تهران بدون ترمز- آمریکا تحت فشار یهودیان حمله به ایران را آغاز می کند   

تهران بدون ترمز- آمریکا تحت فشار یهودیان حمله به ایران را آغاز می کند 

تهران بدون ترمز

بررسی امکان حمله نظامی آمریکا به ایران در جهان ادامه دارد. بنا به اطلاعات "سیمور هرش" خبرنگار آمریکایی نه تنها مراکز هسته ای بلکه زیر ساخت هایی که به ادعای آمریکا برای کمک به جنگجویان عراقی نیز استفاده می شود تحت هدف قرار خواهند گرفت. به گفته هرش این برنامه 24 ساعت بعد از آنکه "جرج بوش" دستور آن را صادر کند به اجرا در خواهد آمد. در اعلامیه های اخیر مقامات دولت آمریکا هیچ مورد خوشبینانه ای به حل مسئله از طریق مسالمت آمیز وجود ندارد. "دیک چینی" معاون رییس جمهور آمریکا اعلام کرد: "ما همه گزینه ها را بررسی می کنیم"."ولادیمیر اورلوف" رییس مرکز مطالعات سیاسی روسیه به "ورمیا نووستی" گفت: "گروهی از رجال با نفوذ بین مقامات آمریکایی به رهبری آقای چینی از حمله نظامی به ایران طرفداری می کند. موضع این گروه مخصوصا در پنتاگون از جمله در کمیته روسای قوای پنجگانه بسیار قویست ". طرفداران این اقدام نظامی معتقدند که "عدم موفقیت آمریکا در عراق با مسئله حل نشده ایران مرتبط است".

آنها معتقدند که برای حل آن لازم است که رژیم ایران بعد از بغداد تغییر کند. آنها ادعا می کند که حمله نظامی به ایران تغییر رژیم را تسریع می بخشد. به اعتقاد اورلوف "اگر تصمیم مورد نظر در این زمینه اتخاذ گردد این در یک جمع بسیار خصوصی انجام خواهد شد که نه تنها بدون رایزنی با روسیه بلکه با متفقین غربی آمریکا البته بجز انگلستان صورت خواهد پذیرفت. آمریکایی های در این رابطه کاملا مستقلانه عمل خواهند کرد. در این میان در خود آمریکا مخصوصا در بین نظامیان از این اوضاع نگران می باشند. دیروز روزنامه انگلیسی "ساندی تایمز" اعلام کرد که در حدود پنج نفر از ژنرال ها و آدمیرال های ارتش آمریکا آماده اند که در صورت اعلام حکم حمله به ایران استعفا دهند.

گزارش "محمد البرادعی" رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی از لحاظ فرمالیته می تواند بهانه ای برای آغاز جنگ باشد. در آن گفته می شود که ایران به خواسته های قطعنامه شماره 1737 شورای امنیت سازمان ملل متحد مورخ 23 دسامبر سال 2006 عمل نکرده است. بعبارت دیگر ایران طی 60 روز فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم و همچنین امور مربوط به راکتور آب سنگین خود را متوقف نکرده است.

این مهلت تمام شده اما البرادعی قید کرده که ایران به امر تحقیقاتی خود در مورد غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و تلاش می کند که توان مرکز زیر زمینی نطنز خود را افزایش دهد. در این مرکز که در عمق 25 متر زیر زمین قرار گرفته تجهیزات مربوط به غنی سازی اورانیوم از جمله آبشارهایی از سانتریفیوژ ها نصب شده اند. بنا به گزارش رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از صدور قطعنامه ایران 300 سانتریفیوژ جدید را در این مرکز مستقر نموده و در حال حاضر امور مربوط به نصب همین تعداد نیز انجام می شود. در آن همچنین اعلام شده که ایران به احداث راکتور آب سنگین اراک نیز ادامه می دهد.

البته در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطر نشان شده که ایرانی ها دستیابی متخصصین این آژانس را به مواد و مراکز اعلام شده طبق قرارداد منع گسترش سلاح هسته ای را میسر کرده اند. به غیر از این ایران به آژانس گزارش مشروحی در باره استفاده و حفاظت از مواد هسته ای ارائه کرده است.

امروز مدیران سیاسی کشورهای عضو "1+5" در لندن به بررسی گام های آتی در رابطه با ایران خواهند پرداخت."سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه اخیرا اعلام کرد که گروه "1+5" به مراتب به اهداف مشترک مرتبط با عدم نقض معاهده منع اشاعه دست خواهد یافت. دیپلمات ها گزارش البرادعی را مطالعه خواهد نمود و این پایه ای برای تعیین گام های بعدی در چارچوب شورای امنیت و یا دیگر کانال ها خواهد بود که به هر حال راه را برای آغاز مذاکرات با طرف ایرانی هموار کند. "منوچهر متکی" وزیر امور خارجه ایران "مذاکرات را وسیله ای برای دستیابی به راه حلی قابل قبول پرونده هسته ای ایران" نامید.

