گام بعدی پس از پايان مهلت دو ماهه قطعنامه 1737   

لاوروف: روسیه دوباره درگیر مسابقه تسلیحاتی نخواهد شد- گام بعدی پس از پايان مهلت دو ماهه قطعنامه 1737 

لاوروف: روسیه بدون جنجال بر استقرار تجهیزات ضد موشکی آمریکا در چک و لهستان واکنش نشان خواهد داد

"سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای با روزنامه "راسیسکایا گازیتا" اعلام کرد که پاسخ مسکو در مورد استقرار تجهیزات ضد موشکی آمریکا در لهستان و چک بر اساس لزوم تامین امنیت فدراسیون روسیه و حمایت کردن از ثبات استراتژیکی در حداکثر حجم ممکنه می باشد.

در این مصاحبه که روز چهارشنبه به چاپ رسید آمده است: "ما بدون شک به این موضوع واکنش نشان می دهیم و در عین حال بدون سرو صدا این کار را انجام خواهیم داد. ما نمی توانیم به خود اجازه دهیم که دوباره در گیر مسابقه تسلیحاتی شویم".

وزیر امور خارجه روسیه اظهار اطمینان کرد که پاسخ های روسیه شاخه جدیدی از مسابقه تسلیحاتی را تحریک نخواهد کرد. وی خاطر نشان ساخت: "ما از آن گذشته ایم. ما حق نداریم که اقتصاد و اوضاع مساعد مالی خود را بعد از تلاش هایی که رییس جمهور، دولت و کل کشور برای ایجاد پایه هایی برای آینده ما انجام داده به معرض ریسک بگذاریم". وی تاکید کرد که پاسخ روسیه در استقرار تجهیزات ضد موشکی آمریکا در اروپا بر اساس آن فناوری هایی خواهد بود که مجموعه های صنایع دفاعی و علوم ما توان آن را دارند. وی اعلام کرد: "معیار اصلی ما تامین امنیت فدراسیون روسیه و حمایت حداکثر از ثبات استراتژیکی می باشد".

وزیر امور خارجه یادآوری کرد که به اعتقاد کارشناسان اگر بحث تهدیدات جدی از سوی ایران و کره شمالی در کار باشد استقرار سیستم های ضد موشکی اصلا در آن مکان هایی که اعلام شده نباید قرار گیرند.

لاوروف: سیستم ضد موشکی در اروپا نمی تواند موشک های ایران و کره شمالی را دفع کند

"سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در پایان جلسه شورای روسیه-فرانسه در امور امنیتی اعلام کرد که تجهیزات سیستم های دفاع ضد موشکی آمریکا در اروپا توان انجام اهداف اعلام شده از سوی آمریکا را ندارند.

وی گفت: "طبق ارزیابی کارشناسان و آنچه که ما می دانیم (این تجهیزات) نمی توانند به اهداف اعلام شده از سوی آمریکا در باره جلوگیری از اصابت موشک های شلیک شده از سوی ایران و کره شمالی عمل نمایند".

رئیس جمهور اسبق لهستان: آمریکا باید درباره استقرار ضدموشکی های خود با روسیه و اتحادیه اروپا گفتگو کند

"الکساندر کواسنفسکی" رئیس جمهور اسبق لهستان معتقد است که ورشو باید از واشنگتن بخواهد که در رابطه با مسئله استقرار سیستم دفاع ضد موشکی خود با روسیه و اتحادیه اروپا مذاکره کند.

کواسنفسکی طی گفتگویی تلویزیونی اظهار داشت: "بطور قطع امنیت لهستان مهم است. اما معتقدم که شرط اصولی ما باید این باشد: آمریکایی ها باید درباره این مسئله، حداقل باید با دو شریک مهم، یعنی روسیه و اتحادیه اروپا گفتگو کنند".

آمریکا قصد دارد سیستم دفاع ضد موشکی خود را در خاک چک و لهستان بمنظور جلوگیری از موشک های فرضی کره شمالی و ایران مستقر کند.

نووستی

نخست وزیر لهستان مخالفت مسکو با استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در اروپا را محکوم کرد.

نخست وزیر لهستان مخالفت روسیه با استقرار سیستم دفاع ضد موشکی آمریکا در مرکز اروپا را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، "یاروسلاو کازینسکی" نخست وزیر لهستان بر این باور است که مخالفت مسکو با استقرار چنین سیستمی به این دلیل است که روسیه امیدوار است تا نفوذ دوباره خود را در مرکز و شرق اروپا توسعه دهد.

آمریکا قرار است بر اساس سیستم جدید ، 10 موشک ره گیر و یک سیستم راداری را در لهستان و جمهوری چک مستقر کند.

واشنگتن بهانه خود را برای استقرار چنین سامانه ای مقابله با تهدید های موشکی تهران و پیونگ یانگ اعلام کرده است اما روسیه و اوکراین که هر دو مخالف استقرار چنین سامانه ای هستند آن را در مسیر کنترل سایت ها و اهداف نظامی خود تلقی کرده اند.

