آمریکا آماده حمله به سوریه می شود

روز سه شنبه برخی از مسئولین بلند پایه آمریکایی، ایران را بدین متهم کردند که در اتحاد با سوریه آگاهانه اوضاع در عراق را با هدف تسریع خروج نظامیان آمریکا از این کشور و وارد ساختن عراق به منطقه تحت نفوذ خود متزلزل می‌کند.   

روز سه شنبه روزنامه انگلیسی The Guardian به نقل از یک مقام آگاه در عراق درباره "نقشه های پنهان" ایران اطلاع داد. به عقیده این شخص تهران "در عراق بدست جنگجویان سنی القاعده و بسیج شیعیان در جنوب کشور و پیش از همه "ارتش مهدی" تحت فرماندهی مقتدی الصدر با آمریکا می جنگد". در پاسخ به سوال خبرنگار که ایران شیعه چگونه می تواند با "القاعده" سنی همکاری کند، منبع اطلاعاتی The Guardian گفت: "واسطه سوریه است. دمشق مجاهدین سوری را آماده می کند و نیروهای القاعده از سوریه وارد عراق می شوند".

همین افکار را در همان روز نیز "جون بولتون" نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد در پخشFOX News  اظهار داشت. بولتون گفت: "ایران از سوریه بعنوان پایگاه خود برای بی ثبات سازی اوضاع در عراق و لبنان استفاده می کند. از طریق سوریه، تهران حزب الله در لبنان و القاعده در بین النهرین را کنترل می کند".

اما کارشناسان روس، نظر دیگری نسبت به اوضاع دارند. "الکساندر خرامچیخین" کارشناس انستیتو تحلیل های سیاسی و نظامی مسکو معتقد است: "این گزینه که ایران می تواند القاعده را کنترل کند، حتی با میانجیگری سوریه، بعید است. بویژه که امروز تهران در حمایت از القاعده در عراق ذینفع نیست". به عقیده خرامچیخین، "آنچه که کمتر از همه پس از خروج آمریکایی ها از عراق مورد نیاز ایران است، قدرت گرفتن القاعده در مناطق سنی است".

بعقیده این کارشناس، اخبار اخیر، آغاز تبلیغات اطلاعاتی برای تامین حمله احتمالی آمریکا به ایران و یا سوریه هستند. وی گفت: "آمریکا امروز نیروی کافی برای حمله گسترده به ایران را ندارد. پس یعنی هدف آمریکا امروز دمشق است".

اما بعقیده وی، آمریکا نباید به پیروزی آسان در سوریه امید داشته باشد و افزود: "از نظر نظامی، سوریه امروز بسیار نیرومندتر از عراق در زمان صدام در سال 2003 است. این کشور تحت محاصره ده ساله نبوده و نیروهای مسلح مجهز به نوین ترین تجهیزات هستند. اگر آمریکایی ها وارد سوریه شوند،  آنها با دشوراریهای فراوانی مواجه خواهند شد".

روزنامه RBC daily

خبرگزاری «نووستی» روسیه، 2 خرداد

/ 0 نظر / 10 بازدید