سايه‌ي تنش‌هاي روسيه و آمريكا بر كنفرانس امنيتي مونيخ   

سايه‌ي تنش‌هاي روسيه و آمريكا بر كنفرانس امنيتي مونيخ - آمریکا درصدد استقرار پیشرفته ترین سیستم های موشکی در جهان 

سايه‌ي تنش‌هاي روسيه و آمريكا بر كنفرانس امنيتي مونيخ

مسكو: به رغم طرح‌هاي موشكي آمريكا نمي‌خواهيم رقابت تسليحاتي تازه‌اي برپا شود

انتظارمي‌رود رييس‌جمهور روسيه در سخنان امروز(شنبه) خود دركنفرانس امنيتي مونيخ ديدگاه‌هاي كشورش را درمورد امنيت جهاني كه با ديدگاه‌هاي آمريكايي‌ها بسيار تفاوت دارد ارائه دهد.

به گزارش به نقل از خبرگزاري فرانسه، ولاديميرپوتين، رييس‌جمهور روسيه و آنگلامركل، صدراعظم آلمان از سخنرانان كليدي كنفرانس سياست‌هاي امنيتي در مونيخ در نشست سالانه‌ي اين كنفرانس كه وارد چهل و سومين سال خود مي‌شود، خواهند بود.

اين كنفرانس كه با سخنراني تزيپي ليوني، وزير امور خارجه‌ي رژيم صهيونيستي از روز جمعه آغاز شده و تا روز يكشنبه ادامه خواهد داشت، شاهد اولين سخنراني رابرت گيتس، وزير دفاع جديد آمريكا در خارج از كشورش نيز خواهد بود.

در آستانه‌ي برگزاري اين كنفرانس رسانه‌هاي روسيه از رقابت‌هاي تازه‌ي تسليحاتي ميان آمريكا و روسيه كه پس از جنگ سرد به حالت سكون درآمده بود، خبر دادند واعلام كردند واشنگتن به شدت نسبت به مسكوي نفت‌خيز نگران است و درصدد دور زدن روسيه مي‌باشد.

پوتين كه در تلاش براي حفظ نفوذ روسيه در عرصه‌ي بين‌المللي مي‌باشد، قول داده است كه كشورش به طرح‌هاي آمريكا براي استقرارسيستم دفاع ضد موشكي در دو عضو سابق بلوك كمونيستي يعني جمهوري چك و لهستان پاسخي بسيار موثر و قاطع خواهد داد.

مقام‌هاي روسي مي‌گويند اين پاسخ مي‌تواند شامل توسعه‌ي موشك‌هاي بالستيك هدايت شونده‌ي قادر به حمله به ره‌گير‌ها باشد اما سرگئي‌ ايوانوف، وزير دفاع روسيه گفته است كه مسكو نمي‌خواهد وارد مسابقه‌ي تسليحاتي تازه‌اي شود.

ايوانوف هم‌چنين برخي اظهارنظرها در آمريكا مبني بر استقرار سيستم‌هاي دفاع ضد موشكي در شرق اروپا را رد كرد و تاكيد داشت كه مسكو نمي‌خواهد به مسابقه‌ي تسليحاتي نظير دوران جنگ سرد بازگردد.

وي گفت: احتياجي نيست كه بخشي از اين سيستم در كشورهاي عضو ناتو نظير لهستان و چك مستقر شود. آن هم براي دفاع از آمريكا به بهانه‌ي حمله‌ي راكت‌هاي شليك شده از جانب ايران يا كره‌ي شمالي .

ايوانف در يك كنفرانس خبري در اسپانيا پس از ديدار با همتايان خود در ناتو اظهار داشت: هر كارشناسي مي‌تواند ثابت كند خط سير اين موشك‌ها در صورت شليك بسيار دورتر از جمهوري چك يا لهستان است. بنابراين بايد گفته شود هدف واقعي از اين فعاليت‌ها چيست.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا در پاسخ به اين سوال كه آيا وي نگراني‌هاي ايوانف را درك مي‌كند؟ گفت: واقعا نه. ما به صراحت اعلام كرديم كه موشك‌هاي ما به طرف آنها نشانه نرفته است.

