اظهارات ضداسراییلی احمدی‌نژاد و واکنش‌های بین‌المللی

اظهارات اخیر محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران علیه اسراییل موج تازه‌ای از انتقادهای بین‌المللی را برانگیخت. کشورهای اروپایی این اظهارات را به شدت محکوم کرده‌اند.

اظهارات اخیر محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران علیه اسراییل موج تازه‌ای از انتقادهای بین‌المللی را برانگیخت. احمدی‌نژاد در نطق دیروز خود که به مناسبت سالگرد درگذشت آیت‌اله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ایراد شد، بار دیگر بر نابودی قریب‌الوقوع دولت اسراییل تاکید کرد. سخنان محمود احمدی‌نژاد در نفی حق موجودیت اسراییل، در حالی بیان می‌شود که ایران به‌خاطر تن ندادن به خواست شورای امنیت مبنی بر تعلیق غنی‌سازی اورانیوم، در شرایط حساسی بسر می‌برد.

حملات لفظی دیروز محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران علیه اسراییل، قاطعانه از سوی کشورهای اروپایی محکوم شد.

احمدی‌نژاد که دیروز در دیدار با میهمانان خارجی شرکت‌کننده در مراسم سالگرد درگذشت آیت‌اله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در نهاد ریاست جمهوری سخن می‌گفت، بار دیگر به به‌شدت به دولت اسراییل حمله کرد. وی دولت اسراییل را «رژیم فاسد اشغالگر»ی خواند که «در آینده نزدیک» نابود خواهد شد.

رییس جمهوری اسلامی ایران با «رژیم صهیونیستی» خواندن دولت اسراییل گفت که «شمارش معکوس نابودی» این دولت آغاز شده است. وی افزود: «به‌زودی شاهد نابودی این رژیم ستمگر خواهیم بود، زیرا همه جهانیان از مدیریت قدرت‌های فاسد، ناصالح و غیرامانت‌دار در جهان خسته شده‌اند و منتظر حاکمیت انسان صالح بر جهان هستند».

یکی از سخنگویان کمیسیون اتحادیه اروپا امروز در بروکسل، در واکنش به این اظهارات گفت: «ما همواره چنین اظهاراتی را در گذشته محکوم کرده‌ایم و چیزی نداریم تا بر آن بیفزاییم». این سخنگو در ادامه افزود: «موضع اتحادیه اروپا در ارتباط با حق موجودیت اسراییل کاملا روشن است».

برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه اظهارات احمدی‌نژاد را مبنی بر آغاز «شمارش معکوس نابودی» اسراییل به‌شدت محکوم کرد. وی گفت: «این اظهارات غیرقابل قبول هستند و با دولتی هماهنگی ندارند که می‌خواهد نقشی منطقه‌ای ایفا کند».

دولت اسپانیا نیز به این اظهارات اعتراض کرد. در همین ارتباط، سفیر ایران در اسپانیا به وزارت خارجه در مادرید برای ادای توضیح احضار شد.

محمود احمدی‌نژاد پیش از این نیز بارها حق موجودیت اسراییل را زیر سوال برده و کشتار یهودیان در جنگ دوم جهانی را «افسانه» خوانده بود. غرب همواره در برابر اظهارات رییس جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر محو اسراییل از نقشه جهان، به‌شدت از خود واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده بود.

احمدی‌نژاد هم‌زمان هر نوع سازشی را بر سر برنامه اتمی کشور صریحا رد کرد. وی گفت، غرب می‌تواند هر چقدر که می‌خواهد «فریاد» بکشد، اما در سیاست اتمی ایران تغییری بوجود نخواهد آمد.

امروز آیت‌اله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز بر حق ایران در تحقیقات هسته‌ای تاکید کرد و اظهار داشت که جمهوری اسلامی در این رابطه، در مناقشه با غرب کوتاه نخواهد آمد. آیت‌اله خامنه‌ای گفت: « رويه‌ی ملت آزاد و مستقل ايران اين نيست كه برای دستيابی به انرژی هسته‌ای و ديگر حقوقش از قدرت‌های سلطه‌گر التماس و خواهش كند».

برخی تحلیلگران معتقدند، در شرایط کنونی که پرونده هسته‌ای ایران دوباره ممکن است به موضوع شورای امنیت بدل شده و تحریم‌های دیگری را علیه جمهوری اسلامی به همراه بیاورد، تکرار اظهارات ضداسراییلی محمود احمدی‌نژاد می‌تواند به وخامت بحران و بسیج افکار عمومی جهان علیه ایران کمک کند.

منبع: دويچه وله

/ 0 نظر / 13 بازدید