میرک توپولانک نخست وزیر چک و یاروسلاو کازینسکی نخست وزیر لهستان، پیشتر موافقت خود را با استقرار چنین سیستمی اعلام کرده اند اما معاون نخست وزیر لهستان در رابطه با استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا گفت : ما مخالف استقرار این سیستم در کشور خود هستیم.

"آندرژج لیپر"(Andrzej Lepper ) گفت که او مخالف استقرار سامانه سپر دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا است.

مهر

استقرار موشک های آمریکا در اروپا انگیزه ای برای رقابت موشکی است.

معاون وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که استقرار سیستم های دفاع ضد موشکی آمریکا در مرکز اروپا انگیزه ای برای رقابت موشکی در جهان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، "یوری بالویفسکی" معاون وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه در مصاحبه ای با روزنامه "راسیسکایا گازیتا" اعلام کرد که استقرار سیستم های دفاع ضد موشکی آمریکایی در لهستان و جمهوری چک انگیزه ای برای رقابت موشکی در جهان خواهد بود.

آمریکا اعلام کرده است که در صدد استقرار سیستم جدید شامل 10 موشک ره گیر و یک سیستم راداری در لهستان و جمهوری چک است. واشنگتن بهانه خود را برای استقرار چنین سامانه ای مقابله با تهدید های موشکی تهران و پیونگ یانگ اعلام کرده است اما روسیه و اوکراین که هر دو مخالف استقرار چنین سامانه ای هستند آن را در مسیر کنترل سایت ها و اهداف نظامی خود تلقی کرده اند.

بالویفسکی گفت : "این حقیقت سبب نگرانی ماست که رقابت تسلیحاتی می تواند نه از سوی ما، اما در نزدیکی مرزهای روسیه آغاز شود". وی خاطر نشان نمود که چنین اقداماتی زمانی اتخاذ می شوند که روسیه به تعهدات خود در زمینه خلع سلاح هسته ای عمل می کند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه تاکید کرد: "در برابر ما مسئله هدف واقعی برنامه های ضد موشکی آمریکا و پیامدهای ممکن تحقق آن برای روسیه و در کل برای اروپا قرار دارد".

به گفته ژنرال، روسیه باید در نظر داشته باشد که سیستم های ضد موشکی آمریکا در نزدیک مرزهای روسیه مستقر خواهند شد، سیستم ضد موشکی در لهستان و رادارها در چک. میرک توپولانک نخست وزیر چک و یاروسلاو کازینسکی نخست وزیر لهستان، پیشتر موافقت خود را با استقرار چنین سیستمی اعلام کرده اند اما معاون نخست وزیر لهستان در رابطه با استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا گفت : ما مخالف استقرار این سیستم در کشور خود هستیم. همچنین امروز نخست وزیر لهستان مخالفت روسیه با استقرار سیستم دفاع ضد موشکی آمریکا در مرکز اروپا را محکوم و گفت که وی بر این باور است که این برای احیا نفوذ روسیه در مرکز و شرق اروپاست.

مهر

وزير امور خارجه آمريكا: هدف استقرار سپر دفاع موشكي در اروپا، مقابله با تهديدات ايران است

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، كاندوليزا رايس امروز چهارشنبه در كنفرانس مطبوعاتي مشترك با "فرانك والتر اشتاينماير" همتاي آلماني خود گفت: طرح سپر دفاع موشكي واشنگتن در اروپا با هدف مقابله با تهديد ناشي از ايران طراحي شده است. رايس با بيان اينكه استقرار سپر دفاعي موشكي در لهستان و جمهوري چك تهديدي براي روسيه نيست، ادعا كرد:«ما با تهديد موشكي فزاينده ايران روبرو هستيم و بايد به اين مساله توجه داشته باشيم.»

آمريكا در بيست و دوم ماه ژانويه به طور رسمي از لهستان و جمهوري چك خواسته بود تا با طرح اين كشور براي استقرار سپر دفاعي موشكي در خاك خود موافقت كنند كه اين امر بلافاصله با اعتراض شديد مسكو مواجه شد.

لهستان و جمهوري چك پيش از اين با طرح آمريكا براي استقرار سپر موشكي در خاك خود موافقت كردند.

بر اساس اين طرح، آمريكا 10 فروند موشك رهگير در لهستان و يك رادار در جمهوري چك مستقر مي‌كند.

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه پيش از اين گفته بود:«روسيه با رعايت همه جوانب امر به تهديدات فزاينده به امنيت ملي خود پاسخ خواهد داد اما به كسي اجازه نمي‌دهد اين كشور را وارد يك رويارويي يا رقابت تسليحاتي كند.»

ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه نيز با انتقاد از سياست خارجي آمريكا، گفته بود: واشنگتن در مقياس جهاني از زور استفاده مي‌كند.

