هنری کسينجر: «ايران مسلط برخاورميانه قابل قبول نيست»   

هنری کسينجر:

«ايران مسلط برخاورميانه قابل قبول نيست»

مدارک ژنرال آمريکايی برای دخالت ايران در عراق

(چهارشنبه 11 بهمن 85)

«ايران مسلط برخاورميانه قابل قبول نيست»

رادیو فردا: هنری کسينجر وزير امورخارجه پيشين آمريکا، روز چهارشنبه سی و یکم ژانویه، درکميته روابط خارجی سنا گفت ايرانی که خواهان تسلط بر خاورميانه است، قابل قبول نیست.

هنری کسينجر به همراه مادلن آلبرايت وزيرامور خارجه آمريکا دردولت بيل کلينتون، با حضوردر کميته روابط خارجی سنای آمريکا از جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، درخواست کردند که با کشورهای همسايه عراق وارد گفت وگو شود.

آقای کسينجر با دفاع از پیشنهاد خود برای شکل گيری بخش های خودمختار و فدرال در عراق به مثابه مدلی برای حل بحران اين کشور، این طرح را «راه حلی فراتر از راهبرد جديد آمريکا در عراق» دانست.

اوگفت: «اين طرح بايد در چارچوب تمايل به گفت وگو برای مذاکره با ايران محقق شود»، چراکه ايران به دليل موقعيت خود درمنطقه می تواند موثر باشد. او اما افزود فکر نمی کند در اين باره ايران به آمريکا کمک کند.

هنری کسينجر افزود: «برای ما ايرانی که در پی تسلط بر منطقه است قابل قبول نیست».

مادلن آلبرايت نيزدر اين جلسه بر ضرورت افزايش تلاش های ديپلماتيک برای حل مناقشات منطقه خاورميانه تاکيد کرد.

«جرقه ای می تواند به جنگ منجر شود»

تحليلگران سياسی و نظامی معتقدند رويارويی پنهان  ايران وآمريکا در عراق می تواند با يک اشتباه به «يک جنگ» واقعی بدل شود، در حالی که دو طرف خواهان چنين جنگی نيستند.

به گزارش خبرگزاری آسوسيتدپرس، يک مقام رسمی نظامی آمريکايی که نخواست نامش فاش شود، گفت:«من معتقدم که هيچ يک از دوطرف خواهان جنگ نيستند.»

اين مقام نظامی با تشبيه رويارويی ايران و آمريکا در عراق با وضيعت دشمنی ها در اروپا پيش از آغاز جنگ جهانی اول که جرقه آغازآن با ترور وليعهد اتريش زده شد، گفت: «يک اشتباه می تواند منجر به رويدادی شود که هيچ يک از دوطرف واقعا خواهان آن نيست و ممکن است ناگهان به اوت ۱۹۱۴ باز گرديم.»

در همين حال نوری المالکی نخست وزير عراق نيز درمصاحبه با شبکه خبری «سی.ان.ان» گفت: «ما هم به آمريکايی ها و هم به ايرانی ها گفته ايم که می دانيم شما با هم مشکل داريد، اما از شما می خواهيم مسايل خود را در خارج از عراق با هم حل کنيد.»

 او گفت: «ما نمی پذيريم که ايران از عراق برای حمله به نيروهای آمريکايی استفاده کند» و افزود: «ما نمی خواهيم نيروهای آمريکايی نيزازعراق به عنوان پايگاهی برای حمله به ايران استفاده کند.»

مدارک ژنرال آمريکايی برای دخالت ايران در عراق

بی بی سی - روزنامه آمريکايی يو اس ای تودی طی مصاحبه با جانشين فرمانده نيروهای آمريکايی در عراق از شواهدی نوشته که مقامات ايالات متحده برای اثبات ادعای حمايت تسليحاتی ايران از شبه نظاميان عراقی مطرح می کنند.

اين روزنامه به نقل از ژنرال ريموند اديرنو نوشته شماره سريال و نوع سلاحهايی که ارتش آمريکا از شبه نظاميان عراقی به دست آورده نشان می دهد که اين سلاحها از ايران آمده است.

او به سلاحهای آر پی جی 29، موشکهای کاتيوشا و بمبهايی اشاره کرده که در کنار جاده کار گذاشته می شوند و گفته که اين سلاحها يا مستقيماً از ايران به عراق قاچاق شده اند يا اينکه ايران امکانات و دانش ساخت آنها را در اختيار برخی گروههای مسلح عراقی گذاشته است.

