آمريکا سه ديپلمات ايرانی در عراق را بازداشت کرد

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق از بازداشت سه دیپلمات ایرانی در شمال بغداد خبر داد.

وی به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت یک نیروی گشتی عراقی ابتدا روز چهارشنبه، سيزدهم ژوئن، این سه دیپلمات ایرانی را در شمال بغداد بازداشت کرد.

آقای زيباری افزود به دنبال دخالت وزارت امور خارجه عراق، اين سه ديپلمات آزاد شدند، اما پس از آن یک نیروی گشتی آمریکایی آنها را بازداشت کرد.

هوشیار زیباری افزوده است که وزارت امور خارجه عراق برای آزادی این سه ایرانی تلاش می کند و آمریکایی ها قول داده اند که آنها را آزاد خواهند کرد.

درباره هویت بازداشت شدگان هنوز گزارشی منتشر نشده است.

اين سه ديپلمات در شرايطی از سوی نيروهای آمريکايی بازداشت شده اند، که ارتش اين کشور هنوز پنج شهروند ايرانی را که در اربيل بازداشت شده اند، آزاد نکرده است. 

ارتش آمریکا گفته است این پنج ایرانی مظنون به داشتن ارتباطاتی با یک شبکه ارسال سلاح برای شورشیان هستند، اما جمهوری اسلامی با تکذيب اين امر، تاکيد کرده که پنج فرد بازداشت شده، ديپلمات هستند.

عراق خواهان آزادی این پنج ایرانی شده و هوشیار زیباری در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس ابراز امیدواری کرده است که آنها آزاد شوند.

به گفته هوشیار زیباری، اين پنج ايرانی به احتمال بسيار در ماه ژوئن آزاد خواهند شد، زيرا آنها شش ماه است که در بازداشت بوده اند و اینک ارتش آمریکا، وضعیت آنها را بررسی خواهد کرد.

هوشیار زیباری گفت آزادی این پنج ايرانی به اعتمادسازی و آماده ساختن زمینه برای ادامه گفت و گوهای آمریکا و ایران کمک خواهد کرد. 

/ 0 نظر / 12 بازدید