'ایران دو تا سه سال با بمب اتم فاصله دارد'   

'ایران دو تا سه سال با بمب اتم فاصله دارد'

موسسه بين المللی مطالعات استراتژيک در بریتانیا طی گزارشی اعلام کرد که ایران تا زمان بدست آوردن مواد لازم برای تولید بمب اتمی دو تا سه سال فاصله دارد.

این نهاد تحقیقانی که در لندن مستقر است طی گزارشی با عنوان "موازنه نظامی در سال 2007" ضمن اعلام این نکته می گوید که در صورت غلبه ایران بر مشکلات فنی خود در مسایل هسته ای، احتمال اقدام نظامی برای متوقف کردن برنامه های هسته آن افزایش می یابد.

گزارش موسسه بين المللی مطالعات استراتژيک (IISS) به تنش های روزافزون میان ایران و آمریکا اشاره می کند و خاطرنشان می کند که جهان در حال حاضرتک قطبی و یا چند قطبی نیست ولی آمریکا به دنبال آن است تا اهداف خود را به ثمر برساند.

این موسسه در گزارش خود با اشاره به قطعنامه تحریم شورای امنیت سازمان ملل متحد که در 23 دسامبر 2006 به تصویب رسید به خبر آغاز نصب 3 هزار دستگاه سانتریفوژ در نطنز پرداخته و می گوید که ایران احتمالا در مسیر درستی برای رسیدن به اهداف خود برای غنی سازی اورانیوم قرار دارد.

اگر چه علاالدین بروجردی رئيس كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی خبر داده بود که ايران در حال نصب سه هزار دستگاه سانتريفوژ جديد در تأسيسات غنی سازی اورانيوم در نطنز است اما ساعاتی پس از انتشار این خبر، سازمان انرژی اتمی ايران، این خبر را تکذيب کرد و گفت که "هيچگونه دستگاه جديد سانتريفوژی در تاسيسات نطنز نصب نشده است."

جان چیپمن، رییس موسسه بين المللی مطالعات استراتژيک می گوید نصب و راه اندازی سانتریفوژها با کارکرد موثر آنها تفاوت دارد و به همین خاطر ایران تا زمان دسترسی به مواد لازم برای تولید بمب اتمی دو تا سه سال فاصله دارد.

آقیای چیپمن می گوید که اعلام نصب و راه اندازی این تعداد سانتریفوژ یک اقدام سیاسی است و با هدف نشان دادن دستاوردهای ایران در این زمینه صورت گرفته است.

رییس موسسه بين المللی مطالعات استراتژيک بر این باور است که داشتن این تعداد سانتریفوژ توسط ایران می تواند موقعیت این کشور را در صورت از سرگیری مذاکرات بین المللی تقویت کند.

ایران ادعای کشورهای غربی برای تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد کرده و می گوید که هدف این کشور از برنامه های هسته ای تنها استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

آقای چیپمن می گوید که اگر ایران بر مشکلات فنی در برنامه های هسته ای خود فایق آید، احتمال اقدام نظامی برای متوقف کردن آن افزایش می یابد.

مارک فیتزپاتریک، متخصص مسایل منع گسترش سلاح های هسته ای در این موسسه می گوید که همزمان با وارد شدن ایران به فاز غنی سازی اورانیوم، فشارها بر واشنگتن افزایش می یاید.

آقای فیتزپاتریک در عین حال معتقد است که آمریکا هنوز از استفاده از دیپلماسی برای حل بحران هسته ای ایران ناامید نشده و از ظهور اختلاف در ایران بر سر نحوه پیگیری برنامه هسته ای توسط دولت خشنود خواهد بود.

گزارش "موازنه نظامی در سال 2007" خاطرنشان می کند که آمریکا به حد کافی برای برپا کردن یک دستور کار بین المللی قوی است اما برای به اجرا در آوردن آن بسیار ضعیف است. این در حالی است که هیچ کشوری هم به اندازه کافی قدرتمند نیست تا در برابر اهداف آمریکا مقاومت کند و یا جایگزینی برای آن ارائه کند.

این موسسه می گوید که با تغییرات ایجاد شده در معادله قدرت بین المللی، دست و پنجه نرم کردن برای کسب قدرت به احتمال زیاد به یک قاعده تبدیل می شود.

به نقل از بی بی سی – 31 ژانویه 2007

لینک
۱۳۸٥/۱۱/۱٢ - سيد کريم