گفتگوی دبير کل سازمان ملل متحد با منوچهر متکی   

دبیر کل سازمان ملل با وزیر خارجه ایران درباره پرونده هسته ای و سرنوشت ملوانان انگلیسی گفتگو نمود

"بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با "منوچهر متکی" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در رابطه با پرونده هسته ای این کشور و سرنوشت دریانوردان انگلیسی که بازداشت شده اند، گفتگو نمود. این دیدار روز پنجشنبه در ریاض انجام شد.

در اطلاعیه دفتر مطبوعاتی سازمان ملل متحد گفته می شود: "دبیر کل سازمان ملل متحد ایران را فرا خواند تا بطور کامل به قطعنامه 1747 شورای امنیت سازمان ملل متحد و قطعنامه های پیشین آن عمل کند. در رابطه با دریانوردان انگلیسی نیز وی اظهار داشت که تمایل دارد این مشکل هرچه سریعتر حل شود".

روز گذشته نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد شورای امنیت را در جریان اوضاع پیرامون بازداشت دریانوردان این کشور در خلیج فارس قرار داده و اعضای شورا را به تصویب تدابیر ممکن فرا خواند.

ایران روز 23 مارس 15 دریانورد برتانیایی که در میان آنها یک نفر زن نیز می باشد را در خلیج فارس بازداشت کرد. به گزارش وزارت دفاع انگلستان این دریانوردان در آبهای عراق بوده و طبق قطعنامه 1723 شورای امنیت وظیفه بازرسی کشتی های تجاری را بر عهده داشتند. در همین راستا نیز انگلیس خواستار آزادسازی فوری اتباع خود می باشد.

تهران تاکید می کند که دریانوردان انگلیسی در آبهای ایران دستگیر شده اند. وزارت امور خارجه ایران انگلیس را به نقض مرزهای ایران و نفوذ غیر قانونی به قلمروی این کشور متهم می کند.

سازمان ملل متحد، 9 فروردین، خبرگزاری «نووستی»

متن اصلي خبر به نقل از سايت خبري سازمان ملل متحد

لینک
۱۳۸٦/۱/٩ - سيد کريم