توطئه دیپلماسی کارگری در سیاست خارجی آمریکا   

توطئه دیپلماسی کارگری در سیاست خارجی آمریکا

 

مادلین آلبرایت خطاب به کمیته مشورتی دیپلماسی کار:من پس از چهار سال انجام این کار، کاملاً متقاعد شده ام که ما بدون یک دیپلوماسی کارگری موثر، نمی توانیم یک سیاست خارجی موفق داشته باشیم. این بخشی از کاری است که ما کرده ایم، و باید بکنیم، و با کمک شما، بهتر از گذشته آن را پیش خواهیم برد.

 

اشاره مترجم:ایالات متحده آمریکا در امور مختلف سیاست های مدون دارد. برای مثال در زمینه مسائل کارگری و جهت نفوذ در امور کارگری و یا جنبش های کارگری در کشورهای دیگر، از سیاست خارجی تحت عنوان «دیپلماسی کارگری» بهره می جوید. وزارت امور خارجه آمریکا در کمیته مشترکی که متشکل از سفرا و دیپلمات های این کشور بهمراه رهبران سازمان های کارگری آمریکا و یا سازمان های جهانی می باشد، تلاش می کند که کنترل حرکات کارگری در نقاط مختلف جهان را در اختیار بگیرد. در مقاله زیر مادلین آلبرایت، خود اعتراف می کند که در دهه ی 1980 سفارت آمریکا در لهستان، در جنبش کارگری که به رهبری لخ والسا (بعدا رئیس جمهور لهستان)در این کشور براه افتاد، دخالت و نقش تعیین کننده ای داشته است. نمونه دیگر موفقیت «دیپلماسی کارگری» در کشورهای آمریکای لاتین بوده است. سازمانهای جاسوسی سیا و اف.بی آی و دیگر نهادهای جاسوسی و پلیسی این کشور در اتحادیه کارگری آمریکا بنام AFL-CIO که بزرگترین تشکل کارگری این کشور است، کنترل دارد( در همین جلسه زیر، پل سوئینی رئیس این اتحادیه نیز حضور دارد). حتی تشکل های بین المللی نیز از این نفوذ در امان نیست. سرآمد این سازمانهای جهانی، «کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بین المللی - ICFTU» است که این روزها با حمایت های مکرر خود از مسائل کارگری در ایران، برای ایرانیان نیز شناخته شده است. هسته اصلی و گرداننده اصلی این سازمان، فعالین AFL-CIO (اتحادیه سراسری کارگران آمریکا) می باشند.

مطلبی که در زیر میآید سخنرانی مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه دولت کلینتون در سال 2000 است که در نشریه وزارت امور خارجه آمریکا درج شده است که طی آن گوشه هایی از «دیپلماسی کارگری» کشورش را ترسیم کرده است.

 

منبع: وزارت امور خارجه آمریکا

برگردان: المیرا مرادی

 

سخنان مادلین آلبرایت پیرامون فعالیت های دیپلماسی کارگری آمریکا

 

تبدیل شدن به بخشی از دولت آمریکا، ممکن است چیزی نباشد که شما در نظر داشتید، اما من فکر می کنم، این یک شراکت بسیار مهم بوده است. من فکر می کنم، این بهترین شکلی است که می شود آن را توصیف کرد.

 

به همین دلیل است که ما طی 18 ماه گذشته، اندازه دفتر امور بین المللی کار را سه برابر افزایش داده ایم، و به این دلیل است که ما تعداد پرسنل پست های کارگری سفارتخانه هایمان را 50 در صد افزایش داده ایم. و به این دلیل است که ما با شما موافقیم که افزایش در پرسنل باید همراه با افزایش شناخت دیپلومات های ما از اهمیت موضوعات کارگری باشد. در اواخر دهه 1980، پرسنل سیاسی ما در لهستان نیاز داشتند در موضوعات کارگری هم تخصص کسب کنند، و امروزه همین موضوع بعنوان مثال،در باره برمه، یا دیگر نقاط جهان نیز صادق است.

 

اجرای استانداردها ضروری است

 

مادلین آلبرایت وزیر امورخارجه ایالات متحده می گوید اجرای استانداردهای اصلی کار برای احترام به حقوق بشر و گسترش دموکراسی در جهان ضروری است.

آلبرایت در روز 8 نوامبر در نشست کمیته مشورتی پیرامون دیپلوماسی کارگری آمریکا در واشنگتن گفت:« آمریکا بدون یک دیپلوماسی کارگری موثر، نمی تواند یک سیاست خارجی موفق داشته باشد.»

نشست کمیته مشورتی دیپلوماسی کار جهت تهیه پیش نویس توصیه هایی برای تقدیم به وزیر امورخارجه و رئیس جمهور، برگزار شد.

