برنامه نظامی گسترده عليه ايران   

برنامه نظامی گسترده عليه ايران

بی‌بی‌سی‌: حمله‌ی آمريكا به ايران شامل اكثر زيرساخت‌های نظامی اين كشور می‌شود.

بی‌بی‌سی: بی بی سی دريافته است كه طرح های احتياطی آمريكا برای حمله هوايی به ايران از هدف قرار دادن تاسيسات اتمی اين كشور بسيار فراتر می رود و شامل اكثر زيرساخت های نظامی اين كشور می‌شود.

تصور می شود كه هر نوع حمله ای از اين نوع - اگر دستور آن صادر شود - پايگاه های هوايی و دريايی، تاسيسات موشكی و مراكز فرماندهی و كنترل نيروهای مسلح ايران را شامل خواهد شد.

آمريكا اصرار دارد هيچ برنامه ای برای حمله به ايران ندارد. اين كشور تاكنون از طريق كانال های ديپلماتيك و قطعنامه های سازمان ملل سعی كرده است تهران را قانع به توقف غنی سازی اورانيوم كند.

اما منابع ديپلماتيك به بی بی سی گفته اند كه مقام های ارشد در "فرماندهی مركزی" ارتش آمريكا در ايالت فلوريدا به عنوان يك طرح احتياطی مجموعه ای از اهداف بالقوه را در داخل ايران برای بمباران مشخص كرده اند.

فرانك گاردنر، خبرنگار امور امنيتی بی بی سی، می گويد كه بنابه گزارش ها يكی از عواملی كه می تواند ماشه چنين حمله ای را بكشد اين است كه تاييد شود ايران درحال ساخت سلاح اتمی است - اتهامی كه ايران رد می كند.

خبرنگار ما می افزايد همچنين حمله ای پرتلفات به نيروهای آمريكايی در عراق، اگر سرنخ آن در تهران يافته شود، نيز می تواند دليل ديگری برای اجرای طرح بمباران ايران باشد.

جنگ لفظی

مقام های آمريكايی در هفته های اخير گفته اند شواهدی حاكی از ارسال سلاح از ايران به شبه نظاميان شيعه عراقی در دست دارند و "شواهد" خود شامل برخی سلاح ها را در بغداد به خبرنگاران نشان دادند.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، در پی آن اتهامات گفت كه آمريكا "دنبال بهانه ای برای تمديد" حضور نيروهای خود در عراق است.

تحليلگران امور خاور ميانه اخيرا نگرانی خود را از عواقب فاجعه بار هر گونه حمله ای به ايران توسط آمريكا ابراز داشته اند.

سِر ريچارد دالتون، سفير سابق بريتانيا در تهران، به بی بی سی گفت كه چنين اقدامی نتيجه معكوس به بار خواهد آورد چرا كه دولت ايران را ترغيب خواهد كرد در دراز مدت به توسعه سلاح اتمی بپردازد.

سال گذشته ايران غنی سازی اورانيوم را از سر گرفت؛ اورانيوم غنی شده می تواند به عنوان سوخت نيروگاه اتمی استفاده شود يا در صورت خلوص بالا در ساخت بمب اتمی به كار رود.

ايران اصرار دارد كه برنامه اتمی اش تنها برای مقاصد صلح آميز است اما كشورهای غربی مظنون هستند كه ايران سرگرم تلاش برای دستيابی به فن آوری لازم برای ساخت بمب اتمی و نهايتا ساخت اين سلاح هاست.

شورای امنيت سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای از ايران خواسته است غنی سازی اورانيوم را تا روز ٢١ فوريه (چهارشنبه اين هفته) متوقف كند.

قطعنامه می گويد كه اگر ايران از اين درخواست پيروی نكند و آژانس بين المللی انرژی اتمی آن را تاييد كند، تحريم های اقتصادی گسترده تر عليه ايران بررسی خواهد شد.

'آمريكا برنامه ای برای حمله ندارد'

اوج گيری اتهامات مقام های دولت آمريكا طی ماه نخست سال ميلادی جاری عليه ايران به خصوص در مورد آنچه دخالت ايران در عراق می دانند به موجی از گمانه زنی ها در مورد احتمال برنامه ريزی دولت بوش برای حمله به ايران دامن زد.

جورج بوش، رئيس جمهور آمريكا، هفته پيش برای فرونشاندن اين موج كه در واقع خود به برخاستن آن دامن زده بود، گفت كه دولت او ضمن حفظ فشار بر ايران قصد ندارد به اين كشور حمله كند.

با اين حال موضع گيری شديد دولت بوش عليه ايران زنگ خطر را برای بسياری در آمريكا به صدا در آورده است.

مقام های بلند پايه حزب دمكرات می گويند موضع گيری های دولت بوش برای آنها يادآور دوره منتهی به جنگ عراق است.

آنها مكررا به دولت بوش هشدار داده اند از بزرگ كردن شواهد مربوط به "دخالت ايران در عراق" خودداری كند و به علاوه گفته اند دولت برای هرگونه اقدام نظامی عليه ايران بايد از كنگره كه در اختيار دمكرات هاست اجازه بگيرد. ايران اتهامات آمريكا در مورد دخالت در عراق را رد كرده است.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا، نيز در واكنش به اين نگرانی ها پيشتر هر گونه طرحی برای حمله به ايران را انكار كرده بود.

اما كارشناسان هشدار می دهند كه افزايش شديد تنش ميان دو كشور می تواند باعث شود تنها جرقه ای كوچك آتش جنگ را برافروزد.

رهبران جمهوری اسلامی نيز اين گمانه زنی ها را به عنوان جنگ روانی عليه خود رد كرده اند اما در عين حال به آمريكا هشدار داده اند نگران عواقب چنين كاری باشد.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، روز اول بهمن تحولات اخير را "جنگ روانی و تبليغاتی" خواند و گفت: "بسيار بعيد می ‌دانم اتفاق خاصی بيافتد."

آيت الله خامنه ای، رهبر ايران، نيز هشدار داد كه هرگونه حمله به ايران، "عكس العمل همه جانبه" ملت ايران را نسبت به حمله كنندگان و منافع آنان در همه نقاط جهان به دنبال خواهد داشت.

اظهارات مقام های ايرانی همچنين نشان می دهد كه آنها به اپوزيسيون داخلی در آمريكا برای جلوگيری از جنگ با ايران دل بسته‌اند.

آقای احمدی نژاد اخيرا در مصاحبه ای با صدا و سيمای جمهوری اسلامی گفت: "امروز آنها (دولت آمريكا) در موضعی نيستند كه بتوانند اين اقدام را انجام دهند چرا كه در آمريكا نيز افرادی هستند كه با اين امر مخالفند."

آيت الله علی خامنه ای نيز روز ١٩ بهمن طی يك سخنرانی در جمع گروهی از اعضای نيروی هوايی موضوع احتمال حمله به ايران را شايعه ای ديگر دانست كه "دشمن" به دليل "دچار شدن به ضعف و استيصال" مطرح كرده است.

وی گفت: "معتقديم هيچ كس، چنين بی‌عقلی و خطايی نخواهد كرد و كشور و منافع خود را به خطر نخواهد انداخت، البته برخی می گويند رئيس جمهور آمريكا، اهل محاسبه و در نظر گرفتن عواقب كارهايش نيست، اما اين جور اشخاص را هم می‌ توان سرعقل آورد و تحليلگران و سياست سازان آمريكايی اين را می‌ فهمند كه ملت ايران هيچ تعرضی را بدون پاسخ نخواهد گذاشت".

لینک
۱۳۸٥/۱٢/۱ - سيد کريم