اما ايوانف پس از ديدارش با گيتس تاكيد كرد: ما بايد مطمئن شويم تحت هيچ شرايطي چه از لحاظ نظامي و چه از لحاظ سياسي تحت فشار قرار نخواهيم گرفت. يك نگاه كوتاه به نقشه نشان مي‌دهد لهستان و جمهوري چك در مكان‌هايي نيستند كه بتوانند براي دفاع و حفاظت از آمريكا از بيم حملات كره‌ي شمالي مورد استفاده قرار گيرند وحتي يك حمله‌ي موشكي از جانب ايران مي‌تواند كشورهاي همسايه را هدف قرار دهد. اما از طرف ديگر به ما توضيح داده شود چرا آمريكا اين موشك‌ها را در عراق يا افغانستان يا حتي تركيه مستقر نكرده است؟

به گفته‌ي وي روسيه نيز درصدد ارتقاي سيستم دفاعي خود مي‌باشد تا اطمينان حاصل كند كه زراد‌خانه‌هاي استراتژيكش مورد هدف قرار نمي‌گيرد.

ايوانف گفت: به اين ترتيب سيستم بازدارنده‌ي روسيه مورد هدف قرار نمي‌گيرد. ما نيز سيستم استراتژيك خود را توسعه مي‌دهيم تا با هر گونه حمله‌ي موشكي مقابله كنيم پاسخ ما نيز سيستماتيك خواهد بود.

مسكو هم‌چنين از اقدامات تازه براي گسترش ناتو به شدت نگران است از طرفي ديگر روابط نزديك روسيه با ايران از موضوعات بسيار مهم و حساس براي آمريكا شده است.

ليوني در سخنراني خود مدعي شد كه هر گونه مصالحه با ايران مي‌تواند عواقب خطرناكي داشته باشد.

روسیه به ایجاد سیستم ضد موشکی آمریکا جوابی درخور خواهد داد

"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه اعلام نمود که روسیه پاسخی نامتقارن نسبت به ایجاد سیستم آمریکایی دفاع ضد موشکی خواهد داد.

رئیس جمهور روسیه روز شنبه ضمن سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ خاطر نشان نمود که روسیه می تواند دو راه را در پاسخ به استقرار سیستم دفاع ضد موشکی آمریکایی برگزیند. وی تاکید نمود: "یا می توان سیستم دفاع ضد موشکی ساخت، و یا با در نظر داشتن امکانات امروز اقتصادی و مالی ما، بطور غیر متقارن پاسخ داد تا همه بفهمند که آری، سیستم ضد موشکی وجود دارد، اما در رابطه با روسیه، بیهوده است زیرا ما تسلیحاتی در اختیار داریم که از آن می گذرد".

رئیس جمهور تاکید نمود: "ما همین راه را نیز پیش خواهیم گرفت که برای ما ارزانتر هم تمام می شود".

در عین حال پوتین تاکید نمود که چنین پاسخی از سوی روسیه بهیچ وجه علیه آمریکا نیست. وی اظهار داشت: "اگر شما می گویید که سیستم دفاع ضد موشکی شما علیه ما نیست، پس سلاح جدید ما نیز علیه شما نیست".

رئیس جمهور روسیه گفت: "ما می دانیم که در ایالات متحده سیستم دفاع ضد موشکی فعالانه طراحی و تجهیز می شود. امروز این سیستم موثر نیست و ما دقیقاً نمی دانیم که بطور کل اصلاً زمانی موثر خواهد بود یا خیر. بطور فرضی، ما بر این تکیه داریم که زمانی خواهد رسید که تهدید ممکن از سوی نیروهای هسته ای ما، خنثی شوند. این بدان معناست که تعادل برهم خواهد خورد و یکی از طرفین احساس امنیت کامل خواهد کرد و بدین معناست که دست وی نه تنها برای مناقشات منطقه ای و بلکه جهانی باز می شود".