 

آلبرایت همچنین گفت او طی 18 ماه گذشته، نقش دیپلوماسی کارگری در وزارت امور خارجه را با سه برابر کردن پرسنل دفتر روابط بین المللی کار، و افزایش 50 درصدی پرسنل امور کارگری وزارت امورخارجه، گسترش داده است.

او همچنین گفت باید با تضمین اینکه « سفیران ما برای درک رابطه بین حقوق کارگران و اهداف آمریکا در خارج و تقویت این رابطه آماده تر باشند» بر اهمیت دیپلوماسی کارگری تاکید شود.

 

متن کامل

 

بسیار متشکرم،فرانک، و فکر مي کنم اکثر ما، شب طولانی داشته ایم، از حضور همه در اینجا خوشحالم. و همانطور که به دفعات گفته ام، موقعی که وزیر شدم، با جراحی همه غرائز سیاسی ام را بیرون ریختم، اما امشب همه آنها عود کرده اند.( خنده حضار)

 

مایلم از کمیته مشورتی و رئیس آن داناهو، تشکر کنم. فکر مي کنم کار سخت شما بنحو استثنایی مهم بوده و گزارش بسیار سودمندی حاصل آن بوده است.

کمی بعد به بحث شما با همکارانم پیرامون پاسخ وزارت خانه به توصیه های شما خواهم پرداخت، اما اول بگذارید به یک نکته کلی اشاره کنم. من پس از چهار سال انجام این کار، کاملاً متقاعد شده ام که ما بدون یک دیپلوماسی کارگری موثر، نمی توانیم یک سیاست خارجی موفق داشته باشیم. این بخشی از کاری است که ما کرده ایم، و باید بکنیم، و با کمک شما، بهتر از گذشته آن را پیش خواهیم برد.

 

نظر به اینکه اجرای استانداردهای اصلی کار شالوده رعایت حقوق بشر و گسترش دموکراسی در جهان است، همانطور که فرانک گفت، این موضوع همیشه- و کسانی که از قبل مرا می شناسند می دانند، این همیشه علاقه شدید مرا بخود جلب کرده است. اما من واقعاً فکر می کنم، همانطور که ما گسترش دمکراسی در جهان را در نظر داریم، باید به اجزاء تشکیل دهنده آن توجه کنیم، و استاندارهای اصلی کار به وضوح کلید انجام درست کارها است.

 

به این دلیل که تنها راه مقابله با اختلافاتی که یک اقتصاد جهانی شده با خود به همراه دارد، این است که هر جامعه، بدون توجه به سطح توسعه اقتصادی خود، حرمت کار و حق سازماندهی را به رسمیت بشناسد. به این دلیل که این تنها راه بهبود آینده برای فرزندانمان است ، و آنها باید در جهانی سرشار از صلح و خوشبختی زندگی کنند.

 

و من فکر می کنم این به وضوح به کارگران آمریکایی این امکان را می دهد تا در شرایط نسبتاً برابری رقابت کنند، و به این دلیل من بسیار خوشحالم که پست نماینده ویژه برای امور بین المللی کار را ایجاد کرده ایم، پستی که آن را رسمی و دائمی خواهیم کرد.

به همین دلیل است که ما طی 18 ماه گذشته، اندازه دفتر امور بین المللی کار را سه برابر افزایش داده ایم، و به این دلیل است که ما تعداد پرسنل پست های کارگری سفارتخانه هایمان را 50 در صد افزایش داده ایم. و به این دلیل است که ما با شما موافقیم که افزایش در پرسنل باید همراه با افزایش شناخت دیپلومات های ما از اهمیت موضوعات کارگری باشد.

 

در اواخر دهه 1980، پرسنل سیاسی ما در لهستان نیاز داشتند در موضوعات کارگری هم تخصص کسب کنند، و امروزه همین موضوع بعنوان مثال، در باره برمه، یا دیگر نقاط جهان صادق است. همان طور که از ساندرا پولاسکی شنیدیم- و من باید چیزی را که فرانک گفت تکرار کنم- داشتن ساندرا در جمع ما، در درجه اول داشتن پست او بسیار مهم است، اما من فکر می کنم داشتن ساندرا بسیار مهم است. او ایده های بسیار عالی داشته است و در همه زمینه ها جمعی کار می کند. و ساندرا، ما از آنچه که انجام داده ای ممنونیم.

 

من دستور داده ام گزارش شما بررسی شود، و فرانک لوی، وندی شرمن و بانی کوهن این بررسی را هدایت خواهند کرد. تقریباً در باره نیمی از توصیه ها، اجماع مقدماتی وجود داشت. ما هشت توصیه را بدون قید و شرط قبول کرده ایم، منجمله تعدادی که من آنها را بسیار مفید یافتم.

