رایس نگاه خود را به کنفرانس همسایگان در بارۀ عراق دوخته است   

رایس نگاه خود را به کنفرانس همسایگان در بارۀ عراق دوخته است

به نوشته فایننشال تایمز، او می خواهد رفتارها را در قبال ثبات [درمنطقه] به محک امتحان بزند

از جیم فیشر تامپسون

نویسنده یو اس اینفو

واشنگتن—کاندلیزا رایس، وزیر امورخارجه می گوید که منتظر شرکت در کنفرانس ماه آینده در باره عراق است که سوریه و ایران نیز به آن دعوت شده اند. او همچنین می خواهد رفتارهای شرکت کنندگان را در قبال ایجاد ثبات در منطقه به محک سنجش بزند.

رایس طی مصاحبه ای در تاریخ 20 آوریل با فایننشال تایمز گفت: "ما فرصتی خواهیم داشت تا این نظریه را که همسایگان از یک عراق بی ثبات بیشتر از آن که سود ببرند زیان خواهند دید، بیازماییم.من فکر می کنم که این اجتماع چهارجوب مناسبی را برای بحث در این زمینه تشکیل می دهد.

دولت عراق شماری از کشورها، از جمله سوریه و ایران، و نیز نمایندگان اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متحد را دعوت کرده است تا برای به راه اندازی یک پیمان بین المللی با عراق و با طیف وسیعی از همسایگان، طی دیداری در سطح وزیران در شرم الشیخ شرکت جویند. رایس و وزیران خارجه از 21 کشور قرار است در این کنفرانس که در روزهای 3 و 4 ماه مه به میزبانی دولت مصر برگزار خواهد شد حضور پیداکنند.

بنا بر یادداشتی که از طرف وزارت خارجه آمریکا دراختیار رسانه ها گذاشته شده، رایس در طول اقامت خود در شرم الشیخ چندین دیدار دوجانبه نیزخواهد داشت که طی آنها قصد دارد راه های پشتیبانی از کوشش های مربوط به اصلاحات در عراق، حرکت در جهت ایجاد ثبات در عراق و گذار کشور به سوی خودکفایی کامل را مورد بحث قرار دهد.

رایس گفت: "ما فکر نمی کنیم که سوریه آنچه را که برای کمک به ثبات در عراق لازم است انجام می دهد. ما با سوریه گفتگو کرده ایم. با سوریه دارای روابط دیپلماتیک هستیم. و این موضوع که ما نسبت به مذاکره با بعضی از کشورها حساسیت [دیپلماتیک] داریم مطرح نیست."

باسوریه "مسئله از این قرار است که ما به طور مکرر با هم صحبت کرده ایم و هرگز در موضوعات مختلف نتوانسته ایم به جایی برسیم"

بنا به گفته رایس، ایران یک مورد جداگانه است، زیرا درظرف 27 سال گذشته به دلایل مختلف مناسبات دیپلماتیک بین دو طرف وجود نداشته است. رایس اظهار امیدواری کرد که ایرانی ها این نکته را دریابند که بی ثباتی در عراق به سود منافع آنها نیست، زیرا چنین وضعی می تواند به ایجاد یک محیط فاقد ثبات در نقاط دیگری از منطقه بیانجامد.

رایس در مصر اعلام داشت: "امیدوارم که ما فرصت بحث پیرامون این موضوعات را پیدا خواهیم کرد."

برای دستیابی به متن مصاحبه وزیر امورخارجه و نیز متن کامل یادداشت ارائه شده به رسانه ها می توانید به تارنمای وزارت امور خارجه مراجعه کنید.

منبع: سايت وزارت امور خارجه آمريكا

لینک
۱۳۸٦/٢/٦ - سيد کريم