سرانجام مسئله هسته ای ایران در ابهام   

 محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز پنج شنبه 14 ژوئن، ایران را به توقف فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم دعوت کرد تا بحران ناشی از نگرانی جامعه جهانی نسبت به توسعه سلاح هسته ای توسط ایران حل شود.

او گفت که ایران در حال حاضریک هزار و 700 الی 2 هزار سانتریفوژ را در پایگاه هسته ای نظنز نصب کرده است و پیش بینی می شود که تا پایان ژوئیه 3000 دستگاه  سانتریفوژ نصب خواهد شد. اگر ایران نخواهد خود را برای تولید سلاح هسته ای آماده سازد، گسترش شتابزده دامنه توسعه فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم ضروری نیست.

البرادعی اظهار کرد: اگر ایران از امروز ساخت و نصب سانتریفوژهای جدید را متوقف کند، نخستین گام در جهت حل بحران هسته ای محسوب می شود. اما ایران نسبت به  آن، عکس العمل سردی از خود نشان داده است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده دائمی ایران در آژانس بین المللی انرژی هسته ای به رسانه های گروهی اعلام کرد که ایران کشوری دارای فن آوری غنی سازی اورانیوم است و جامعه جهانی باید این واقعیت را بپذیرد. مسئله هسته ای ایران باید کاملا در چارچوب آژانس بین المللی انرژی هسته ای حل شود و مداخله شورای امنیت تنها موجب بغرنج تر شدن اوضاع هسته ای این کشور خواهد شد. با این حال اگر شورای امنیت قطعنامه جدید تحریم علیه ایران را تهیه و تنظیم کند، ایران همکاری خود را با آژانس بین المللی انرژی هسته ای کم خواهد کرد.

 در حقیقت ایران، به تدریج همکاری خود را با آژانس بین المللی انرژی هسته ای کم تر کرده و می کند. چنان چه اخیرا بازرسی عادی بازرسان آژانس یاد شده از راکتور آب سنگین را رد کرده و از قرار دادن اطلاعات مربوط به تازه ترین تأسیسات هسته ای خود در اختیار محافل جهانی خودداری کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، روز چهار شنبه 13 ژوئن، در سخنرانی درشهر سمنان تأکید کرد که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق مسلم تمام مردم ایران است و ایران به رغم هرگونه فشار، از حق هسته ای خود چشم پوشی نخواهد کرد.

بر اساس گزارش ها، البرادعی وضعیت کنونی را بسیار دردسرساز خواند و اظهار کرد که اطلاعات آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره فعالیت هسته ای ایران بسیار اندک است.

به عقیده او این مسئله از دو علت ناشی می شود. اول این که فن آوری غنی سازی اورانیوم در ایران به سرعت توسعه یافته و دوم این که همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی هسته ای به طور روز افزون کم تر شده است. با این حال او اظهار کرد که برای حل مسئله هسته ای ایران از راه مذاکرات دیپلماتیک  زمان موجود است. چرا که ایران برای ساخت یک بمب اتمی دست کم به 3 الی 8 سال وقت نیاز دارد.

البرادعی علاوه بر این، به آمریکا و اسرائیل اخطار کرد که نباید با توسل به زور مسئله هسته ای ایران را حل کنند. به گفته او، حمله مسلحانه آمریکا و اسرائیل به ایران، "اقدامی دیوانه وار" خواهد بود و هیچ سودی برای حل این مسئله نخواهد داشت.

او ابراز امیدواری کرد که جوانب مختلف مربوطه هرچه سریع تر به شناخت مشترک برسند. چرا که با به تأخیر افتادن بیشتر حل این مسئله، امکان حل آن از راه های صلح آمیز کم تر خواهد شد.

در حال حاضر، آمریکا امیدوار است در جریان نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای در وین، بار دیگر ایران را تحت فشار قرار دهد و حمایت شورای امنیت سازمان ملل را جهت تصویب تحریمات جدید علیه ایران جلب کند. بنابر این در چنین وضعیتی بیانات فوق الذکر البرادعی توجه و نگرانی عمیق جامعه جهانی را نسبت به عدم گذشت متقابل آمریکا و ایران منعکس می کند .

به عقیده افکار عمومی، حل صلح آمیز مسئله هسته ای ایران از طریق مذاکرات دیپلماتیک خردمندانه ترین انتخاب برای دو طرف است. چرا که این امر نه تنها برای حفظ اعتبار مکانیسم بین المللی منع گسترش سلاح هسته ای سودمند بوده بلکه به دفاع از صلح و ثبات منطقه خاورمیانه نیز کمک می کند.

منبع: راديو بين‌المللي چين

لینک
۱۳۸٦/۳/٢٧ - سيد کريم