدهد تا غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد، اما منابع دیپلماتیک اروپايی نسبت به نتایج این گفتگوها خوشبین نیستند.

خبرگزاری‌ فرانسه‌ روز گذشته نیز در گزارشی‌ از تهران در باره‌ بی‌ اعتنايی‌ جمهوری اسلامی‌ به‌ درخواست‌ کشورهای‌ غربی‌ مبنی‌ بر توقف برنامه‌ غنی‌ سازی‌ اورانيوم‌ گزارش کرده بود‌ ايران ‌ با اعلام‌ اين‌ مطلب‌ که‌ قصد ندارد تسليم‌ فشار کشورهای‌ غربی‌ شود‌، هرگونه‌ اميد به‌ پيشرفت‌ در مذاکرات‌ فردا چهارشنبه‌ با اتحاديه‌ اروپا را نقش‌ بر آب‌ کرد.

سولانا گفته است انتظار دارد مذاکراتی‌ که‌ چند وقت‌ پيش‌ متوقف‌ شده‌ بود‌ از سر گرفته‌ شود‌، اما‌ اظهارات‌ مقامات‌ بلندپايه‌ جمهوری اسلامی از جمله احمدی نژاد‌ هرگونه‌ اميد به‌ موافقت‌ این كشور با درخواست‌ اصلی‌ کشورهای‌ غربی مبنی بر توقف برنامه‌ غنی‌ سازی‌ اورانيوم‌ را از بين‌ برده‌ است‌.

احمدي‌ نژاد در مصاحبه‌ ای‌ با تلويزيون عرب‌ زبان‌ جمهوری اسلامی موسوم به العالم‌ هرگونه‌ احتمال‌ تکرار اقدام‌ دولت‌ قبلی‌ را در تعليق‌ غنی‌ سازی‌ اورانيوم‌ رد کرد‌ و گفت "ما‌ در گذشته‌ غنی‌ سازی‌ اورانيوم‌ را به‌ حال‌ تعليق‌ در آوردیم و این امر ‌به‌ عقب‌ افتادن پروژهای هسته ای ما‌ منجر شد‌."

لاريجانی‌ نيز به‌ سولانا هشدار داده‌ است‌ بر روی‌ موضوع‌ توقف غنی‌ سازی‌ اورانيوم‌ پا فشاری‌ نکند و در اين‌ مذاکرات‌ مطالب‌ تازه‌ ای‌ مطرح‌ کند و "پيشرفت" جمهوری اسلامی‌ را در زمینه فعالیتهای هسته ای‌ ‌به‌ رسميت‌ بشناسد.

لاریجانی‌ گفت‌ "سولانا نبايد در باره‌ هيچ‌ گونه‌ پيش‌ شرطی‌ گفتگو کند بلکه‌ بايد ابتکارات‌ تازه‌ ارائه‌ دهد."

سولانا و لاريحانی‌ سال‌ گذشته‌ چندين‌ دور مذاکرات‌ بدون‌ نتيجه‌ در باره‌ برنامه‌ هسته‌ ای جمهوری اسلامی‌ برگزار کردند. آخرين‌ گفتگوی‌ آنها در ماه فوریه گذشته در حاشيه‌ نشست‌ امنيتی‌ مونيخ‌ صورت گرفت که تنها 20 دقیقه بطول انجامید.

لینک
۱۳۸٦/٢/٥ - سيد کريم