اظهارات اين ژنرال آمريکايی يک هفته پس از آن منتشر شده که سفير آمريکا در عراق اعلام کرد که دولت ايالات متحده طی چند روز آينده اسنادی ارائه خواهد داد که ثابت می کند پنج ايرانی که يازدهم ژانويه طی حمله سربازان آمريکايی به دفتر نمايندگی ايران در شهر اربيل عراق بازداشت شدند افسران ارشد نيروی قدس سپاه پاسداران ايرانند که در قاچاق اسلحه برای شورشيان عراقی دست داشته اند.

اين در حالی است که دولت ايران افراد بازداشت شده را ديپلمات می داند و طی شکايتنامه ای به سازمان ملل متحد، آمريکا را متهم کرده که با حمله به دفتر نمايندگی اش در اربيل و بازداشت اين افراد، موازين بين المللی در زمينه حقوق کنسولی و ديپلماتيک را نقض کرده است.

26 ژانويه نيز روزنامه آمريکايی واشنگتن پست نوشته بود که دولت آمريکا به نيروهای خود در عراق اجازه کشتن يا بازداشت مأموران اطلاعاتی و نظامی ايرانی در عراق را داده است.

به نوشته واشنگتن پست، در خلال بيش از يک سال گذشته، نيروهای آمريکايی به طور سری تعدادی از مأمواران ايرانی مظنون در عراق را دستگير و طی سه چهار روزی که در بازداشت نگه داشته اند بدون آگاهی خودشان از آنان نمونه دی ان ای، اسکن چشم و انگشت نگاری کرده اند.

بنابر گزارشی که واشنگتن پست از قول چند مقام امنيتی آمريکايی چاپ کرده بود، در هر زمان حدود يکصد و پنجاه مأمور اطلاعاتی يا اعضای سپاه پاسداران ايران در عراق فعاليت دارند هر چند مدرکی حاکی از اينکه مأموران ايرانی مستقيماً در حمله به نظاميان آمريکايی دست داشته باشند به دست نيامده است.

واشنگتن پست از قول ژنرال مايکل هيدن، رئيس سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا (سيا) نوشته بود که حجم تجهيزات و سلاحهای ايرانی که عليه نيروهای آمريکايی در عراق به کار گرفته شده کاملاً چشمگير است.

در مقابل، ايران نه تنها هر گونه دخالت در نا آراميهای عراق را تکذيب می کند بلکه مقامات اين کشور می گويند رهبران عراقی از آنها خواسته اند برای بازگرداندن ثبات و امنيت به کشورشان به آنان کمک کنند.

اتهام دخالت ایران در حمله کربلا

آفتاب: در روزهای گذشته جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا علیه ایران به بهانه دخالت تهران در نا آرامی‌های عراق وارد دور تازه‌ای شده است. در همین رابطه شبکه تلويزيونی سی ان ان در گزارشی مدعی شد آمريکا در مورد دخالت احتمالی عوامل تهران در حمله اخير در کربلا که در آن پنج سرباز آمريکائی کشته شدند، مشغول بررسی است.

در این گزارش از قول مقامات آمريکائی که نامشان فاش نشده است ادعا شده  پنتاگون ميخواهد معلوم کند که حمله ٢٠ ژانويه(30 دیماه) به تأسيسات نظامی آمريکا را عوامل ايرانی و يا عوامل آموزش ديده توسط ايران، انجام داده‌اند يا نه.

پيش از اين ارتش آمريکا مدعی شده بود که حمله مزبور با تدارک و هماهنگی زيادی انجام شده است و مهاجمين اونيفورم‌های نظامی آمريکائی به تن داشته‌اند و از وسائل نقليه مشابه آنچه سربازان آمريکائی بکار ميبرند، استفاده می‌کردند.

ايران همواره هرگونه دخالت خود در ناآرامی‌ها و خشونت‌های فرقه‌ای عراق را تکذيب کرده‌ است.

جرج بوش روز سه‌شنبه در یکی از شدیدترین حملات لفظی خود تهران را به دخالت آشکار در ناآرامی‌های عراق متهم و تهدید کرد «آمریکا قصد حمله به ایران را ندارد اما گر تهران به اقدامات نظامی خود در عراق ادامه دهد، واشنگتن به طور رسمی وارد عمل خواهد شد».

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با رادیو ملی این کشور با متهم کردن ایران به انجام اقداماتی که نیروهای نظامی آمریکا و مردم عراق را به خطر می‌اندازد گفت: ما هر آنچه برای حمایت از نیروهای نظامی‌مان در عراق لازم باشد انجام می‌دهیم. وی افزود: کاملا عادی است که فرماندهان نظامی به سربازان ما و مردم عراق بگویند که ما به شما کمک می‌کنیم تا از خودتان دفاع کنید.

لینک
۱۳۸٥/۱۱/۱٢ - سيد کريم