موساد مظنون به ترور دانشمند ايرانی   

مرگ دیگری با مواد رادیواکتیو: با سابقه قبلی اسراییل در ترور دانشمندان کشورهای دیگر، موساد"مظنون اول"مرگ دانشمند ایرانی است 

مرگ دیگری با مواد رادیواکتیو: اسراییل در کشته شدن کارشناس هسته ای ایرانی مظنون

است "ماریا گریشینا" اورشلیم، نووستی:

سازمان جاسوسی موساد اسراییل ممکن است که در قتل "اردشیر حسن پور" پروفسور 44 ساله ایرانی و برنده جوایز مختلف در زمینه انرژی اتمی دست داشته باشد. بعد از روزنامه های انگلیسی دیروز این مطلب را رسانه های گروهی اسراییلی منتشر کردند.

روزنامه "هارتص" مطلبی را که در سایت کمپانی آمریکایی "استارت فور" منتشر شده بود را چاپ کرد که در آن کارکنان نیروهای امنیتی سابق مشغول کار می باشند. در آنجا گفته می شود که فیزیکدان ایرانی توسط نیروهای موساد با کمک مواد رادیو اکتیو به قتل رسیده است.

اردشیر حسن پور در اواسط ماه ژانویه در گذشت. وی نه تنها فیزیکدان اصلی ایرانی بلکه می توانست پدر بمب اتمی ایران نیز باشد. در ضمن مطبوعات اسراییلی اینجا هم دوباره از روسیه نام برده اند که متوفی با همکاران روسی خود در مکاتبه بوده و آنها را در جریان موفقیت های خود قرار می داده است.

طبق اطلاعات رسمی مرگ پروفسور ایرانی به خاطر مسمومیت در اثر گاز بوده است. البته ممکن است که وی در نتیجه اشتباه فنی در جریان امور تحقیقاتی مسموم شده باشد.

اما قبلا هم چنین اتفاقی افتاده بود زمانی که نیروهای امنیتی در مرگ فیزیکدانان دست داشتند. همین موساد در سال 1981 حداقل 3 نفر از دانشمندان عراقی که مشغول تحقیقات هسته ای بودند را به قتل رساند. این عملیات در آستانه حمله هوایی اسراییل به راکتور "اوسیراک" در جنوب عراق در ماه ژوئن سال 1981 صورت گرفت.

یک حادثه دیگر که به نیروهای امنیتی مربوط است نیز درتعطیلات هفته گذشته اسراییل را به لرزه در آورد. دادستان مصر سه نفر اسراییل و یک نفر مصری را به جاسوسی متهم نمود. نیروهای اطلاعاتی اسراییلی به وی کمک کردند که با نام جعلی بتواند تبعیت کانادایی دریافت کند. در عوض وی اطلاعاتی را در خصوص حساب های بانکی افراد مشهور مصری که در کانادا و یا ترکیه زمندگی می کنند را به نیروهای اسراییلی تحویل دهد. مصر خواهان عودت آنها به این کشور است. روزنامه عربی "الحیات" چاپ لندن احتمال می دهد که "محمد العطار" 31 ساله که در جریان سفر به قاهره دستگیر شده با مراجعه به سفارت اسراییل در آنکارا خود به موساد پیشنهاد همکاری داده است. وی بدین ترتیب خواسته بود که مشکلات مالی خود را حل کند.

***************

رادیو فردا، نیمی از حقیقت را می گوید، نیم دیگر را انکار میکند. رادیو فردا در انکار واقعیات تلاش می کند، موساد را تبرئه نماید و می نویسد:" باتوجه به شهرتی که سازمان موساد دارد، روزنامه نگاران خارجی گاهی ادعا مي کنند که برخی رخدادها و عمليات ها از سوی اين سازمان صورت گرفته است. موساد، هيچ گاه به اين گزارش ها واکنش نشان نداده است .

