به گفته یک ژنرال آمریکایی، ایران شورشیان عراقی را آموزش می دهد

نیروی قدس تدارک کننده آموزش، منابع مالی و تسلیحات است

واشنگتن- به گفته یک سخنگوی ارشد ارتش ایالات متحده در بغداد، یک واحد ویژه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی که با حزب الله مرتبط است، از شورشیان عراقی به منظور حمله به نیروهای ائتلاف و پلیس عراق، و همچنین برای انجام دیگر ماموریت ها، در زمینه آموزش، تامین مالی، و تسلیحات حمایت می کند.

کوین برگنر، سرتیپ ارتش گفت در جلسه توجیهی مورخ 2 ژوئیه اعلام داشت : نیروی قدس که رهبری عملیات بین المللی سپاه پاسداران را بر عهده دارد، "نقش اساسی در برنامه ریزی و اجرای بمبگذاری ها، آدم ربایی ها، اخاذی، قتل های فرقه ای، قاچاق غیر قانونی اسلحه و حملات دیگر علیه مردم، پلیس، و ارتش عراق، و نیروهای ائتلاف ایفا کرده است."

برگنرکه در یک کنفرانس تلویزیونی صحبت می کرد، افزود که عوامل ارشدی که برای حزب الله، یک سازمان تروریستی مستقر در لبنان، کار می کنند، در 2004 تحت هدایت سپاه قدس وبا آگاهی رهبران بلند پایه ایران، تشکیل، آموزش و تجهیز گروه های شورشی عراقی را آغاز کردند. وی گفت، مربیان حزب الله در هر دوره تقریباً 20 تا 60 عراقی را در مراکز آموزشی در ایران تعلیم دادند و برای تشکیل گروه های شورشی به عراق برگرداندند.

برگنر گفت: "اطلاعات ما فاش می کند که مقامات ایرانی از این فعالیت ها آگاهی دارند. این اطلاعات چگونگی استفاده ماموران ایرانی از عوامل لبنانی را برای ایجاد توانایی های نظیر توانایی حزب الله آشکار می سازند و تصویری از سطح تلاش برای تامین مالی و تسلیحاتی گروه های افراط گرا در عراق ترسیم می کنند."

وی گفت که شورشیان عراقی، متشکل از گروه های ویژه، در طی سه سال گذشته گردآوری شده و برای حد اکثر خود مختاری و امنیت عملیاتی در یک بافت سلولی سازمان یافته اند

به گفته برگنر، نیروی قدس به مسلح کردن شورشیان که از مسلسل، موشک های شانه ای، تفنگ های دوربین دار موشک اندازهای آرپی جی، دستگاه های انفجاری خودپرداز و دستگاه های انفجاری نفوذ کننده استفاده می کنند مشغول است. نیروی قدس تا سه میلیون دلار در ماه به عملیات شورشیان کمک می کند.

برگنر گفت، أزهر دولیمی ، یکی از اعضای ارشد که توسط نیروهای ائتلافی در 19 مه کشته شد، رهبری حمله بیستم ژانویه را به ساختمان مرکز همکاری ایالتی در کربلا ، که منجر به کشته شدن پنج نظامی آمریکایی شد، به عهده داشت.

برگنر گفت، دولیمی با علی موسی دقدوق و قیس الخزلی که هر دو توسط نیروهای آمریکایی در 2007 دستگیر شدند، همکاری داشته است. دقدوق در سال 1983 به حزب الله پیوست و درپست های مهم و متعددی، ازجمله تامین امنیت سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله، خدمت کرد.

برگنر گفت: " در 2005، دقدوق، به دستور اعضای ارشد حزب الله لبنان برای همکاری با نیروی قدس، به منظور تعلیم افراطگرایان عراقی" به ایران اعزام شد. دقدوق و الخزلی در بیستم مارس با مدارک شناسایی جعلی همراه با اسنادی از جزئیات شیوه های رزمی و روش های حمله به نیروهای ائتلاف، نیروهای نظامی عراقی، کاروان های [نظامی] و طرز استفاده از سلاحهای دستی و مسلسل، دستگیر شدند.

برگنر گفت، الخزلی رهبری گروه های شورشی در سراسرعراق را از ژوئن 2006 بر عهده داشته است. الخزلی ، که خود عراقی است، مسئول آموزش و تبدیل گروه های شورشی به نیرویی مانند حزب الله بود.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه، در دوم ژوئیه در واشنگتن گفت که این گزارشها "سند دیگری است که بر وضع نارحت کننده ای از در گیری منفی ایران در عراق انگشت می گذارد."

مک کورمک گفت: "ما به این نتیجه رسیده ایم که سپاه پاسداران ایران اصولا عوامل حزب الله را زیر قرارداد آورده و از آنها برای رد کردن اجناس، فناوری و دیگر کمک های مادی استفاده می کند. ... این واقعاً بسیار نگران کننده است."

مک کورمک گفت صرفنظر از آنچه که ایران درباره حضور نیروهای آمریکایی در عراق می اندیشد، آنها به عنوان یک نفوذ تثبیت کننده و به دعوت دولت عراق در آن کشور حضور دارند.

او گفت: "ما مصرانه از دولت ایران می خواهیم تا در اقدامات جاری خود تجدید نظر کند.."

نیروی قدس که در جریان جنگ ایران و عراق به عنوان یک واحد ویژه سپاه پاسداران تشکیل شد، مسئول عملیات فرامرزی ازجمله عملیات تروریستی، و آموزش گروه های تروریست و بنیادگرای اسلامی در سراسر خاور میانه است.

حزب الله در سال 1982 توسط روحانیان شیعه لبنانی که از جهان بینی انقلابی اسلامی آیت الله خمینی در ایران الهام گرفته بودند، بنیاد گذاشته شد. هدف اولیه آن ایجاد یک جمهوری اسلامی در لبنان بود. این گروه حامی تروریسم ضد غربی بوده است و عملیات تروریستی را در سراسر خاور میانه، به نیابت از طرفهای ثالث هدایت کرده است.

منبع: سايت وزارت امور خارجه امريكا

/ 0 نظر / 11 بازدید