انعکاس انتخابات ایران: دیدگاههای نووستی و مایکل لدین   

 انعکاس انتخابات ایران: دیدگاههای نووستی و مایکل لدین 

 

]به نقل از سایت دنیای ما[

 

 

1385-09-27 

 

خبرگزاری «نووستی»: در انتخابات شوراها شهر و روستا که روز جمعه گذشته برگزار شد بنا به گزارشات اولیه محافظه کاران میانه رو جلودار هستند. هیجان اصلی این انتخابات در رقابت برای 15 کرسی در شورای شهر تهران می باشد که گروه های اصلی رقیب را محافظه کاران جدید و محافظه کاران میانه رو تشکیل می دهند.

 

محافظه کاران جدید طرفداران "محمود احمدی نژاد" می باشند و طرفداران محافظه کاران میانه رو از "محمد باقر قالیباف" یکی از نامزدان مطرح انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 حمایت می کنند.

بنا به گزارشات اولیه طرفداران قالیباف 7 کرسی، به اصطلاح "اصلاح طلبان" چهار کرسی و طرفداران رییس جمهوری فقط سه کرسی را به خود اختصاص داده اند. یک کرسی دیگر نیز ممکن است به یک نامزد بی طرف برسد.

 

ایرانی ها همچنین باید در انتخابات 86 نماینده مذهبی را برای مجلس خبرگان شورای مشروطه که اعضای آن می توانند رهبر انقلاب را عزل و یا نصب نمایند انتخاب می کردند. برای حق حضور در این مجلس رقابت میان طرفداران محافظه کاران میانه رو به رهبری"علی اکبر هاشمی رفسنجانی" رییس جمهوری سابق ایران و ریس فعلی شورای مصلحت نظام و نمایندگان محافظه کاران تندرو به رهبری "محمد تقی مصباح یزدی" می باشد.

 

بنا به آخرین اطلاعات هاشمی رفسنجانی با کسب بیش از یک و نیم میلیون رای شهروندان تهرانی پیشرو است. آیت الله "مصباح یزدی" تقریبا به میزان دوبرابر کمتر رای آورده است. هر دوی این نمایندگان به مجلس خبرگان راه یافتند.

 

در این انتخابات 46,5 میلیون ایرانی از جمعیت 70 میلیون نفر ایران واجد شرایط بودند. بنا به گزارشات رسمی حضور در این انتخابات بیش از 60% بوده است.

 

مایکل لدین و انتخابات ایران

 

دنیای ما- مایکل لدین،رئیس یکی از معتبرترین انستیتوی «تغییر رژیم»، که شیوه او برای راه انداختن انقلاب مخملی و یا تشویق و حمایت از گروههای قومی - مذهبی ایرانی برای جدایی در نزد ایرانیان کاملا چهره ای شناخته شده است و دو سال پیش در گفتاری اظهار داشت:" بیست میلیون دلار به من بدهید، رژیم ایران رفتنی خواهد شد..."، در مطلبی که اخیرا به مناسبت انتخابات ایران نوشته است، بطور ضمنی بنفع یکی از طرفین جناح های حکومتی در ایران خیز برداشته است.

 

مايکل لدين: رهبر ايران بعلت شرايط وخيم در بيمارستان بستری شد

 

ويژه «پی. جی. ام.»، 6 دسامبر 2006، ساعت 9 و 45 دقيقه بعد از ظهر ... رهبر برای پنهان نگهداشتن وضعيت چسمی خود و تظاهر به دارا بودن توانایی انجام مسئولیتهای ولی فقیه دليل خوبی دارد. خامنه ای می داند رژيم او از رقابتهای شدید درونی- که برخی از آنها در هفته های اخير بطور دراماتيکی در جريان انتخاب مجلس خبرگان جديد( نهاد روحانی که مسئوليت اصلی آن گزينش رهبر است) علنی شد، پاره پاره شده است.

 

بدون ترديد، خبر مشکلات قلبی خامنه ای، بویژه اگر مهلک باشند، به نبرد قدرت در بالاترین سطوح حکومت برای تعیین جانشین او را شتاب خواهد بخشید. تحولات اخیر بطور مستند شدت و خشونت بار بودن جنگ قدرت را نشان میدهند. در روز 27 نوامبر هواپیمای ارتشی آنتونوف27 که برای ماموریت عازم تبریز بود سقوط کرد و به کشته شدن چهل نفر انجامید. در میان آنها چندین تن از فرماندهان عالیتربه سپاه منجمله برخی از نزدیکترین متحدین و مشاوران رهبر بودند که مرگ آنها ضربه بزرگی به او بود.

 

اکثر ایرانیان- که به هر حال در پذيرش تصادفی بودن مرگ قدرتمندان ترديد دارند- باور دارند سقوط هواپما سپاه در اثر خرابکاری بوده است، بویژه آنکه تازه ترین سقوط از یکسری سقوطهایی بود که به مرگ مقامات عالی نظامی انجامیده است.

 

یک هفته پیش یک بالگرد نظامی سقوط کرد و شش سرنشين کشته شدند. ژانويه سال پیش، احمد کاظمی، فرمانده نیروی زمینی سپاه و هفت تن از افسران بلند پايه در سقوط فالکون-جت کوچک ساخت فرانسه- در نزدیکی مرز ترکیه کشته شدند. کمتر از یکماه پیش از آن هواپیمای نظامی سی- 130 در نزدیکی فرودگاه تهران سقوط کرد و در برخورد به يک ساختمان ده طبقه منجر به کشته شدن 115 نفر شد، که اکثر آنها روزنامه نگاران[عازم تهيه گزارش از مانور سپاه] بودند.

 

یک هفته پیش، مجلس شورای اسلامی، قانونی گذراند که در عمل دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد را یکسال کاهش میدهد. این عمل نزد همگان بعنوان شبیخونی به سود هاشمی رفسنجانی، آشکارترین رقیب سیاسی احمدی نژاد، و يکی ازنامزدهای جانشینی خامنه ای تلقی شد.

 

در همین حال، طبق گزارش «ایران پرس نیوز» مخالفت عمومی با رژیم بدو فروکش ادامه دارد.

روز چهارشنبه هزاران دانشجو با شعار «مرگ بر استبداد» و «مرگ بر دیکتاتور» در دانشگاه تهران دست به تظاهرات زدند. و در استان مازندران هزاران کارگر خشمگین جلوی چشمان احمدی نژاد در اعتراض به گرسنگی و شرایط بد خود اعتصاب کردند و خواستار آن شدند که دولت به قول خود برای بهبود زندگی فقرا عمل کند.

 

خبر بیماری رهبر هنوز سری مانده است و فقط چند تن ازهمکاران و دستیاران مورد اعتماد وی از آن آگاه هستند. ولی این موضوع و پیامدهای ناشناخته آن برای ثبات ایران و منطقه، بزودی برای عموم روشن خواهد شد.

ترجمه مقاله لدین از:سایت عدالت

 

لینک
۱۳۸٥/٩/۳٠ - سيد کريم