رئیس جمهور گفت: "اما باری دیگر تکرار می کنم که این تقارن و عدم تقارن یک محاسبه ساده است". پوتین خاطر نشان نمود که با وجود تمامی اختلاف نظرات، رئیس جمهور آمریکا را دوست خود می داند.

پوتین گفت: "من می دانم که بخاطر تمام آنچه که در عرصه بین المللی و در داخل آمریکا انجام می شود، می توانند وی را متهم کنند. اما من می دانم که او فرد شریفی است و با او می توان صحبت کرد و به توافق رسید".

نووستی

پوتین:خواهان دیدار با احمدی نژاد هستم ولی بوش نمي گذارد!

علاء الدین بروجردی، رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و از افراد نزدیك به دکتر علی اکبر ولایتی (رییس ستاد انتخابات ولایتی در زمان انتخابات) در گفت و گو با خبرنگار سپهر در مورد دیدار اخیر ولایتی و پوتین گفت: من شنیدم در این دیدار، پوتین به دكتر ولایتی می‌گوید: من خواهان دیدار با احمدی نژاد هستم ولی نمی‏دانم چرا بوش اینقدر به او حساس است به طوری كه شخصا از من درخواست كرده كه از دیدار با احمدی نژاد پرهیز كنم.

پوتین اضافه كرده: بوش بخشی از به ثمر ننشستن سیاستهای دولت خویش در عرصه سیاست خارجی را متوجه شخص احمدی نژاد می‌داند.

بروجردی تاكید كرد: در این دیدار پوتین طرحی مناسب برای پرونده هسته ای ایران ارائه كرده و مجلس در اولین فرصت به بررسی همه جانبه آن خواهد پرداخت.

وی رفتن ولایتی به عنوان فرستاده ویژه رییس جمهور به روسیه را گامی مثبت در راستای فراگیر كردن دایره اصولگرایی و اهداف دولت خواند.

نمايش پيشرفته‌ترين موشك‌هاي آمريكايي در پايگاه آمريكا در ژاپن

در حاليكه ديپلمات‌هاي بين‌المللي درصدد وادار كردن كره‌ي شمالي به كنار گذاشتن تسليحات هسته‌ايش هستند، ارتش آمريكا پيشرفته‌ترين سيستم‌هاي بازدارنده‌ي خود را كه موشك‌هاي بسيار پيشرفته‌ي جداشونده‌ي پاتريوت نام گرفته در پايگاه هوايي آمريكا در ژاپن به نمايش گذاشت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، استقرار اين موشك‌ها بخشي از تلاش‌هاي چند ميليارد دلاري آمريكا براي ساخت سپر دفاع موشك‌هاي بالستيك در اقيانوس آرام براي مقابله با تهديد‌هاي كره‌ي شمالي عنوان شده است.

سرهنگ ماتئو مايكلسون، فرمانده‌ي گردان موشكي آمريكا مستقر در پايگاه هوايي آمريكا در اوكيناواي ژاپن گفت: اين يك توانمندي بسيار قابل ملاحظه است.

به گفته‌ي وي اين موشك‌ها كه تعداد دقيق آنها هنوز اعلام نشده از اواخر دسامبر به مرحله‌ي عملياتي درآمده‌اند و اگر درخواست شليك آنها صادر شود، اين كار هم اكنون انجام خواهد شد.

اين در حالي است كه دولت ژاپن نيز توانمندي‌هاي موشكي خود را در سراسر كشورارتقاء بخشيده و در نظر دارد ماهواره‌ي جاسوسي ديگري را تا 15 فوريه وارد سيستم جاسوسي خود كند.

ایسنا – دنیای ما

لینک
۱۳۸٥/۱۱/٢٢ - سيد کريم