رئيس جمهوري روسيه گفت: افزايش حضور نظامي آمريكا در خليج "فارس" نگران‌كننده است.   

رئيس جمهوري روسيه گفت: افزايش حضور نظامي آمريكا در خليج "فارس" نگران‌كننده است.

به گزارش روز جمعه شبكه تلويزيوني الجزيره قطر، "ولاديمير پوتين" در پاسخ به پرسشي پيرامون تضمين‌هايي كه مسكو از واشنگتن دريافت كرده مبني بر اينكه آمريكا تصميم به حمله نظامي عليه ايران ندارد، گفت: مسكو مايل است تضمين‌هايي كه لاوروف وزير خارجه روسيه از آمريكايي‌ها دريافت كرده حقيقي باشد.

پوتين در يك مصاحبه اختصاصي با شبكه الجزيره كه در اينده نزديك به طور كامل از اين شبكه پخش خواهد شد، گفت: "ايران و تمامي جهان روند تحول سناريوي بحران عراق را به خاطر دارند. در پاييز سال ۲۰۰۲يك قطعنامه در باره عراق در شوراي امنيت تصويب شد و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي هم از همكاري مثبت عراقي‌ها با آژانس خبر داد. عليرغم اين اعلام، دخالت نظامي در بهار سال بعد در عراق روي داد. اين مساله اولين عاملي است كه ما را نگران مي كند".

پوتين افزود: "مساله دوم اين است كه راهبرد جديد آمريكا در عراق فقط دربر گيرنده افزايش تعداد نيروها در اين كشور نيست بلكه ناوهاي هواپيمابر را هم به منطقه اعزام مي‌كند در حالي كه اوضاع عراق براساس ارزيابي‌هاي كارشناسان نظامي، نيازي به اعزام ناوهاي جديد ندارد. علاوه براين، نيروهاي دريايي مجهز به فناوري‌هاي پيشرفته موشكي هم اكنون در خليج "فارس" مستقر هستند و نيازي به حضور آنها هم نيست. تمامي اين امور علامت سوال‌هايي را مطرح و نگراني‌هايي را به همراه دارد".

رئيس جمهوري روسيه همچنين بر لزوم تدوين برنامه زماني براي خروج نيروهاي خارجي از عراق تاكيد كرد و گفت: "حل مساله عراق در گروي اعطاي حق تعيين سرنوشت به ملت آن كشور است.

وي اوضاع عراق را فاجعه بار توصيف كرد و گفت: "اوضاع عراق بسيار نگران‌كننده است و در اين توصيف هيچ مبالغه‌اي وجود ندارد. مدتي قبل حكم اعدام صدام اجرا شد. درصدد اظهار نظر نسبت به اين موضوع نيستم ولي مي‌خواهم بپرسم: صدام به چه اتهامي محكوم شد؟ آيا به اتهام انتقام از يك روستاي شيعي و اعدام حدود ۱۴۸نفر از ساكنان اين روستا؟ از زمان آغاز عمليات نظامي در عراق تاكنون بيش از ۳هزار سرباز آمريكايي در اين كشور كشته شدند در حالي كه براساس گزارش‌هاي مختلف، صدها هزار غيرنظامي عراقي كشته شده اند.

حل مشكل عراق امكان پذير نيست مگر از طريق اعطاي حق و امكان تعيين سرنوشت به ملت عراق. تحقق اين امر بسيار آسان است، حمايت از سازمان‌هاي امنيتي دولتي عراق و خروج نيروهاي بيگانه از اين كشور براساس يك برنامه زماني مشخص".

ایرنا

لینک
۱۳۸٥/۱۱/٢٠ - سيد کريم