ایواشوف: آمریکا می تواند طی عملیات نظامی در ایران از سلاح هسته ای استفاده کند   

ایواشوف: آمریکا می تواند طی عملیات نظامی در ایران از سلاح هسته ای استفاده کند

آمریکا می تواند عملیات نظامی علیه ایران را آغاز کند که علت آن ممکن است هرگونه دسیسه ای از سوی هر یک از طرفین باشد.

ژنرال "لئونید ایواشوف" معاون رئیس آکادمی علوم ژئوپولیتیک روسیه روز جمعه طی یک کنفرانس مطبوعاتی در خبرگزاری «نووستی» اظهار داشت: "بسیاری از جنگ ها با دسیسه آغاز می شوند. امروز اوضاع مربوط به دریانوردان انگلیسی می تواند آغازی برای شعله ور شدن جنگ باشد".

ایواشوف خاطر نشان نمود: "طرفین آمادگی سازش را از خود نشان نمی دهند. ایران خود بسوی جنگ گام بر می دارد".

وی افزود: "برای آمریکا می تواند نیاز به استفاده از سلاح هسته ای بوجود بیاید و ما این امکان و احتمال استفاده از آن را بررسی می کنیم".

وی در ادامه افزود که آمریکا برای اینکه برنامه هسته ای ایران را متوقف کند، نیاز به ضربه زدن به 17-20 موسسه ایرانی (آزمایشگاه ها و موسسات تولیدی) در خاک این کشور دارد.

ایواشوف گفت: "بوش نیاز به پیروزی سریع دارد، زیرا پیروزی می تواند امکان پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات 2008 را حفظ کند" و افزود که بعقیده وی، "عملیات در ایران سریع خواهد بود و بدنبال آن وارد ساختن ضربات به ایران می تواند ادامه بیابد".

به گفته "کنستانتین سیفکوف" معاون اول رئیس آکادمی مشکلات ژئوپولیتیک، ضرورت استفاده از سلاح هسته ای تاکتیکی مشروط بدین است که به تعداد بسیاری از تاسیسات هسته ای ایران نمی توان با استفاده از انواع معمول تسلیحات صدمه زد، چرا که در اعماق زمین هستند.

وزارت دفاع انگلستان روز 3 فروردین ماه اطلاع داده بود که ایران 15 دریانورد برتانیایی را بطور غیر قانونی در آبهای عراق بازداشت کرده است. این دریانوردان طبق قطعنامه 1723 شورای امنیت وظیفه بازرسی کشتی های تجاری را بر عهده داشتند. ایران نیز به نوبه خود تایید می کند که ملوانان در آبهای ایران بودند. با توجه به اینکه ایران از آزادسازی آنان امتناع کرد، انگلیس به شورای امنیت سازمان ملل متحد برای جلب حمایت مراجعه نمود.

وی گفت: "کنگره آمریکا با لغو تمامی محدودیت ها برای آغاز جنگ با ایران عملاً دست جرج بوش را باز نمود. نیروهای مسلح آمریکا دستور آماده سازی آغاز جنگ را دریافت کرده اند".

بنا بر اظهارات ایواشوف آمریکا با سرعت گروه هوایی-دریایی برای انجام عملیات تشکیل می دهد. علاوه بر این، در خاک اسرائیل مانوری در زمینه دفاع ملی برگزار می شود و این در حالیست که در تهران نیز در برخی از سفارات کشورهای غربی آموزش تخلیه ساختمان انجام می شود که حاکی از انجام برنامه هایی برای آماده سازی آغاز جنگ است.

وی افزود که مشکل طراحی سلاح هسته ای از سوی ایران، در حقیقت دلیلی برای عملیات متجاوزانه علیه ایران نیست. این کارشناس خاطر نشان نمود: "حتی اگر برنامه هسته ای ایران نظامی باشد، تا ساخت سلاح هسته ای در این کشور با توجه به اوضاع کنونی باید حداقل 10-15 سال بگذرد".

ایواشوف علت اصلی امکان وقوع جنگ را نفت، دلایل مالی و اقتصاد آمریکا می داند. وی معتقد است: "طبق پیشبینی های کارشناسان آمریکایی در آمریکا و کانادا نفت بیش از 10 سال موجود نخواهد بود. وضعیت سیستم مالی جهانی که بر اساس دلار است با توجه به نزول بهای دلار و رکود اقتصاد آمریکا بسیار متشنج است".

به گفته وی، در چنین شرایطی این به نفع آمریکاست که جنگ را آغاز کند تا نیرویی تازه به توسعه اقتصادی خود بخشد.

ایواشوف در پاسخ به سوالی درباره تاریخ احتمالی آغاز جنگ گفت که بحث تاریخ دقیق جنگ مطرح نیست، اما وجود تصمیم سیاسی و آمادگی نیروهای مسلح آمریکا برای حمله گویای این است که عملیات نظامی می تواند در آینده ای نزدیک آغاز شود.

ژنرال روس در خاتمه افزود که روسیه سعی می کند تا با استفاده از تمامی ابزار دیپلماتیک بر توسعه اوضاع پیرامون ایران تاثیر بگذارد، چرا که آغاز جنگ تاثیری منفی بر اقتصاد ایران و پرستیژ بین المللی این کشور خواهد داشت.

مسکو، 10 فروردین، خبرگزاری «نووستی» - 18:50 دقيقه به وقت تهران

لینک
۱۳۸٦/۱/۱٠ - سيد کريم