اما در عین حال تهران سرسختی خویش را نشان می دهد. دیروز "منوچهر محمدی" معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که ایران " برای هر وضعیتی حتی برای جنگ نیز آمادگی دارد". وی در مورد آینده پرونده ایران در شورای امنیت تاکید کرد: "اگر آنها قطعنامه دیگری صادر کنند ایران به آن پاسخ نخواهد داد و به فعالیت خود در زمینه هسته ای ادامه خواهد داد".

"محمود احمدی نژاد" رییس جمهور ایران هم مطابق معمول کشور خود را به "قطاری بدون ترمز و دنده عقب" تشبیه کرد و به همین خاطر ایران "با دستیابی به فناوری های تولید سوخت هسته ای بدون توقف به جلو حرکت خواهد کرد". "کاندولیزا رایس" وزیر امور خارجه آمریکا دیروز به احمدی نژاد پاسخ داد که ایران به دنده عقب نیاز ندارد بلکه به "ترمز اضطراری" نیازمند است.

احتیاط تکمیلی غرب (که ضمنا تقویتی برای "شاهین" های آمریکا نیز می توان باشد) خبر دیروز تلویزیون دولتی ایران در باره پرتاب آزمایشی موفقیت آمیز اولین موشک ایرانی به فضا می تواند باشد. در آن گفته شد که موشک توسط وزارتخانه های علوم و دفاع تولید شده است. آنطور که بعدا "علی اکبر گلرو" جانشین مدیر مرکز ملی تحقیقات هوافضای ایران اعلام کرد این موشک با موفقیت ماهواره زیر مداری را به مدار منتقل کرد.

قبلا ایران علام کرده بود که قصد دارد تا سال 2010 پنج ماهواره به فضا پرتاب کند. یکی از آنها در سال 2005 با کمک روسیه به فضا پرتاب شد. حال به نظر می رسد که ایران می خواهد این کار را با تکیه به توان خود انجام دهد. ممکن است که این موضوع یکی از دلایل اختلاف میان مسکو و تهران در خصوص احداث نیروگاه اتمی بوشهر باشد. طرف روسی ایران را به نقض جدول زمانی پرداخت ها متهم می سازد که ایرانی ها کاملا با آن مخالفند.

**************************

ژیرینوفسکی: آمریکا تحت فشار یهودیان حمله به ایران را آغاز می کند

"ولادیمیر ژیرینوفسکی" نایب رییس مجلس دوما و رهبر حزب "لیبرال-دموکرات روسیه" اعلام کرد که آمریکا عملیات نظامی بر علیه تهران را آغاز می کند و این کار تحت فشار یهودیان صورت خواهد گرفت. وی اعتقاد دارد که "اسراییل می ترسد، ایران نزدیک است و این کشور تمامی آنچه که واقعا برای نابودی اسراییل لازم است را در اختیار دارد".

وی تاکید کرد که حتی اگر آمریکا نمی خواست که با ایران جنگ کند آنها تحت تاثیر اسراییل قرار خواهند گرفت چرا که اقلیت یهودی در آمریکا بسیار نیرومند است و همه چیز در اختیار دارند: پول، مطبوعات و حکومت.

وی در مورد عواقب حمله احتملی آمریکا بر علیه ایران برای روسیه به رشد سریع نفت اشاره کرد.

وی پشبینی کرد که به خاطر تشنج های پیرامون مسئله ایران نفوذ روسیه در آینده در این منطقه کاهش خواهد یافت.

 

*****************************

لاوروف: روسیه نگران افزایش پیشبینی امکان حمله نظامی به ایران است

"سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که وی نگرانی افزایش اخبار امکان حمله نظامی به ایران است.

وی در جلسه هیئت دولت با رییس جمهور گفت: "پیشبینی هایی در مورد حمله نظامی به ایران افزایش پیدا کرده اند واین موجب نگرانیست. از جمله معاون رییس جمهور آمریکا در اظهارات اخیر خود چنین اوضاعی را امکان پذیر دانسته است". "ولادیمیر پوتین" گفت: " در مورد چه حمله ای بحث است؟ بدون مجوز شورای امنیت؟".

وزیر امور خارجه روسیه پاسخ داد: "حداقل هیچ یک از کسانی که این موضوع را بررسی می کنند در مورد مجوز شورای امنیت صحبت نمی کنند. معاون رییس جمهور آمریکا در استرالیا اعلام کرد که چنین امکانی حذف نشده چرا که "نباید به ایران اجازه داد که نظر جامعه جهانی را نادیده بگیرد".

نووستی

لینک
۱۳۸٥/۱٢/۸ - سيد کريم