حمه به ایران تا دو ماه دیگر!   

حمه به ایران تا دو ماه دیگر!

ایالات ‌متحده به «مراحل نهایی» آماده‌سازی نیروهایش برای آغاز عملیات نظامی علیه ایران وارد شده است.

آفتاب: یک دیپلمات غربی که نخواسته نامش فاش شود در گفتگو با خبرنگار روزنامه روسی «ایزوستیا» مدعی شد که ایالات ‌متحده به «مراحل نهایی» آماده‌سازی نیروهایش برای آغاز عملیات نظامی علیه ایران وارد شده و این موضوع را بصورت محرمانه به متحدین اروپایی‌اش نیز اعلام کرده‌ است. به گفته این دیپلمات تاریخ احتمالی آغاز عملیات نظامی آمریکا علیه ایران اواخر مارس یا اوایل آوریل (ابتدای فروردین‌ماه 86) خواهد بود.

این روزنامه روسی در گزارش خود به نقل از این دیپلمات نوشته است: «پنتاگون فهرست اهداف خود در خاک ایران را از مدت‌ها پیش تنظیم کرده و مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در فلوریدا نیز از ماه نوامبر گذشته در حال رایزنی با فرماندهان ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس بوده ‌است».

به گفته این دیپلمات غربی ناشناس، در کنار پایگاه‌های نیروی هوایی و دریایی، مراکز دفاع ضد هوایی و کنترل و فرماندهی نیروهای مسلح، تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز و اصفهان و همچنین مراکز انرژی اتمی در اراک و بوشهر نیز در این فهرست قرار دارند.

تحلیلگر «ایزوستیا» در ادامه نوشته است: «اکنون در خلیج فارس گروهی از کشتی‌های ضربتی نیروی دریایی آمریکا دو ناو هواپیمابر این کشور را همراهی می کنند و فرماندهی یگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در این منطقه تصمیم گرفته که 18 کشتی جنگی دیگر را نیز به خلیج فارس اعزام کند. ارتش آمریکا پیش‌بینی نموده که در صورت لزوم برای انجام یک عملیات نظامی ضربتی محدود، از تفنگداران دریایی مستقر سه پایگاه در خاک جمهوری آذربایجان استفاده نماید. خلبانان نیروی هوایی نیز برای ماموریت‌های تهاجمی یک‌ساعته بر فراز اهداف در خاک ایران آماده می‌شوند».

نویسنده این گزارش در ادامه می‌نویسد: آیا ایرانی ها این تهدید را درک می‌کنند؟ به گفته دیپلمات غربی فرماندهان نیروهای مسلح ایران کاملا متوجه این اوضاع هستند وگرنه از روسیه در خواست تسریع در صدور سیستم دفاع موشکی تور-ام1 را نمی‌کردند. مسکو نیز به نوبه خود به درخواست ایران عمل کرده و در ماه ژانویه 29 مجموعه موشکی دفاع ضد هوایی تور-ام1 را به ایران تحویل داده است. اما «سامی عون» کارشناس مسائل خاور میانه در دانشگاه «شربور» کانادا می‌گوید که تردید دارد که تسلیحات روسی تب میلیتاریسم آمریکا را پایین آورد: «تسلیحاتی که ایران از روسیه می‌خرد باعث توقف در اجرای ایده نومحافظه‌کاران در حمله به ایران نخواهد شد، بلکه باعث می‌شود فرماندهان آمریکایی در شیوه‌های تهاجمی خود تجدیدنظر کنند».

نویسنده «نوویه ایزوستیا» در پایان می‌نویسد که رعایت اصول رسمی حقوق بین‌الملل از سوی مقامات آمریکایی باعث توقف برنامه‌های نظامی این کشور نخواهد شد: «این تاکتیکی است که آن‌ها در سال 2003 درباره رژیم صدام نیز به‌کار می‌بردند. روز پنجم مارس قرار است نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار شده و نسبت به ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت تصمیم‌گیری شود. ناوگان آمریکا در خلیج فارس می‌تواند تا آن روز منتظر بماند. بعد از آن آمریکایی‌ها می‌گویند «همه تلاش ها برای متقاعد کردن ایران به به بن‌بست رسیده و فقط یک راه باقی مانده‌ است!».

لینک
۱۳۸٥/۱٢/۳ - سيد کريم