لندن تماس های خود با تهران را تا آزاد سازی دریانوردان متوقف می کند   

لندن تماس های خود با تهران را تا آزاد سازی دریانوردان متوقف می کند

انگلیس تماس های رسمی دوجانبه خود با تهران را در تمامی زمینه ها، تا حل بحران مربوط به بازداشت دریانوردان انگلیسی در ایران متوقف می کند.

این مطلب را "مارگارت بکت" وزیر امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه ضمن سخنرانی در پارلمان این کشور اعلام نمود.

وی اظهار داشت: "ما اکنون وارد مرحله جدیدی از تلاش های دیپلماتیک شده ایم. در این مرحله ما باید بر تمامی اقدامات دوجانبه برای حل این مشکل متمرکز شویم".

بکت اعلام داشت: "در این راستا تا زمانی که اوضاع حل شود، ما تمامی تماس ها و ارتباطات رسمی دوجانبه با ایران را متوقف می کنیم".

وزیر خارجه انگلیس باری دیگر تاکید نمود که این واکنش انگلیس ارتباطی با سایر مسائل پیرامون ایران که هم اکنون در سطح بین المللی بررسی می شوند، ندارد.

پیشتر وزارت دفاع انگلستان به «نووستی» اطلاع داده بود که ایران 15 دریانورد برتانیایی که در میان آنها یک نفر زن نیز می باشد را روز جمعه در آبهای ایران بازداشت کرده است. به گزارش وزارت دفاع انگلستان این دریانوردان طبق قطعنامه 1723 شورای امنیت وظیفه بازرسی کشتی های تجاری را بر عهده داشتند. در همین راستا نیز انگلیس خواستار آزادسازی فوری اتباع خود می باشد.

تهران تاکید می کند که دریانوردان انگلیسی در آبهای ایران دستگیر شده اند. وزارت امور خارجه ایران انگلیس را به نقض مرزهای ایران و نفوذ غیر قانونی به قلمروی این کشور متهم می کند.

لندن، 8 فروردین، خبرگزاری «نووستی»

لینک
۱۳۸٦/۱/٩ - سيد کريم