بيوگوافی سفير جديد آمريكا در عراق   

بيوگوافی سفير جديد آمريكا در عراق

سركنسول سابق آمريكا در خرمشهر سفير جديد واشنگتن در بغداد

خبرگزاری فارس: رايان كراكر سركنسول سابق آمريكا در خرمشهر اكنون به عنوان سفير جديد واشنگتن در بغداد كار خود را آغاز كرده تا شايد با تكيه بر تجارب وی گشايشی در حل بحران عراق ايجاد شود. به گزارش خبرگزاری فارس، رايان كراكر متولد ١٩ ژوئن ١٩٤٩ در واشنگتن است. پدرش كارمند نيروی هوايی آمريكا بود و وی نيز تحصيلات ابتدايی خود را در كشورهای مراكش، كانادا، تركيه و همچنين آمريكا طی كرد.

او در سال ١٩٧١ مدرك كارشناسی خود را در رشته ادبيات انگليسی گرفت و در سال ٢٠٠١ موفق به كسب دكترای افتخاری در رشته حقوق از دانشكده ويتمان واشنگتن شد. رايان در سال ١٩٧٩ با كريستين بارنز، منشی وزارت امور خارجه آمريكا در بغداد آشنا شد و پس از آن ازدواج كرد.

رايان كراكر در سال ١٩٧١ به سرويس خارجه آمريكا ملحق شد كه پس از آموزش زبان فارسی در سال ١٩٧٢ سركنسول آمريكا در خرمشهر شد. وی در سفارت آمريكا در كشورهای قطر، عراق و مصر نيز خدمت كرد. كراكر در سال ١٩٩٠ سفير آمريكا در لبنان، در سال ١٩٩٤ سفير آمريكا در كويت و همچنين در سال ١٩٩٨ سفير آمريكا در سوريه بود.

كراكر ٥٧ ساله همچنين از بمبگذاری سال ١٩٨٣ سفارت آمريكا در بيروت جان سالم به در برده كه در آن زمان به مرگ ٦٣ آمريكايی از جمله ١٧ تفنگدار منجر شد. طی تجاوز عراق به كويت در سال ١٩٩٠، وی رييس نيروهای ضربت عراق - كويت شد.

كراكر در سال ١٩٧٤ مسوول بخش اقتصاد - بازرگانی سفارت آمريكا در قطر بود، او سال‌ها وقت خود را برای فراگيری زبان عربی صرف كرد و پس از تكميل مطالعاتش در سال ١٩٧٨ در بخش خارجی دانشكده عربی در تونس به بغداد رفت و به عنوان مسوول بخش اقتصاد - بازرگانی منافع آمريكا در اين كشور به كار پرداخت.

وی مطالعات وسيعی در زمينه فرهنگ، تاريخ و زبان منطقه خاورميانه دارد و به خوبی با مسايل اين منطقه آشناست. او به دليل خدماتش به كشور آمريكا موفق به كسب چندين مدال و نشان افتخار شده و در ژانويه ٢٠٠٢ فرستاده موقت آمريكا در دولت جديد افغانستان و در سال ٢٠٠٤ نيز سفير آمريكا در پاكستان شد و اكنون نزديك به يك ماه است كه به جای زلمی خليل‌زاد به عنوان سفير آمريكا در عراق آغاز به كار كرده است. كاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريكا در مراسم اعلام نامزدی كراكر خاطر نشان كرد: «اندك ديپلماتی است كه دارای چنين سوابقی مانند رايان باشد. وی زبان فرهنگ منطقه را می‌داند.»

وی همچنين مسئول گفت‌وگوی دو جانبه ميان ايران و آمريكا بر سر افغانستان بود، زمانی كه پس از حادثه ١١ سپتامبر ايران و آمريكا به طور جدى و از طريق مامور رسمى سازمان ملل يعنى «اخضر ابراهيمى» وارد گفت وگو شدند. در زمان شروع جنگ در افغانستان، گفت وگوها ماهى يك بار انجام مى‌شد.

كراكر از كارشناسان مسائل خاورميانه و از مشاوران اوليه طرح اشغال عراق بود كه بخاطر مشاوره دادن برای اعطای سريع قدرت به عراقی‌ها توسط "پل برمر" اخراج شده بود ولی هم اكنون بار ديگر نظرات او مورد توجه قرار گرفته است.

وی طی دو سالی كه به عنوان سفير آمريكا در پاكستان خدمت كرده بود به حل مسائلی همچون عبور نيروهای جهادی از آسيای مركزی و خاورميانه پرداخته بود.

«رايان كراكر»، ديپلمات كهنه كار آمريكايی است كه از نزديك تحولات القاعده در پاكستان را زير نظر داشته و به دليل حضور دو ساله خود در پاكستان، تقريبا نسبت به ديپلماتهای ديگر آمريكايی حاضر در منطقه به اوضاع و تحولات درونی اين گروه آشنايی بيشتری دارد.

لینک
۱۳۸٥/۱۱/۱٧ - سيد کريم