دبیر کل ناتو ایران را به آزادسازی دریانوردان انگلیسی فرا می خواند   

دبیر کل ناتو ایران را به آزادسازی دریانوردان انگلیسی فرا می خواند

بروکسل، 6 فروردین، خبرگزاری «نووستی» / "یاپ دی هوپ شیفر" دبیر کل ناتو ایران را به آزادسازی دریانوردان انگلیسی فرا خواند.

دبیر کل ناتو روز دوشنبه پس از دیدار و مذاکره با "خاویر سولانا" کمیسر عالی سیاست خارجه و امنیتی اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران اظهار داشت: "من بسیار امیدوارم که سربازان انگلیسی هرچه سریعتر آزاد شوند".

سولانا نیز به نوبه خود اظهار داشت که "در رابطه با این مسئله عصر امروز با مقامات ایرانی تماس حاصل خواهد کرد تا ببیند اوضاع از چه قرار است".

پیشتر وزارت دفاع انگلستان به «نووستی» اطلاع داده بود که ایران 15 دریانورد برتانیایی که در میان آنها یک نفر زن نیز می باشد را روز جمعه در آبهای ایران بازداشت کرده است. به گزارش وزارت دفاع انگلستان طبق قطعنامه 1723 شورای امنیت وظیفه بازرسی کشتی های تجاری را بر عهده داشتند.

وزارت امور خارجه ایران نیروی دریایی انگلستان را به نقض مرزها و ورود غیر قانونی به آب های ساحلی ایران متهم نمود. بدنبال آن نماینده سفارت انگلستان به وزارت امور خارجه ایران احضار شد که مراتب اعتراض ایران نسبت به عملکرد دریانوردان انگلیسی به وی اعلام شد.

وزارت امور خارجه ایران از دولت انگلستان خواست که بلافاصله در مورد این حادثه توضیح دهد و به آنها در مورد عدم تکرار چنین اعمال خلاف قانونی از سوی نیروی دریایی انگلستان هشدار داد.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران روز شنبه اطلاع داد که دریانوردان انگلیسی اعتراف کرده اند که مرز ایران را نقض نموده و به قلمروی آبهای این کشور تجاوز نموده اند.

سردار "علیرضا افشار" معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام داشت: "دریانوردان بازداشت شده انگلیسی تحت بازرسی می باشند و اعتراف کردند که به آبهای جمهوری اسلامی ایران تجاوز نموده اند"، در عین حال وی عملکرد مرزداران ایرانی که 15 دریانورد انگلیسی را بازداشت نمودند را عالی ارزیابی نمود.

افشاری تاکید نمود: "این گویای این است که نیروهای مسلح ایران از آمادگی نظامی کامل برخوردارند".

لینک
۱۳۸٦/۱/٧ - سيد کريم