حمایت بوش از دیدار احتمالی رایس و متکی   

حمایت بوش از دیدار احتمالی رایس و متکی

 آفتاب: جرج بوش در مصاحبه روز گذشته خود از احتمال مذاکره کاندولیزا رایس با مسئولان ایران در کنفرانس بین‌المللی شرم‌الشیخ خبرداد اما اعلام کرد پرونده هسته‌ای موضوع گفتگوهای آن‌ها نخواهد بود. اظهارات بوش یک روز پس از آن بیان شد که محمود احمدی‌نژاد نیز در تهران به صورت مشروط با مذاکرات رایس و متکی تلویحاً موافقت کرد.

به گزارش واشنگتن پست، بوش که در مصاحبه‌ای با شبکه پی‌بی‌اس آمریکا سخن می‌گفت در حالی که در ابتدا سعی می‌کرد بی‌میلی خود را از هرگونه برقراری تماس با مقامات ایرانی نشان دهد گفت: کاری که تمایل به انجامش ندارم مذاکره‌ چندجانبه با ایران است.

بوش چند دقیقه بعد درسخنانی که در تناقض با مواضع قبلی‌اش بود گفت: البته ممکن است رایس و وزیر امورخارجه ایران گفت‌وگوهای چندجانبه‌ای را در حاشیه کنفرانس امنیتی عراق آغاز کنند.

از سال 1979 میلادی تاکنون و پس از حمله به سفارت آمریکا در تهران دولت آمریکا رابطه‌ خود را با ایران قطع کرد.

درحالی که هنوز تصمیم مقامات ایران برای شرکت در کنفرانس امنیتی عراق به طور رسمی اعلام نشده است، بوش تاکید کرد: اگر ایران در این کنفرانس شرکت کند و گفت‌وگوی میان نماینده ایران و کاندولیزا رایس صورت بگیرد، پیام رایس به ایرانی‌ها این خواهد بود که «به عراق سلاح نفرستید تا تفنگداران ما بیش از این آسیب نبینند و به این دموکراسی جوان و نوپا کمک کنید تا استوار بایستد».

بوش همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز ناامیدی از نتایج گفت‌وگو با مقامات ایرانی، نتیجه مورد نظر آمریکا را «توقف برنامه‌های هسته‌ای ایران» عنوان کرد و گفت: فکر نمی‌کنم گفت‌وگو با ایران، در این زمان بخصوص، نتیجه مورد نظر ما را در برداشته باشد.

منبع: آفتاب

لینک
۱۳۸٦/٢/٥ - سيد کريم