فارس

گام بعدي پس از پايان مهلت دو ماهه قطعنامه 1737

فرصت دو ماهه داده شده به ايران در قطعنامه سياسي 1737 شوراي امنيت تمام شد و البرادعي نيز قرار است گزارش خود را ارائه كند و اكنون همه منتظر گام بعدي گروه 5+1 هستند كه از دو حال خارج نخواهد بود يا تلاش براي تصويب قطعنامه‌اي سخت‌تر و يا از سرگيري مذاكرات ميان طرفين؛ كه البته تاكيد ايران بر حقوق خود در ادامه غني‌سازي و لجاجت آمريكا مبني بر تعليق كامل به عنوان پيش شرط مذاكره، اين پرونده را در مسيري جديد وارد كرده است.

به گزارش خبرگزاري فارس، محمد البرادعي مدير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تا كنون گزارش‌هاي متعددي را در مورد فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران ارائه كرده كه يك نكته در همه آنها مشترك بوده، اينكه كشورمان در فعاليت‌هاي خود هيچ گونه انحرافي به سمت ساخت بمب و سلاح‌هاي هسته‌اي نداشته و فعاليت‌ها تا اين مرحله در مسير صلح‌آميز صورت گرفته است.

به رغم وجود اين مسئله و نيز نظارت مستمر بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، گروه 5+1 همواره بدون توجه به اين نكته تعليق كامل فعاليت‌ها و به ويژه تعليق غني‌سازي اورانيوم را در راس خواسته‌هاي خود قرار داده و آن را در تمام قطعنامه‌هايي كه عليه جمهوري اسلامي ايران صادر كرده‌اند، مورد تاكيد قرار داده‌اند و در ماه‌هاي اخير نيز از سرگيري هر گونه مذاكره در مورد برنامه هسته‌اي ايران را منوط به تعليق غني‌سازي كرده‌اند.

طي اين 20 روز اخير علاوه بر رايزني‌هاي گسترده و فشرده مسئولان ايراني با مقامات غربي، چهار طرح مختلف نيز براي حل بحران پرونده هسته‌اي ايران ارائه شده است. طرح اول متعلق به البرادعي بود كه در آن براي از سرگيري مذاكرات، خواستار همزمان تعليق غني‌سازي اورانيوم از سوي ايران و نيز تعليق تحريم‌ها از سوي گروه 5+1 كه بر اساس قطعنامه 1737 عليه ايران در حال انجام است، شد كه اين طرح از سوي كشورهاي غربي رد شد و ايران نيز آن را قابل بررسي دانست.

بلافاصله بعد از اين مسئله نيز ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه طرحي را بر مبناي طرح البرادعي ارائه كرد كه البته جزئيات آن منتشر نشده و گفته‌ مي‌شود اين طرح در زمان حضور ولايتي در مسكو ، به ايران پيشنهاد شد.

طرح بعدي، طرح دولت سوئيس بود كه در نشست امنيتي اخير مونيخ ارائه شد مبني بر اينكه ايران به غني‌سازي خشك اكتفا كند. يعني ايران غني‌سازي اورانيوم را ادامه دهد اما uf6 در سانتريفوژها تزريق نكند كه اين طرح به صراحت از سوي مسئولان كشورمان رد شد و بعد از آن خاوير سولانا مسئول سياست‌خارجي اتحاديه اروپا طرح سوئيس را تعديل و طرحي را به مقامات آمريكايي ارائه كرد كه گفته مي‌شود مورد تاييد اتحاديه اروپا هم قرار گرفته است.

بر اساس اين طرح ايران مي‌تواند به غني‌سازي اورانيوم تا 4 درصد ادامه دهد كه اين امر نيز با خواست مقامات ايراني همخواني دارد چنانكه علي لاريجاني دبير شورايعالي امنيت ملي و محمد علي حسيني سخنگوي وزارت امور خارجه، غني‌سازي 4 درصد را قابل بررسي براي آغاز مذاكرات دانسته‌اند.

لاريجاني همچنين روز گذشته در جمع خبرنگاران در وين بعد از انجام مذاكرات با البرادعي اعلام كرد : «در صورتي كه مذاكرات بدون پيش شرط انجام شود، ايران ممكن است به غرب تاكيدات يا ضمانت‌هايي درباره صلح‌آميز بودن برنامه‌هاي هسته‌اي خود بدهد.» وي افزود: «اگر طرف مقابل از احتمال انحراف در برنامه‌هاي ايران در آينده نگران باشد، ما براي رفع اين نگراني بر سر ميز مذاكرات، مانعي نداريم و تاكيدات و ضمانت‌هاي لازم براي اينكه هرگز هيچ انحرافي به سوي ساخت سلاح هسته‌اي روي نمي‌دهد، خواهيم داد.»

تلاش ايران براي از سرگيري مذاكرات و حفظ حقوق مشروع خود در حالي است كه كشورهاي غربي به ويژه آمريكا حاضر به كوتاه آمدن در قبال حق مسلم ايران در تعليق غني‌سازي نيستند و اين حل پرونده را با دشواري مواجه مي‌سازد و با توجه به اين مسائل احتمال از سرگيري مذاكرات با ترديد زيادي مواجه است.

فارس

دنیای ما

لینک
۱۳۸٥/۱٢/۳ - سيد کريم