بعنوان مثال، ما در جهت تضمین اینکه سفرای مان برای شناخت و تقویت ارتباط بین حقوق کارگران و اهداف خارجی آمریکا، مجهز تر باشند، گام هایی برداشته ایم. باید بگویم که من به خارج سفر کرده ام و با گروه های مختلفی که با ایالات متحده ارتباط دارند – و این شامل گروه های متنوعی می شود- بعنوان مثال،من همیشه احساس کرده ام، آن دسته از سرمایه داران ما که استانداردهای کاری خوبی دارند، به طرق مختلف دقیقاً همان منافع دولت آمریکا را دنبال می کنند. و این جنبه مهمی است که سفرا باید آن را بهتر درک کنند.

 

ما همچنین در صددیم کنفرانس سالانه پرسنل کارگری و جایزه مشترک برای دیپلوماسی کارگری را دائمی کنیم، و ما برنامه مبادله با وزارت کار را تقویت و دائمی خواهیم کرد. بعلاوه، من از معاون و مشاور وزیر خواسته ام ریاست گروه کار مطالعه و بررسی باقی توصیه هائی که پیرامون آنها اجماع وجود ندارد را به عهده بگیرند. آنها پنج توصیه را تحت بررسی دارند که ما در جریان پذیرش آنها با برخی اصلاحات هستیم.

 

 

گروه کار تلاش خواهد کرد این توصیه ها را در چهارچوب اولویتهای سیاست خارجی و منابع ما قرار دهد. حالا، ما زودتر از اواسط نوامبر بودجه ای نخوهیم داشت. ممکن است تا آن موقع رئیس جمهور هم تعیین نشده باشد. ( خنده حضار) بنا براین ما نمی توانیم نقشه های بسیار دقیق بریزیم. در عین حال، گروه کار دیروز اولین جلسه خود را داشت، و من از آنها خواسته ام تا اواسط دسامبر به شما گزارش بدهند.

 

من واقعاً فکر می کنم این – که یک بررسی همه جانبه بوده است- به تقویت دست دیپلوماسی کارگری آمریکا، کمک خواهد کرد، زیرا به نظر من، این خیلی، خیلی مهم است. به این دلیل، پرزیدنت سوئنی (رئیس AFL-CIO:مترجم) من بخاطر نظرات شما در اینمورد و تاکید و فشار شما برای آن، بسیار سپاسگزارم. و گرچه اغلب، چیزها کمی دیرتر از آنچه شما فکر می کنید انجام می شود، اما من فکر می کنم، در سایه فعالیت سخت شما و همکاری شما با ما، این پروژه را به حرکت درآورده ایم.

 

و این کار درستی است که باید انجام داد. بعنی، کار درست و زیرکانه ای است، و به ما کمک می کند دنیایی را بسازیم که در آن هم منافع و هم ارزش های ما رشد کنند. و اگر این پروژه بدرستی درک و اجرا شود، کاری است که هر دولتی از هر به حزب سیاسی که باشد، باید آماده تقویت و حمایت از آن باشد.

 

در حالی که به پشت سر و به آنچه که در عرض چهار سال گذشته صورت گرفته نگاه می کنم، می خواهم مطمئن شوم برخی از این ابتکارات بطور واقعی جایگاه دائمی خود را در درون ساختار وزارت امور خارجه پیدا کنند و بخشی دائمی از سیاست خارجی آمریکا شوند. و این یکی از آنها است، فکر می کنم این چیزی است که همه ما باید از آن بخود ببالیم. و ادامه کمک شما در اینمورد بسیار مهم است. می دانم در ادامه، برخورد نهادهای مختلف دولت به موضوعات کارگری بین المللی را بررسی خواهید کرد. این آخرین ملاقات من با کل کمیته خواهد بود.

 

پس، قبل از اینکه در اینجا بحث را از سر بگیریم، می خواهم از همه شما که بخشی از آن بوده اید و وقت ، انرژی و توجه خود را صرف آن کرده اید، تشکر کنم. از اینکه شما زندگی خود را بعنوان رهبران کارگری تعیین کردید، من همیشه این تعهد عظیم را ارج نهاده ام، و این تعهد به بخش های دیگر گسترش پیدا می کند. و تبدیل شدن به بخشی از دولت آمریکا، ممکن است چیزی نباشد که شما در نظر داشتید، اما من فکر می کنم، این یک شراکت بسیار مهم بوده است. من فکر می کنم، این بهترین شکلی است که می شود آن را توصیف کرد. از اینرو، من بسیار مدیون شما هستم، و با این، اجازه بدهید صحبت نکنم و کمی گوش بدهم.

 

بسیار متشکرم

 

http://www.usembassy.it/file2000_11/alia/a011090q.htm

 

     وزارت امور خارجه آمریکا- برگردان المیرا مرادی

لینک
۱۳۸٥/۱٠/۸ - سيد کريم