در خلیج فارس بزرگترین مانور نیروی دریایی آمریکا طی چند سال اخیر آغاز شد   

در خلیج فارس بزرگترین مانور نیروی دریایی آمریکا طی چند سال اخیر آغاز شد

مسکو، 7 فروردین، خبرگزاری «نووستی»/ در خلیج فارس، بزرگترین مانور نیروی دریایی آمریکا طی چند سال اخیر آغاز شد. در آن دو ناو هواپیمابر، دو گروه کشتی های نظامی-تهاجمی و بیش از 100 فروند هواپیمای نظامی و 10 هزار نظامی آمریکایی شرکت دارند. این مطلب را خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام نمود.

در برنامه فرماندهی نظامی آمریکا، انجام عملیات آموزشی-تهاجمی بر فراز منطقه دریایی گسترده در نزدیکی از آبهای مرزی ایران قرار دارد.

به گفته "کوین آندهال" یکی از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا، کشتی ها دور تر از مرزهای آبی ایران خواهند بود. وی همچنین افزود که برگزاری این مانور با بازداشت دریانوردان انگلیسی از سوی ایران هیچ ارتباطی ندارد و نباید این مانور را بعنوان تهدیدی علیه تهران بررسی نمود.

به گفته وی، این مانور "تنها نمایشی دیگر از سطح ثبات و امنیت در منطقه است" و افزود: "اگر تاثیری بی ثبات ساز داشته باشد، بنا به تقصیر ایران خواهد بود".

این رزمایش چندین روز به طول می انجامد و هنوز معلوم نیست که چه زمانی پایان خواهند یافت.

در حال حاضر در جنوب ایران به سمت دریای عرب که تنگه هرمز را به خلیج فارس وصل می کند، رزمایش نیروی دریایی فرانسه انجام می شود که در ترکیب نیروهای ناتو در افغانستان عمل می کند. آندهال افزود که برگزاری مانور دریایی مشترک با فرانسه پیشبینی نشده است.

لینک
۱۳۸٦/۱/۸ - سيد کريم