سو برداشت می‌تواند به جنگ منجر می‌‏شود   

سوبرداشت می‌تواند به جنگ منجر می‌‏شود

فرمانده ناوگان پنجم نيروی دريايی آمريكا: نگرانم سوء برداشت ايران از بن‌‏بست هسته‌‏ای با غرب، به منازعه تسليحاتی در منطقه منجر شود.

ايلنا: فرمانده ناوگان پنجم نيروی دريايی آمريكا ابراز نگرانی كرد كه سوء برداشت ايران از بن‌‏بست هسته‌‏ای با غرب می‌‏تواند به منازعه تسليحاتی در منطقه خليج فارس منجر شود.

به گزارش" ايلنا" خبرگزاری فرانسه گزارش داد كه پاتريك ام والش كه مسوول فرماندهی مركزی نيروهای دريايی آمريكا نيز هست، به گروه كوچكی از خبرنگاران در مقر ناوگان پنجم آمريكا در بحرين گفت: در صورت درگيری احتمال اين كه ايران عبور و مرور نفت از طريق تنگه هرمز را تهديد كند، بيش از مين گذاری مسير استراتژيك است.

والش با بيان اين كه نگرانی من سوء برداشت ايران است، افزود: مطمئنا آنچه می‌‏كوشيم مانع آن شويم اشتباهی است كه به جنگ منجر می‌‏شود.

وی با اشاره به ورود روز گذشته دومين ناو هواپيمابر آمريكا به دريای عمان گفت: انتظار داريم مدت زمان حضور اين ناو چند ماه باشد اما ورود آن لزوما به معنای مقدمه‌‏ای برای اقدامات نيست بلكه هدف آن حمايت از عمليات در افغانستان است.

پاتريك ام والش تصريح كرد: تعهدی ملی و بين‌‏المللی وجود دارد كه می‌‏كوشد اين بحران را از طريق كانال‌‏های ديپلماتيك به ويژه شورای امنيت سازمان ملل متحد و آژانس بين‌‏المللی انرژی اتمی حل و فصل كند.

وی افزود: كشورهای منطقه خواستار حل موضوع از طريق چنين مكانيزم‌‏هايی هستند و ما حامی آن هستيم.

والش گفت: مقامات ايرانی به استفاده از نفت به عنوان سلاح يا تبيين تنگه هرمز تهديد می‌‏كنند، بنابريان تلفيق لفاظی‌‏ها، لحن و فعاليت‌‏های تهاجمی است كه باعث نگرانی ما شده است. ايران در يك سال و نيم گذشته سرسخت‌‏تر و صريح‌‏تر شده است.

وی با اشاره به مانور پيامبر اعظم در ماه نوامبر و پرتاب موشك‌‏های بالستيك در خليج فارس گفت: ايرانی‌‏ها مين‌‏هايشان را در قايق‌‏های كوچك گذاشتند و برای همه ما به نمايش درآوردند. در واقع تمركز آنها بر تنگه هرمز بود كه از طريق آن حداقل ٢٠ درصد از انرژی جهان عبور می‌‏كند.

به گفته والش تنها نتيجه‌‏گيری از اين مانور ترساندن افرادی است كه در منطقه هستند.

فرمانده نيروی دريايی آمريكا با بيان اين كه ايران قادر نيست با استفاده از مين تنگه هرمز را مسدود كند، گفت: با اين حال می‌‏تواند در اين مسير كه تاثير فوق‌‏العاده بر بازارهای نفتی دارد، ايجاد وحشت كند.

پاتريك والش ادامه داد: بستن شش مايل كار بسيار دشواری است، زيرا آنها بايد آنجا بنشينند و مدت زمان طولانی مين گذاری كنند در نتيجه بسياری می‌‏توانند شاهد اين اقدام باشند، به علاوه آمريكا و متحدانش در پاسخ به تهديد ايران عليه تنگه هرمز مين روب‌‏های بيشتری به منطقه اعزام كرده‌‏ اند.

لینک
۱۳۸٥/۱٢/۳ - سيد کريم