«سیاست مهار»، گزینه واقع گرایان آمریکایی   

«سیاست مهار»، گزینه واقع گرایان آمریکایی و "سیاست تعدیل ساختاری،خصوصی سازی، از میان بردن یارانه ها" گزینه واقع گرایان ایرانی !! 

دنیای ما:

اخیر «ری تکیه» ( Ray Takeyh )در شماره آخر Foreign Affairs در مقاله ای تحت عنوان Time for Détente With Iran دیدگاهی را مطرح می کند که گرچه جدید نیست اما در شرایط کنونی بسیار قابل توجه است ، چرا که هیاهوی فراوانی که در مورد حمله نظامی آمریکا به ایران در ماههای اخیر در رسانه های مختلف و از سوی مقامات رسمی و غیر رسمی در غرب براه انداخته شده بود، به نظر می رسد که بیشتر "پوششی" بوده است برای بکارگیری سیاست های به قول «ری تکیه»، "واقع گرایانه" در پشت صحنه!

«ری تکیه» ضمن مقدمه ای در مورد وضعیت ایران و نفی گزینه نظامی، در جایی می نویسد:" با توجه به اين واقعيت‌ها، بسياري از سياستمداران آمريكايي به سمت يك گزينه واقع‌گرايانه‌تر گام برداشته‌اند: «سیاست مهار». اميد آنان به اين است كه فشارهاي سيستماتيك ديپلماتيك و تحريمات اقتصادي، باعث خواهد شد تا طرح‌هاي شرورانه ايران در كوتاه‌مدت خنثي شده و سرانجام منجر به يك دولت جديد و دمكراتيزه‌تر در ايران شود كه در راستاي با منافع آمريكا نيز باشد."

مقاله فوق، مقاله طولانی و جالبی است، که با توجه به خبر زیر از ایران، می توان حدس زد که "سیاست مهار" مورد بحث «ری تکیه» همگرایی خود را در "کدام سو" می یابد!

هاشمي رفسنجاني:

منتقدان سياست تعديل هيچ وقت در كنار انبوه انتقادهاي خود پيشنهاد اصلاحي ارائه نكردند

ايسنا: رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام تعديل را سياست مناسب دولت جهت مهار امور دانست و تقويت بخش خصوصي اصلاح نرخ ارز تعديل يارانه‌ها در امور داخلي و تنش زدايي در امور خارجي را از جمله پيكان‌هاي سياست تعديل خواند و گفت: منتقدان اين سياست هيچ وقت در كنار انبوه انتقادهاي خود پيشنهاد اصلاحي ارائه نكردند.

حجت‌الاسلام و المسلمين هاشمي رفسنجاني عصر روز سه‌شنبه در ديدار جمعي از دانشجويان رشته اقتصادي و اعضاي كارگروه «سازندگي و اصلاحات» براي نمايشگاه «نگرشي تاريخي بر صد سال اقتصاد ايران» با ارائه تحليلي تاريخي از روند برنامه نويسي دولت‌هاي پس از انقلاب اسلامي يادآور شد: اگرچه هه دولت‌ها برنامه‌هايي براي اداره كشور داشتند ولي تا سال 1376 جنگ تحميلي فرصتي به مسوولان كشور نمي‌داد كه ايده‌هاي اقتصادي فرهنگي اجتماعي و ... را در قالب برنامه‌هاي چندين ساله ارائه كنند.

وي درباره اوضاع نابسامان اقتصادي و اجتماعي ايران در سال‌هاي اول پس از جنگ گفت: كسري 51 درصدي بودجه سال 67 ناچيز بودن درآمدهاي ارزي وابسته بودن زندگي جامعه به يارانه نبودن توليد كافي عدم وجود مواد اوليه صنايع وارداتي بودن عمده نيازهاي كشور انبارهاي خالي عدم وجود زيربناها بيكاري مفرط تخريب 5 استان كشور انبوه نيروهاي آزاد شده از جنگ و مجموعه عوامل ديگر سياست‌هاي سازندگي را در قالب برنامه اول بر ما ديكته مي‌كرد.

هاشمي رفسنجاني با اشاره به وسعت لوازم يارانه‌اي در اواخر دهه 60 و اوايل دهه 70 دركشور گفت: بازار سياه و واسطه‌گري در چنين شرايطي رواج يافته بود.

وي افزود: سازندگي با دستور امام(ره) آغاز شد و برنامه اول كه از سال‌هاي قبل در مجلس بايگاني شده بود اصلاح، تصويب و ابلاغ شد.

وي تعديل را سياست مناسب دولت جهت مهار امور دانست و تقويت بخش خصوصي اصلاح نرخ ارز تعديل يارانه‌ها در امور داخلي و تنش زدايي در امور خارجي را از جمله پيكان‌هاي سياست تعديل خواند و گفت: منتقدان اين سياست هيچ وقت در كنار انبوه انتقادهاي خود پيشنهاد اصلاحي ارائه نكردند.

هاشمي رفسنجاني با اشاره به برنامه‌هاي دولت سازندگي گفت: دولت را با 12 ميليارد دلار تعهد تحويل گرفتيم و با آن همه سازندگي كه همه كشور يك كارگاه بزرگ بود با 18 ميليارد دلار تعهد تحويل داديم.

وي ايجاد اشتغال و رفع بيكاري را بزرگترين جهش درتامين اجتماعي خواند و گفت: اشتغال از يك سو معلول رونق اقتصادي و از سوي ديگر عامل رونق مي‌شود.

هاشمي رفسنجاني تاسيس دفتر مناطق محروم رياست جمهوري ار از ابتكارات دولت سازندگي دانست و گفت: برنامه‌هاي سازندگي باعث تغييرات عمده در دو دهك بالا و پايين جدول چيني به نفع طبقات محروم شده بود.

در اين ديدار كه همراه با پرسش‌ها و بيان ابهامات اقتصادي توسط دانشجويان بود هاشمي رفسنجاني در پاسخ به سوالي در خصوص فشارهاي تورمي درسال‌هاي سازندگي گفت: يكي از علل آن حذف تدريجي يارانه‌هاي غيرضروري بود و درعين حال دولت را با 29 درصد تورم تحويل گرفتيم و با 17 درصد تورم تحويل داديم.

هاشمي رفسنجاني در پاسخ به سوالي درباره يارانه سوخت گفت: عدالت حكم مي‌كند كه در يارانه‌ها به منافع طبقات محروم توجه بيشتري كنيم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام اقدام براي پيشنهاد لايحه تامين اجتماعي كامل به مجلس در سال آخر دولت سازندگي را كار مهمي دانست و گفت: اگر دو سه سال زودتر اقدام مي‌كرديم با منابعي كه داشتيم و الان هم داريم مي‌توانستيم يك تامين اجتماعي كامل براي همه ايرانيان از بدو تولد تا وفات داشته باشيم.

در آغاز اين ديدار چند تن از دانشجويان به بيان ديدگاه‌هاي اقتصادي خويش پرداختند.

منبع: دنياي ما

لینک
۱۳۸٦/٢/٦ - سيد کريم