رادیو فردا: آيا مرگ دانشمند هسته ای ايران کار موساد بود؟

ميترا فرهمند (اسراييل):

آيا مرگ اردشير حسن پور، دانشمند هسته ای جمهوری اسلامی ايران و استاد فيزيک هسته ای دانشگاه های ايران، نتيجه سوقصد سازمان موساد اسراییل بوده است! ؟

روزنامه های اسراییل و سايت های خبری اين کشور روز يکشنبه گزارش های متعددی راکه درروزنامه بريتانيایی« ساندی تايمز» و چند سايت خبری و اطلاعاتی امريکا منتشرشده، بازتاب داده اند، که درآن اين پرسش مطرح شده که آيا مرگ اردشير حسن پور، اقدامی بود که ازسوی سازمان اطلاعات وامنيت خارجی اسراییل (موساد) طراحی شده بود يا آن گونه که رسانه های خبری جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند، آقای حسن پور درنتيجه « گازگرفتگی» درگذشت.

همه اين سايت های خبری و روزنامه ها، گزارشی را نيز که دو هفته پيش ازسوی « راديوفردا » درباره مرگ اين دانشمند هسته ای ايرانی پخش شد، بازتاب داده اند.

مرگ مشکوک يک دانشمند هسته ای جمهوری اسلامی

سايت خبری واطلاعاتی « استراتفورد » درامريکا، که شماری ازنيروهای اطلاعاتی و امنيتی پيشين ايالات متحده آنرا اداره مي کنند، روزجمعه نوشته بود: « موساد درپشت پرده ماجرای مرگ اين دانشمند هسته ای جمهوری اسلامی قراردارد .»

سايت « استراتفورد»که گزارشهای آن اکثرا جنبه مشورتی درامور مختلف اطلاعاتی وامنيتی را دارد، وپايگاه اصلی آن درتگزاس است، نوشته بود: نيروهای موساد با گاز راديو اکتيو، حسن پوررا مسموم کردند. اين سايت افزود: اين اقدام، بخشی از تلاش های موساد برای مقابله با برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ايران است.

حسن پور، که هنگام مرگ ۴۴ سال داشت، طبق گزارشی که در يکی از خبرگزاري های جمهوری اسلامی ايران منتشر شد، براثر گازگرفتگی جان سپرد.

اما انتشار ديرهنگام خبر مرگ او از سوی رسانه های ايران، شش روز پس ازآنکه وی درگذشت، به گمانه زني های رسانه های انگليس، آ مريکایی واسراییلی دامن زده که آيا اين مرگ، کارموساد بوده است؟

حسن پور سه سال پيش برنده يک جايزه مهم جمهوری اسلامی ايران درامر پژوهش های نظامی شده بود و سال گذشته نيز، جايزه جشنواره علمی خوارزمی به اوتعلق گرفت.

روزنامه های اسراییلی «اورشليم پست»و «هاآرتص»روزیکشنبه،گزارش روزنامه انگليسی « ساندی تايمز» رامنعکس کرده اند، که توسط نماينده اين روزنامه درواشنگتن، خانم سارا باکسترنوشته شده است.

ها آرتص می نویسد : « اردشير حسن پور، که استاد دانشگاه فيزيک شيراز نيز بود، يکی ازدانشمندان بنام جهانی درعرصه الکترومغناطيس محسوب مي شد، و صاحب تاليفاتی درمورد تحقيقات دراين زمينه بود، وپژوهش های او در محافل علمی بين المللی منتشرشده بود .»

يوسی ملمن- Yossi Melman- روزنامه نگار اسراییلی در امور اطلاعاتی، امروز در هاآرتصنوشته است:اردشيرحسن پور، درسالهای اخير برای دانشگاه « مالک اشتر»دراصفهان نيز کارميکرد. بخشها یی ازفعاليتهای اين مرکز به پيشبردبرنامه های هسته ای جمهوری اسلامی اختصاص دارد.

