ایران قصد معاوضه دریانوردان را با دیپلمات های بازداشت شده ندارد   

ایران قصد معاوضه دریانوردان انگلیسی با دیپلمات های بازداشت شده خود در عراق را ندارد

تهران، 6 فروردین، خبرگزاری «نووستی» / ایران درصدد معاوضه دریانوردان انگلیسی که در خلیج فارس بازداشت شده بودند با دیپلمات های ایرانی که پیشتر در عراق بازداشت شده بودند، نمی باشد.

روز دوشنبه تلویزیون ایران به نقل از "مهدی مصطفوی" معاون وزیر امور خارجه ایران اطلاع داد که نظامیان بازداشت شده انگلیسی تحت بازرسی می باشند.

دیپلمات ایرانی اعلامیه های دولت انگلیس در رابطه با اینکه 15 دریانورد انگلیسی در آب های عراق و نه جمهوری اسلامی ایران دستگیر شده بودند را تکذیب نمود.

مصطفوی اظهار داشت: "ایران شواهد بسیاری بر این دارد که نظامیان انگلیسی در آبهای ایران بازداشت شده اند".

پیشتر وزارت دفاع انگلستان به «نووستی» اطلاع داده بود که ایران 15 دریانورد برتانیایی که در میان آنها یک نفر زن نیز می باشد را روز جمعه در آبهای ایران بازداشت کرده است. به گزارش وزارت دفاع انگلستان طبق قطعنامه 1723 شورای امنیت وظیفه بازرسی کشتی های تجاری را بر عهده داشتند.

وزارت امور خارجه ایران نیروی دریایی انگلستان را به نقض مرزها و ورود غیر قانونی به آب های ساحلی ایران متهم نمود. بدنبال آن نماینده سفارت انگلستان به وزارت امور خارجه ایران احضار شد که مراتب اعتراض ایران نسبت به عملکرد دریانوردان انگلیسی به وی اعلام شد.

وزارت امور خارجه ایران از دولت انگلستان خواست که بلافاصله در مورد این حادثه توضیح دهد و به آنها در مورد عدم تکرار چنین اعمال خلاف قانونی از سوی نیروی دریایی انگلستان هشدار داد.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران روز شنبه اطلاع داد که دریانوردان انگلیسی اعتراف کرده اند که مرز ایران را نقض نموده و به قلمروی آبهای این کشور تجاوز نموده اند.

سردار "علیرضا افشار" معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام داشت: "دریانوردان بازداشت شده انگلیسی تحت بازرسی می باشند و اعتراف کردند که به آبهای جمهوری اسلامی ایران تجاوز نموده اند"، در عین حال وی عملکرد مرزداران ایرانی که 15 دریانورد انگلیسی را بازداشت نمودند را عالی ارزیابی نمود.

افشاری تاکید نمود: "این گویای این است که نیروهای مسلح ایران از آمادگی نظامی کامل برخوردارند".

اوایل ماه فوریه سال جاری نیز در بغداد "جلال شرفی" دبیر دوم سفارت ایران در عراق توسط افراد ملبس به فرم نظامیان عراقی بازداشت شد. تهران این اقدام را بعنوان اقدامی متجاوزانه ارزیابی نموده و نظامیان آمریکایی در بغداد را مسئول آن دانست. تا کنون خبری از این دیپلمات ربوده شده در دست نمی باشد.

پیشتر نیز نظامیان آمریکایی به کنسولگری ایران در شهر اربیل حمله نموده و 5 نفر از کارمندان آن را بازداشت نموده بودند. آمریکایی ها ضمن خلع سلاح نگهبانان، اسناد و رایانه ها را ضبط نموده و در عین حال هیچ توضیحی برای این کار خود ندادند.

لینک
۱۳۸٦/۱/٧ - سيد کريم