ژنرال ایواشوف: پنتاگون قصد حمله به تاسیسات نظامی ایران را دارد   

ژنرال ایواشوف: پنتاگون قصد حمله به تاسیسات نظامی ایران را دارد

مسکو، ۳ فروردین، خبرگزاری «نووستی» - ژنرال “لئونید ایواشوف” معاون رئیس آکادمی علوم ژئوپولیتیک روسیه در مصاحبه ای با «نووستی» اظهار داشت که پنتاگون قصد دارد به تاسیسات نظامی ایران در آینده ای نزدیک حمله کند.

وی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون اخبار منتشره در برخی از رسانه ها در رابطه با اینکه پنتاگون عملیاتی نظامی علیه ایران با نام “نیش” را در دست آماده سازی دارد، اعلام داشت: “در رابطه با اینکه عملیات انجام خواهد شد، و یا دقیقتر بگوییم، عملیات متجاوزانه علیه ایران انجام خواهد شد، من تردیدی ندارم”.

وی در توضیح این مطلب افزود که برگزاری کنفرانس کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل که در ماه مارس در واشنگتن برگزار شد و تصمیم گرفت که از دولت “جرج بوش” رئیس جمهور آمریکا حمایت کند و نیز این حقیقت که کنگره آمریکا بلافاصله پس از چند روز اصلاحیه خود که حمله به ایران بدون حکم کنگره را برای رئیس جمهور ممنوع می کرد را لغو کرد، گواه این امر دانست.

ایواشوف خاطر نشان نمود: “ما قطعاً چنین نتیجه ای گرفیتم که عملیات انجام خواهد شد. یعنی، جامعه اسرائیل، آمریکا، و مقامات اسرائیلی که در کنفرانس یاد شده وزیر امور خارجه اسرائیل در آن شرکت داشت، دستور حمله به ایران را صادر نمود”.

بعقیده وی، آمریکا قصد انجام عملیاتی زمینی را ندارد. این کارشناس روس تاکید نمود: “به احتمال زیاد، حمله زمینی انجام نخواهد شد، و بلکه ضرباتی گسترده و کوبنده از هوا وارد خواهند شد تا پتانسیل نظامی مقاومت را نابود کنند و نیز مراکز اداری، تاسیسات حساس اقتصادی و ممکن است حکومت و یا بخشی از حکومت ایران را از بین ببرد”.

ایواشوف این را ممکن دانست که پنتاگون می تواند ضرباتی را با استفاده از سلاح هسته ای تاکتیکی به صنایع اتمی ایران وارد سازد. وی معتقد است: “شاید از تجهیزات هسته ای کم حجم نیز استفاده شود”.

این کارشناس تاکید نمود که عملیات نظامی در حال آماده سازی پنتاگون می تواند زندگی در ایران را فلج کند، سبب سراسیمگی مردم شده و در کل اوضاع هرج و مرج و نا مشخصی را در کشور ایجاد کند.

ایواشوف خاطر نشان نمود: “این مبارزه بر سر قدرت در خود ایران را بر می انگیزد و در پی آن احتمالاً ماموریتی برای صلح آفرینی انجام خواهد شد که اجازه می دهد دولتی طرفدار آمریکا را در ایران به قدرت بنشاند”.

وی افزود که تمامی این ها انجام خواهند شد تا وجهه دولت جمهوری خواه آمریکا که اعلام می کند پتانسیل هسته ای ایران را نابود می کند، حفظ شود.

ژنرال، در بین پیامدهای ممکن عملیات، تفرقه افکنی در کشور همانند عراق و نیز تقسیم ارضی کل خاور نزدیک و میانه را ممکن دانست. به گفته ایواشوف “این طرح در بالکان کارآیی داشته و در رابطه با خاور نزدیک بزرگ نیز استفاده خواهد شد و یا در حال استفاده است”.

ایواشوف در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه آیا روسیه قادر است با استفاده از ابزار دیپلماتیک بر توسعه اوضاع در رابطه با ایران تاثیر گذار باشد، اظهار داشت که “مسکو باید تاثیر بگذارد و نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد و بررسی مسئله آماده سازی عملیات متجاوزانه غیر مجاز علیه ایران، عدم رعایت و نقض اصول مندرج در آیین نامه سازمان ملل را فرا خواند”.

ژنرال روس یقین دارد: “در این جا روسیه می تواند با چین و فرانسه و سایر کشورهای عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد کار کند. باید با استفاده از چنین اقدامات بازدارنده ای از عملیات متجاوزانه جلوگیری کرد”.

لینک
۱۳۸٦/۱/۳ - سيد کريم