آمریکا ایران را تهدید نظامی کرد   

در آستانه اجلاس اعضای 1+5 در لندن

آمریکا ایران را تهدید نظامی کرد

درپی گزارش محمد البرادعی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در آن ادعا شده ایران به قطعنامه شورای امنیت عمل نکرده است و درحالی که پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان فردا در لندن، درباره ایران مذاکره می کنند تلاش های آمریکا برای جلب حمایت روسیه از تحریم های گسترده تر علیه ایران افزایش یافته است.وزیر امورخارجه آمریکا دیروز در استرالیا از روسیه خواست از قطعنامه دوم شورای امنیت برای وادارکردن ایران به توقف برنامه هسته ای حمایت کند. در همین حال دیک چنی معاون رئیس جمهوری آمریکا به صورت تلویحی از گزینه نظامی در برابر ایران دفاع کرد. ولی در پاسخ به خبرنگاران که از وی پرسیدند با ایران چه خواهد کرد، پاسخ داد؛ همه گزینه ها ممکن است. این عبارت چنی نوعی تهدید ضمنی ایران به اقدام نظامی است.

به گزارش ایلنا، رایس افزود؛ مایل نیستیم از طرف همتای روسی خود صحبت کنم اما انتظار داریم مسیر شورای امنیت را ادامه دهیم و نیز روشی را دنبال کنیم که به مذاکره منجر شود. من انتظار چنین امری را دارم و همه ما نیز یک هدف داریم.

رایس در این باره گفت؛ معتقدم همه اهمیت تفهیم این موضوع به ایرانی ها را درک می کنند که اگر آنها از قوانین بین المللی پیروی نکنند، مسیر شورای امنیت وجود دارد و اگر از قوانین بین المللی پیروی کنند، مسیر مذاکره را پیش رو دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدام نظامی برای وادارکردن ایران به توقف بلندپروازی های هسته ای روی میز قرار دارد، گفت؛ بسیار روشن بیان کرده ایم که در مسیر دیپلماتیک قرار داریم و معتقدیم اگر جامعه بین المللی برای مقابله با پیامدهای نادیده گرفتن درخواست جامعه بین المللی توسط ایران متحد باقی بماند، مسیر دیپلماتیک می تواند به موفقیت منجر شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت؛ این جامعه بین المللی است نه آمریکا که در شورای امنیت به قطعنامه تحریم رای داد که طبق آن ایران باید فعالیت های بازفرآوری و غنی سازی اورانیوم را تعلیق کند. بنابراین ما برای نشان دادن این موضوع که این فعالیت و مسیری که آنها در آن قرار دارند، مسیر انزواست و مسیر دیگری وجود دارد، به جامعه بین المللی پیوستیم.

کاندولیزا رایس گفت؛ با شرکای خود در اتحادیه اروپا, روسیه و چین پیشنهادی برای همکاری سیاسی و اقتصادی با ایران ارائه کردیم و کماکان امیدواریم به جای رویارویی این مسیر را در پیش گیریم. فایننشال تایمز نیز در گزارشی نوشت؛ به دنبال عدم تعلیق برنامه هسته ای ایران در موعد تعیین شده کشورهای غربی در تلاشند تحریم های جدیدی ازجمله ممنوعیت سفری، تحریم اسلحه و مهمات و قطع اعتبار بانکی در امور صادرات را علیه ایران اعمال کنند. براساس گزارش این روزنامه، این کشورها اذعان دارند که توافق درباره برخی اقدامات از جمله اعتبار بانکی در امر صادرات در میان پنج عضو ثابت شورای امنیت که روز دوشنبه با آلمان گردهم آمده و درباره اقدامات جدید گفت وگو می کنند دشوار خواهد بود.

این روزنامه انگلیس به نقل از یک مقام ارشد انگلیسی نوشت؛ احتمالا درباره مسئله اعتبار بانکی امور صادراتی صحبت خواهیم کرد، اما موضوع آسانی نخواهد بود. صادرات اسلحه و مهمات نیز مسئله دیگری است که چندان ساده نخواهد بود. سومین مسئله ای که به آن خواهیم پرداخت شناسایی برخی عناصر و مقام های دیگر برای مسدودکردن دارایی ها و ممنوعیت مسافرتی آنهاست. به گفته این مقام انگلیسی اتحادیه اروپا دارای تضمین های پرداخت نشده ای است که حمایت از حدود 20 میلیون دلار صادرات از ایران را بر عهده دارد و آلمان و ایتالیا بزرگترین سهم ها را در آن دارند. اما توافق اتحادیه اروپا درباره پس گرفتن کامل چنین حمایتی دشوار خواهد بود.

تصمیم سیاسی آلمان نیز که دارای بیش از 5 میلیون دلار اعتبار بانکی پرداخت نشده می باشد این است که از دادن اعتبارهای جدید به ایران بکاهد اما حاضر نیست با حذف کامل آنها به صادرکنندگان خود ضرر برساند.

