ایران در انتظار "نیش" است   

ایران در انتظار "نیش" است

بازداشت ملوانان انگلیسی می تواند برانگیزنده عملیات نظامی باشد

اوضاع پیرامون بازداشت ملوانان انگلیسی توسط ایران حادتر می شود. در تهران نزدیک سفارت انگلیس تظاهراتی خشونت آمیز با پرتاب سنگ هایی به این سفارت انجام شد. شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا از مطالبه "تونی بلر" نخست وزیر انگلیس حمایت می کنند که هر چه سریعتر این دریانوردان آزاد شوند و "جرج بوش" رئیس جمهور آمریکا رفتار طرف ایرانی را غیر قابل پذیرش می داند. در عین حال در مطبوعات و رسانه ها اطلاعاتی پدیدار شدند در رابطه با اینکه نیروهای مسلح آمریکا عملاً مرحله آماده سازی برای عملیات جنگی علیه ایران را به پایان رسانده اند که ممکن است حتی در همین روزها آغاز شود.

روز 30 مارس خبرگزاری «نووستی» به نقل از مقامی در ساختارهای نظامی روسیه که نخواست نامش فاش شود اطلاع داده بود که آمریکا آماده جنگ با ایران است. طبق این اطلاعات، نیروهای مسلح آمریکا که در منطقه خلیج فارس می باشند مرحله آماده سازی وارد ساختن ضرباتی موشکی و بمباران خاک ایران را به پایان رسانده اند. حتی زمان و نام عملیات نیز اطلاع داده شد، شب 6 آپریل (17 فروردین) ایران را عملیات "نیش" در انتظار دارد که 12 ساعت بطول خواهد انجامید.

پیشبینی می شود که طی این 12 ساعت ضرباتی هوایی که تاسیسات هسته ای ایران هدف آنها می باشند، وارد شوند. بهانه رسمی برای آغاز عملیات جنگی علیه ایران می تواند عدم تمایل تهران به آزادسازی 15 ملوان انگلیسی باشد.

نمایندگان آمریکا خبر عملیات در حال آماده سازی علیه ایران را تکذیب می کنند. بویژه که کارشناسان نظامی معتقدند که جنگ ناگزیر خواهد بود. فعالیت آمریکا در خلیج فارس، تاییدی غیر مستقیم بر این نظریه است: در حال حاضر در خلیج فارس بزرگترین مانور دریایی از زمان حمله به عراق در سال 2003 میلادی انجام می شود که در آن دو ناو هواپیمابر و حدود 100 فروند هواپیمای نظامی و 10 هزار نظامی آمریکایی حضور دارند.

بهانه برای آغاز جنگ هر تحریکی از سوی هر یک از طرفین می تواند باشد. چنین نظریه ای را روز جمعه ژنرال "لئونید ایواشوف" معاون رئیس آکادمی مشکلات ژئوپولیتیک طی کنفرانسی مطبوعاتی در مسکو گفته بود.

وی معتقد است: "بسیاری از جنگ ها با توطئه های برانگیزنده آغاز می شوند. امروز اوضاع بوجود آمده در رابطه با ملوانان انگلیسی می تواند سبب شعله ور ساختن جنگ شود. من هیچ تردیدی ندارم که عملیات (یا دقیقتر بگوییم اقدام متجاوزانه علیه ایران) رخ خواهد داد".

روزنامه گازیتا، خبرگزاری «نووستی» روسیه، 13 فروردین

لینک
۱۳۸٦/۱/۱۳ - سيد کريم