گفت‌وگوهای ایران و آمریکا آغاز شد

گفت‌وگوهای ایران و آمریکا صبح روز دوشنبه ۲۸ مه، در منظقه‌ی حفاظت‌شده‌ی سبز بغداد آغاز شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مذاکرات در محل نخست‌وزیری عراق و در پشت درهای بسته انجام می‌شود.

رایان کراکر، سفیر ایالات متحده آمریکا در عراق، ریاست هیئت آمریکایی را برعهده دارد و هیئت ایرانی را حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در بغداد نمایندگی می‌کند.

خبرگزاری دولتی ایران، "ایرنا" نیز گزارش داده  است نوری المالکی نخست‌وزیر و موفق الربیعی مشاور عالی امنیت ملی عراق در این مذاکرات حضور یافتند، اما پس از دیدار با دو طرف، جلسه مذاکرات را ترک کردند.

المالكی قبل از آغاز این مذاكرات به خبرنگاران گفت: «بغداد میزبان نشست بین آمریكا و ایران است و امیدوارم این نشست آغازگر فصلی خوب و گامی مهم برای منطقه باشد.»

وی گفت: «عراق تنها میزبان این مذاكرات نخواهد بود بلكه در موفقیت آن نقش تعیین‌كننده خواهد داشت.»

ملاقات بغداد نخستین دیدار رسمی مقام‌های ایران و آمریکا پس از ۲۷ سال است. مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که مذاکرات تنها بر سر عراق و امنیت و ثبات در آن کشور خواهد بود.

اندکی پیش از شروع مذاکرات، ژنرال ویلیام فالون، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه و نزدیک، در گفتگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایران را بازیگری فعال در منطقه ارزیابی کرد که واشینگتن نمی‌تواند نادیده‌اش بگیرد.

او گفت: «ما ناگزیریم راهی پیدا کنیم تا با ایرانی‌ها به یک تفاهم برسیم.» ژنرال فالون اما در عین‌حال تاکید کرد که آمریکا، برخلاف خواست ایرانی‌ها، به هیچ‌وجه از منطقه عقب‌نشینی نخواهد کرد.

منوچهر متكی، وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۲۸ مه، همزمان با اغاز مذاکرات در بغداد در تهران به خبرنگاران گفت: «تعیین جدول‌زمانی برای خروج نیروهای اشغالگر از عراق و واگذاری كامل امور به دولت و ملت عراق برای اجرای برنامه‌های امنیتی در این كشور، مؤثرترین راه برای خروج از بحران عراق و جلوگیری از گسترش خونریزی و خشونت در منطقه است.»

متکی افزود: «جمهوری اسلامی ایران آماده است در صورت تغییر رفتار آمریکا، به این کشور برای خروج نیروهایش از عراق و منطقه کمک کند.»

منبع: دويچه وله

/ 0 نظر / 10 بازدید