آخرين اخبار امور خارجی از واشنگتن

آخرين اخبار امور خارجی از واشنگتن

بیانیه های جدید کاخ سفید و وزارت امور خارجه

گزيده از توضیحات کاخ سفید

پرسش از دینا یرینو، سخنگوی کاخ سفید: تا آنجا که موضوع به ایران مربوط می شود، رئیس جمهوری ایران، یا ایران، در ارتباط با برنامه هسته ای فکر خود را تغییر نداده اند. اما دکتر کاندالیزا رایس درنظر دارد با آنها در صورتی که سر میز حضور داشته باشند گفتگو کند... سؤال من این است: آیا سیاست ایالات منحده تا آنجا که به برنامه هسته ای ایران مربوط می شود تغییر پیدا کرده است ، یا در صورت انجام ملاقات سازشی صورت خواهد گرفت؟

خانم پرینو: نه، من شما را به توضیحات دیروز شان مک کورمک وقتی که در باره این موضوع اظهار نظر کرد رجوع می دهم. آنچه او گفت این بود که رایس، وزیر امور خارجه، هفته آینده به کنفرانس همسایگان عراق در شرم الشیخ در مصرخواهد پیوست. کنفرانسی که هری رید رهبر اکثریت در سنا، ظاهرا درباره آن چیزی نشنیده است، چون مرتبا می گوید ما به یک کنفرانس نیاز داریم. اما من می خواهم به اطلاع او برسانم که این امر هفته آینده اتفاق خواهد افتاد.

و باز شما را رجوع میدهم به این که شان مک کورمک گفت که او هرگونه تماس تصادفی را منتفی نمی داند. هر چند که این اجتماع به گفتگو در باره عراق اختصاص دارد. ما در گروه 1+5 [اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان] موضع نیرومندی در قبال برنامه هسته ای ایران در پیش گرفته ایم. ما بر این باوریم اگر آنها می خواهند راهی را در جهت نیروی اتمی غیر نظامی انتخاب کنند، این راه در اختیارشان قرار دارد. آنها فقط باید غنی سازی خود را به حال تعلیق در آورند.

منبع: سايت وزارت امور خارجه آمريكا

/ 0 نظر / 14 بازدید