این روزنامه به نقل از یک دیپلمات غربی نوشت؛ اتحادیه اروپا تنها زمانی به همه این اعتبار های بانکی صادراتی پایان می دهد که چنین تصمیمی در سازمان ملل گرفته شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مطلب آمده است؛ مقامات اروپایی با سخنان محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای مخالفند که می گوید ایران هر چه را که می توانست از به کارگیری دو آبشار که هریک دارای 164 سانتریفیوژ تحقیقاتی است آموخته است. نتیجه البرادعی این بود که بگذارند ایران که هم اکنون نصب 648 سانتریفیوژ دیگر را تقریبا به پایان برده است برای حفظ ظاهر به استفاده از برخی سانتریفیوژ ها ادامه دهد و به توافقی نیز دست یابد.از سوی دیگر محمد البرادعی به خبرنگاران در وین گفت؛ فرصت بازگشت ایران به میز مذاکرات همچنان باقی است، در عین حال بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز پایبندی ایران به درخواست شورای امنیت سازمان ملل را خواستار شد. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود؛ همچنان تمایل دارد حل مسئله هسته ای ایران از طریق مذاکرات را شاهد باشد و به ایده اش موسم به «تایم اوت» اشاره کرد که براساس آن ایران و جامعه بین المللی باید به طور همزمان غنی سازی اورانیوم و تحریم ها را تعلیق کنند. وی پیشنهادش را «آغازی خوب» خواند و گفت که با این حال باید به جزئیات آن پرداخته شود. البرادعی اظهار کرد که «ظرف چند هفته آینده، جامعه بین المللی» احتمالا از طریق شورای امنیت بر روی گفت وگو میان طرف های مربوطه برای اینکه شاهد باشیم چه طور می توان شرایط بازگشت به میز مذاکره را ایجاد کرد کار خواهد کرد. وی که پس از دیدار با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل صحبت می کرد، افزود؛ معتقدم این راهی برای راه حلی بلندمدت است و ما قطعا به کار ادامه می دهیم تا شاهد هرچه سریع تر و نه دیرتر رخ دادن آن باشیم. مون نیز اظهار کرد، از اینکه مقامات ایرانی قادر نبوده اند به قطعنامه شورای امنیت به طور کامل پایبند باشند بسیار نگران است. در این حال آنگلا مرکل و ژاک شیراک از اتحاد بین المللی در برابر برنامه هسته ای ایران ابراز خرسندی کردند. خبرگزاری فرانسه گزارش داد؛ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ژاک شیراک، رئیس جمهور فرانسه در آلمان با یکدیگر دیدار کردند و مذاکراتی غیررسمی داشتند. بر اساس این گزارش، هر دو طرف اعلام کردند که از اتحاد بین المللی در محکوم کردن سرپیچی ایران از درخواست های سازمان ملل برای تعلیق غنی سازی اورانیوم خرسند هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرکل که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را در نیم سال اول سال جاری میلادی به عهده دارد گفت، این برداشت وجود دارد که از یک سو در برابر انجام مذاکره برای ایران باز است، اما از سوی دیگر ما شاهد گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده ایم که روشن می سازد ایران به الزاماتش پایبند نبوده است. مرکل گفت؛ ما ترجیح می دهیم که مجبور نباشیم به شورای امنیت بازگردیم، بلکه ایران از این فرصت استفاده کند و در نهایت پیشنهاداتی که ما ارائه کرده ایم را بپذیرد.

حمایت فرانسه از تشدید تحریم ها علیه ایران

خبرگزاری شینهوا نیز به نقل از وزارت خارجه فرانسه گزارش داد، فرانسه از «تشدید» تحریم ها علیه ایران به خاطر عدم فرمانبرداری از قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل حمایت می کند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، دنیس سیمونو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این باره گفت؛ قطعنامه 1737 نتایجی داشته است؛ اگر این قطعنامه را محکم تر کنیم می توانیم به نتایج بیشتری دست یابیم. شدت بخشیدن به تحریم ها گزینه مناسبی است.

سیمونو در ادامه گفت؛ قبل از شدت بخشیدن به تحریم ها باید ببینیم آیا فعالیت هایی وجود دارند که باید به آنها اشاره می شد، اما نشد و باید برخی افراد که نامی از آنها برده نشده است را نیز در نظر گرفت یا نه.

تحلیل گران نظامی این کشور پیش بینی کردند

حمله آمریکا قادر به تخریب تاسیسات هسته ای ایران نیست

تحلیل گران و مقامات نظامی آمریکا اعلام کردند که حمله آمریکا به ایران نمی تواند تاسیسات هسته ای این کشور را تخریب کند.به گزارش«ایلنا» به نقل از رویتر این مقامات گفتند؛ هر نوع حمله آمریکا علیه ایران باید شامل هزاران یورش و پرتاب موشک باشد که هفته ها به طول می انجامد. با این حال این امر برنامه هسته ای تهران را نابود نمی کند.به گفته تحلیلگران، نبود اطلاعات درباره تعداد و مکان تاسیسات هسته ای منتشر شده در سراسر ایران مانع این حمله می شود. بنابراین بیشتر بمب های بانکر بوستر آمریکا قادر به نفوذ کافی برای اصابت به تاسیسات هسته ای مخفی نخواهند بود.

