پیشنهاد ایران به آمریکا: بازی در صفحه شطرنج به جای بازی در رینگ بوکس   

پرونده هسته ای ، پیشنهاد ایران به آمریکا: بازی در صفحه شطرنج به جای بازی در رینگ بوکس 

پرونده هسته ای ایران دوباره به شورای امنیت برمی گردد

بمب با تضمین بین المللی

21 فوریه مهلت 60 روزه داده شده از سوی شورای امنیت به ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم در کارخانه های نطنز و اصفهان به پایان رسید.

قطعنامه ماه دسامبر سال گذشته شورای امنیت بعنوان تدابیر محدود کننده بر علیه ایران، صادرات مواد و یا تجهیزات هسته ای و همچنین فناوری های موشکی را به این کشور ممنوع کرد. این در حالیست که نیروگاه اتمی بوشهر که با کمک روسیه ساخته می شود شامل این تحریمات نشد.

اگر ایران خواسته های قطعنامه را اجرا نکند به آنچه که اتفاق خواهد افتاد کمتر کسی تردید دارد. شورای امنیت می تواند به طور محسوسی تحریمات را تشدید کند. اما "محمود احمدی نژاد" رییس جمهور ایران قاطعانه اعلام کرد: "ایران هیچوقت از حق قانونی خود در باره چرخه سوخت هسته ای از جمله غنی سازی اورانیوم منصرف نخواهد شد".

ایران بعنوان عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی و امضا کننده معاهده منع گسترش سلاح هسته ای حق کامل برای توسعه انرژی هسته ای خود را دارد البته تحت کنترل های بین المللی. اما ویژگی های اورانیوم بدین گونه است که از یک دستگاه هم می توان سوخت برای راکتور هسته ای دریافت کرد و هم می تواند درصد غنی سازی را بالا برد و به میزان مورد نیاز برای تولید سلاح هسته ای دست پیدا کرد. این موضوع حربه ای به واشنگتن برای متهم ساختن تهران به تلاش برای دستیابی به بمب اتمی داده است.

ایرانی ها معتقدند که واشنگتن با فشار بر شورای امنیت موجب صدور قطعنامه دسامبر شده و حال قصد دارد که اهرم های فشار را بیشتر کرده و تحریماتی شدیدتری بر علیه این کشور صادر نماید. به موازت آن دولت آمریکا با تکیه بر حمایت های غیر علنی کشورهای عربی همسایه ایران فشار روانی را بر جمهوری اسلامی افزایش داده است. آمریکا با گره کردن مشت نظامی خود در خلیج فارس به نوعی در مطبوعات سناریوی آینده حمله به ایران را ارائه می دهد و به دنبال رد پای ایران در مقاومت عراق می باشد. کارشناسان معتقدند که هدف این فعالیت ها شکاف انداختن در مسئولین ایرانی و تغییر مواضع آنهاست. و یا حداقل آنست که دولت ایران را به احتیاط بیشتری مجبور کند.

"علی لاریجانی" دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و رییس گروه مذاکره کننده ایرانی در موضوع هسته ای، اخیرا در وین در آخرین دقایق مذاکراتی را با "محمد البرادعی" رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام داد و به آمریکایی ها پیشنهاد کرد که به جای مسابقه در رینگ بوکس، مسابقه شطرنج برگزار کنند، که ضمن جلوگیری از خشونت بتوان بازی کرد. ایران خواهان مذاکره در مورد برنامه هسته ای خود با تمامی طرفین ذیربط بدون پیش شرط می باشد.

به گفته وی نگرانی جامعه جهانی در مورد امکان انحراف ایران از استانداردهای آژانس بین المللی انرژی اتمی را می توان در جریان مذاکرات از بین برد. همزمان دولت ایران حاضر است هر گونه ضمانتی را ارائه کند که فناوری های هسته ای در اهداف نظامی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. لاریجانی اعلام کرد: "مهم توقف غنی سازی نیست. مهم آنست که عملکرد ایران در این زمینه در چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده و توسط بازرسان آن کنترل شود".

البرادعی در یکی از مصاحبه های خود چنین اظهار داشت که مسئله بمب اتمی ایران تا حد زیادی داغ عنوان می شود. بنا به ارزیابی وی تهران با روند فعلی غنی سازی اورانیوم می تواند طی 10-15 سال اینده صاحب بمب هسته ای شود. اما در مجموع وی اعتراف کرد: دانشمندان ایرانی به سرعت دانش هسته ای را فرا می گیرند.

به نظر می رسد که دورنمای آنکه ممکن است که تهران به سلاح هست ای دست یابد "ژاک شیراک" رییس جمهور فرانسه را زیاد نگران نمی کند. به اعتقاد وی این باعث تحکیم ثبات منطقه ای شده و به عنوان ابزار جلوگیری محسوب خواهد شد و نه حمله، مانند آنچه که هنگام دستیابی هند و پاکستان به سلاح هسته ای بوقوع پیوست. اگر چه بعدا شیراک از این سخنان انصراف داد اما برخی از سیاستمداران فرانسوی نیز سخنان مشابه ای بیان نمودند.

موضع روسیه و چین دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد کاملا با موضع آمریکا تفاوت دارد و بر اساس آنست که دیپلماسی و روش کارشناسانه آژانس بین المللی انرژی اتمی و نه تهدید به استفاده از نیروی نظامی تنها راه پیشرفت در روند این مسئله دشوار است. اگر ایران به بن بست برده شده درها را ببندد و از آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاهده منع اشاعه سلاح هسته ای خارج شود مکانیزم مذاکراتی و حقوقی تاثیر خود را از دست خواهند داد. در این میان "سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در دفتر "راسیسکایا گازیتا" حق ایران را در دستیابی به انرژی هسته ای تایید کرد اما از ایران خواست که به سئوالات باقی مانده نزد کارشناسان آژانس پاسخ دهد. گام های بعدی شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با ایران مستقیما به گزارش بعدی این سازمان بین المللی ارتباط دارد.

نووستی

منبع: دنیای ما

لینک
۱۳۸٥/۱٢/۳ - سيد کريم