آقای ملمن ياد آورشد، که دانشگاه « مالک اشتر » وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی است.

وی نوشته است: « اين ادعا مطرح است که سپاه پاسداران مسئوليت مهمی را دربخش مخفيانه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ايران- که به موازات بخش آشکار طرح های اتمی ايران به پيش برده مي شود- برعهده دارد .»

هاآرتص می نویسد : « مهدی نژاد نوری - که اين روزنامه، او را يکی از ژنرال های سپاه پاسداران معرفی کرده - يکی ازروسای اردشير حسن پور بود. مهدی نژاد نوری اخيرا درفهرست افراد ايرانی قرارگرفت که همراه با شماری ازشرکت ها و نهادهای جمهوری اسلامی بدليل ارتباط با برنامه های هسته ای، طبق قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنيت سازمان ملل، بايد زير نظر قرارگيرند.»

روزنامه ها آرتص نوشت: مرگ اردشير حسن پور در آستانه جشن های دهه فجر که قراراست، جمهوری اسلامی پيشرفت های هسته ای خود را خبر دهد، و آقای احمدی نژاد پيشتر ازآن با عنوان « جشن هسته ای » نام برده ، رخ داده است.

باتوجه به شهرتی که سازمان موساد دارد، روزنامه نگاران خارجی گاهی ادعا مي کنند که برخی رخدادها و عمليات ها از سوی اين سازمان صورت گرفته است. موساد، هيچ گاه به اين گزارش ها واکنش نشان نداده است .

يکی ازانگشت شمار رويدادهايی که دخالت موساد در آن مطرح شد، تلاش يک تيم اعزامی ازماموران اين سازمان به اردن، برای سوقصد به جان خالد مشعل ، رییس دفترسياسی حماس بود.

طبق گزارش ها، ماموران موساد ازطريق پاشيدن سمی در گوش مشعل – در حالي که از کنار او رد می شد ند - وی را به آستانه مرگ کشاندند، ولی درآن عمليات، که يازده سال پيش رخ داد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزير وقت اسرایيل به درخواست اکيد ملک حسین، پادشاه وقت اردن ناچار شد پادزهر آن سم ويژه را به بيمارستان اردن بفرستد، و بدين ترتيب، آقای مشعل ازمرگ حتمی نجات يافت.

****************

آقازاده ترور اردشير حسن پور، دانشمند هسته اي، توسط اسرائيل را تکذيب کرد

خبرگزاری مهر:

رئيس سازمان انرژی اتمی با بيان اينکه پرونده هسته‌ای ايران در شرايط کنونی سياسی شده است، تصريح کرد: تا زمانی که سياسی بودن اين پرونده رفع نشود، مسائل مربوط به آن يا حل و فصل نمی شود. به گزارش خبرنگارمهر، مهندس رضا آقازاده رئيس سازمان انرژی اتمی دقايقی قبل مذاکره با سفرای تروئيکا های عدم تعهد و برخی از اعضای گروه 77 در آژانس بين المللی انرژی اتمی در پاسخ به سئوالی درباره مرحله کنونی نصب سانتريفيوژها در تاسيسات غنی سازی نطنز گفت: اندکی صبر کنيد و خيلی طول نمی کشد تا شما هم ببينيد چه خواهد شد. “ مهر در جائی دیگر از قول آقازاده می نویسد:"

آقا زاده در پاسخ به سئوالی ديگر درباره انتشار برخی اخبار، مبنی بر ترور يکی از متخصصان هسته ای کشور به نام اردشير حسن پور، توسط تروريست های اطلاعاتی بيگانه افزود: الحمدالله همه متخصصان ما سالم هستند و هيچ اتفاقی نيافتاده و ما ترور چنين فردی را نداشته ايم.

دنیای ما

لینک
۱۳۸٥/۱۱/۱٩ - سيد کريم