متکی؛ آمریکا شرایط حمله به ایران را ندارد

وزیر امور خارجه بعد از ظهر دیروز در کنفرانس خبری مشترک با شیخ خالد بن احمد بن محمد بن آل خلیفه، ضمن خوش آمد گویی به همتای بحرینی اش در توصیه به نشست لندن که قرار است با حضور نمایندگانی از گروه 1+5 و درباره مسئله هسته ای ایران برگزار شود گفت؛ توصیه ما به نشست لندن عمل به گفته هایشان است.

متکی افزود؛ همه طرف های این موضوع بدون استثنا بر ضرورت حل و فصل دیپلماتیک و مسالمت آمیز پرونده هسته ای ایران تاکید کرده اند و راه رسیدن به فرمول مناسب در این خصوص گفت وگو و مذاکره است و بنابر این توصیه ما این است که نشست لندن تصمیم شجاعانه ای اتخاذ کند تا مذاکرات با ایران آغاز شود.

به گزارش مهر، متکی با تاکید بر اینکه آغاز مذاکرات هسته ای را به نفع همه میدانیم ادامه داد؛ همانگونه که بارها از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده فعالیت ها ما شفاف و صلح آمیز بوده و ادله کافی هم برای این مسئله وجود دارد ضمن آنکه این تصمیم شجاعانه و منطقی می تواند راهگشای خوبی هم برای این موضوع و هم برای مجموعه ای از همکاری های جمعی و بین المللی باشد.وزیر امور خارجه در واکنش به گزارش اخیر محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اظهار داشت؛ در این گزارش اشارات محوری و اولیه به همکاری های جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف از جمله استقرار دوربین های آژانس، بازرسی بازرسان و اعلام همه مواردی که در بخش های مختلف فعالیت های هسته ای ایران بوده شده است.

وی همچنین گفت؛ آژانس در این گزارش بر نبودن هیچ موردی بر خلاف آنچه که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده اشاره داشته که این مسئله بسیار بسیار مهم است که مدیر کل آژانس اعلام می کند که ما به موارد اعلام نشده در ایران برخورد نکرده ایم و نظارت آژانس بر فعالیت های هسته ای ایرانی موضوعی مستمر است و هرگاه سوالی باشد قابل پاسخ دادن خواهد بود.متکی افزود؛ آنچه که بسیار مهم است اینکه اراده برای پرداختن واقع بینانه و قضاوت درست و منطقی به مسئله وجود داشته باشد و همانگونه که بارها گفته ایم فردی را که خواب است می توان بیدار کرد اما کسی که خود را به خواب زده هر چه صدا کنید بیدار نمی شود.

وزیر امور خارجه همچنین در واکنش به اظهارات اخیر دیک چنی تصریح کرد؛ ما آمریکا را در شرایط فعلی در موقعیتی نمی بینیم که بخواهد بحران دیگری را بر پرداخت کنندگان مالیات هایش در منطقه ما تحمیل کند و آنها اصلا چنین شرایطی ندارند.متکی خاطر نشان کرد؛ درعین حال جمهوری اسلامی ایران خود را برای هر دو گزینه مرتبط با مسائل منطقه ای و پرونده هسته ای اش آماده کرده که گزینه مورد نظر ما گزینه مبتنی بر تعامل و همکاری سازنده است.وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی دیگر گفت؛ دو نکته مندرج در قطعنامه شورای امنیت در زمینه تعلیق و پروتکل الحاقی از نظر ما حقوقی نیستند و آقای مدیر کل آژانس هم در جایگاه حقوقی شان می دانند که غنی سازی با هدف صلح آمیز حق اعضای ان پی تی می باشد.وی با اشاره به طرح این موضوع در گزارش البرادعی که غنی سازی ایران زیر پنج درصد است و توانایی آژانس بر نظارت و اشراف بر فعالیت های هسته ای کشورمان اشاره کرد و افزود؛ تاکید در مورد لزوم تصویب پروتکل الحاقی که پیوستن به آن امری اختیاری تعجب بیشتری دارد و جالب آنجاست که برخی از رای دهندگان به این موضوع هنوز خودشان این پروتکل را تصویب نکرده اند.

وزیر امورخارجه درعین حال خاطر نشان کرد؛ البته دو محور مذکور محورهایی هستند که می توانند بخش های اصلی مذاکرات ما را تشکیل دهند اما استدلال های ما دراین دو زمینه کاملا روشن است.متکی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طرح هایی همچون طرح سولانا و طرح موسوم به سوئیس همچنان روی میز قرار دارد گفت؛ البته سوئیس طرح خاصی را مطرح نکرده بود و آقای سولانا هم در مذاکرات دو هفته قبلشان با دکتر لاریجانی در مونیخ برای از سر گیری گفت وگو ها اعلام آمادگی کرده و این موضوع را پیشنهاد دادند و طرح خاصی در این خصوص مطرح نشد.

لینک
۱۳۸٥/۱٢/٦ - سيد کريم