جنگ به خاطر ملوانان   

جنگ به خاطر ملوانان

موقعیت 15 ملوان نظامی (7 ملوان نیروی دریایی و 8 تفنگدار دریایی) انگلستان که در تاریخ 23 مارس در خلیج فارس توسط ایران بازداشت شده اند هنوز هم نامعین است. لندن ادعا می کند که کلا مذاکراتی را در این زمینه انجام نمی دهد چرا که ملوانان بدون هر گونه پیش شرطی باید آزاد شوند. اما به گفته منبع خبری "ورمیا نووستی" در وزارت امور خارجه انگلستان طرفین به تماس های جدی سیاسی مشغولند. دیروز هم انگلستان موافقت نمود که مسئله اجتناب از مناقشه در مسئله آب های خلیج را بررسی کند.

تهران ادعا می کند که گشتی انگلستان در آب های این کشور توقیف شده و نه در آب های عراق که آنطور که لندن توضیح می دهد این ملوانان بر اساس قطعنامه 1732 شورای امنیت به بازرسی کشتی های تجاری مشغول بودند.

اوضاع به این خاطر پیچیده شده که بازداشت ملوانان انگلیسی در حاشیه مناقشه ایران با جامعه جهانی صورت گرفته است. ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریمات علیه تهران به خاطر برنامه هسته ای این کشور را تشدید کرد. و انگلستان در این باره نقش مهمی را ایفا کرده بود.

به غیر از این نیروهای انگلیسی که در ترکیب نیروهای ائتلاف در جنوب عراق مستقر می باشند کنترل مرزی را تشدید کرده و با جدیت از نفوذ جنگجویان ایرانی به خاک عراق ممانعت به خرج می دهند. لندن بدین ترتیب بیش از پیش موجبات نگرانی "عقابها" ی ایرانی را فراهم آورده که برای رهبری در منطقه تلاش می کنند.

"رزماری هیلیس" دکتر حقوق بین المللی و کارشناس مسائل سیاسی انگلستان به "ورمیا نووستی" اعلام کرد: "می توان تصور کرد که عملیات علیه گشتی انگلیسی بدون دستور دولت و رهبری ایران صورت گرفته است". به گفته وی "این علمیات توسط سپاه پاسداران صورت گرفته و نه نیروی دریایی ارتش  و برای وزارت امور خارجه ایران نیز غیر منتظره بوده است".

وی یادآوری نمود که "منوچهر متکی" وزیر امور خارجه ایران سعی داشت که این اوضاع را ملایم تر کند و حتی قول داد که زن نظامی انگلیسی به زودی آزاد خواهد شد.

به اعتقاد هیلیس این ثابت می کند که نیروهای نظامی ایران قصد ندارند که بدون بهره سیاسی معین ملوانان انگلیسی را آزاد کنند.  این منافع سیاسی تحقیر انگلستان و "تونی بلر" نخست وزیر این کشور است. برای این منظور لندن باید نقض حریم آبی را قبول کرده و علنا از ایران پوزش بخواهد.

به نظر می رسد که به همین دلیل نظامیان را مجبور می کنند که در برابر دوربین ها اعلام کنند که هنگام دستگیری آنها در آب های ایران قرار داشتند و تلویزیون ایران هم این تصاویر را نشان دهد. وزارت امور خارجه انگلستان پخش این تصاویر را محکوم کرد و اعلام کرد که استفاده از نظامیان در اهداف تبلیغاتی انزجار آور است.

اوضاع چنان وخیم شده که لندن به کشورهایی که با ایران روابط خوبی دارند مانند چین و روسیه متوسل شده است. مسکو تلاش می کند که در حال حاضر به نوعی به اوضاع کمک کند. امید به موفقیت در این زمینه وجود دارد چرا که تهران حداقل درک می کند که در حال حاضر موقعیت مناسبی برای درگیری با انگلستان نیست و برخی از تحلیل گران احتمال می دهند که بازداشت ملوانان انگلیسی ممکن است به بهانه ای برای آغاز عملیات نظامی علیه ایران مبدل شود. در مطبوعات شایعاتی شنیده می شود که تاریخ معینی برای آغاز عملیات آزاد سازی انگلیسی ها اعلام شده است.

پیش از این روزنامه "سان" چاپ لندن گزارش داده بود که تا 6 آپریل یعنی جمعه این هفته حملات موشکی -هوایی به مراکز هسته ای ایران آغاز خواهد شد.

"ریچارد فوکس" کارشناسان مسائل امنیتی انگلستان به "ورمیا نووستی" اعلام کرد: "فکر می کنم که این تبلیغاتی باشد که هدف آنها تشدید فشار بر تهران است. چنین شایعاتی را نباید به طور قطعی در نظر گرفته بلکه بعنوان یکی از روش های بازی پوکر سیاسی دانست.  توجه کنید که اظهارات طرفین محتاطانه تر شده و این علامت خوبی است".

لینک
۱۳۸٦/۱/۱٥ - سيد کريم