مذاکرات سولانا و لاریجانی ادامه می‌یابد

ایران روز یکشنبه ۱۷ ژوئن اعلام کرد مذاکرات علی لاریجانی با خاویر سولانا درباره پرونده‌ی هسته‌ای ایران ادامه می‌یابد. به گفته‌ی سخنگوی وزارت خارجه ایران، این مذاکرات در روزهای آینده انجام خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از تهران، محمدعلی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، ضمن اعلام خبر دیدار علی لاریجانی وخاویر سولانا در روزهای آینده، گفت: هم‌اکنون طرفین در حال گفت‌وگو برای تعیین مکان و زمان این دیدار هستند.

در چند هفته‌‌ی اخیر چهار دور مذاکره میان اتحادیه‌ی اروپا و ایران با هدف یافتن راه‌حلی برای مناقشه‌ی اتمی برگزار شده که هیچکدام نتیجه‌ای در پی نداشته است. آخرین دیدار و گفت‌وگو میان خاویر سولانا، نماینده اتحادیه اروپا و علی لاریجانی، مسئول ایرانی در مذاکرات هسته‌ای در روزهای آخر مه در مادرید برگزار شد. روز دوشنبه ۱۱ ژوئن نیز مذاکراتی میان معاونان خاویر سولانا و علی لاریجانی در وین برگزار شد، که آن دیدار نیز دستاوردی نداشت. با وجود این گفته شد، این گفت‌وگوها ادامه خواهد یافت.

غرب خواهان توقف غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران به عنوان پیش‌شرط  آغاز مذاکرات برای یافتن راه‌حل مناقشه است، اما ایران نه‌تنها این پیش‌شرط را نمی‌پذیرد، بلکه فعالیت‌های غنی‌سازی را نیز شدت بخشیده است.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه ۱۴ ژوئن در پایان نشست نوبتی شورای حکام آژانس در وین گفت: «ایرانی‌ها همچنان در حال تکمیل فن‌آوری غنی‌سازی خویش هستند و به درخواست‌های آژانس برای همکاری شفاف‌ساز بیشتر و نیز تعلیق فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی عمل نکرده‌اند

البرادعی گفت: « ادامه وضعیت کنونی می‌تواند پیامدهای فاجعه‌بار داشته باشد. من دوباره از ایران می‌خواهم که در مقطع بحرانی کنونی بصورت داوطلبانه ساخت دستگاه‌های سانتیریفیوژ و توسعه آنها را متوقف نماید

همچنین نمایندگان سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۳ ژوئن با انتشار اطلاعیه‌ی مشترکی، ایران را متهم کردند که همچنان به تعهدات خود بی‌اعتناست و هیچ گامی  در جهت ایجاد اعتماد نسبت به ماهیت  برنامه هسته‌ای خود برنمی‌دارد.

در جریان آخرین نشست شورای حکام همچنین رسانه‌های خبری از قول منابع نزدیک به البرداعی از احتمال دستیابی ایران به ۸ هزار دستگاه سانتریفوژ تا پایان سال جاری میلادی خبر دادند. این خبر به سرعت در محافل دیپلماتیک پیچید و به‌شدت به نگرانی‌ها پیرامون احتمال دستیابی سریع ایران به سلاح هسته‌ای دامن زد. دولت ایران این خبر را تایید و یا تکذیب نکرد.

منبع: دويچه وله

/ 0 نظر / 11 بازدید