آمریکا: حکومت ایران کارگردان فعالیت‌های نظامی شیعان عراق و لبنان است

بر اساس اطلاعاتی که آمریکا منتشر کرده، دخالت نظامی حکومت ایران در عراق عمدتاً از طریق نیروهای قدس سپاه پاسداران صورت می‌گیرد. گفته می‌شود که وظیفه‌ی اصلی این نیرو انجام مأموریت‌های خارجی زیر فرماندهی مستقیم ولی فقیه حکومت اسلامی، آیت‌الله خامنه‌ای است.

بغداد، ۲ ژوئیه - ژنرال کوین برگنر (Kevin Bergner) سخنگوی ارتش آمریکا در عراق در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که واحد ویژه‌ای از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در عراق حضور و فعالیت دارد. به گفته‌ی برگنر آخرین گزارش‌های سرویس‌های اطلاعاتی مخفی این موضوع را مستند کرده‌اند.

ژنرال کوین برگنر در کنفرانس مطبوعاتی خود گفته است که حکومت ایران اردوگاههایی برای تعلیم گروه‌های مسلح شیعه ایجاد کرده است. به گفته‌ی وی در اطراف تهران سه اردوگاه ویژه‌ی تعلیم شیعیان عراقی وجود دارد که ظرفیت آنها آموزش تعدادی میان ۲۰ تا ۶۰ نفر است.

فعالیت‌های واحد قدس سپاه پاسداران

بر اساس اطلاعاتی که آمریکا منتشر کرده است، دخالت نظامی حکومت ایران در عراق عمدتاً از طریق نیروهای قدس سپاه پاسداران صورت می‌گیرد. گفته می‌شود که وظیفه‌ی اصلی این نیرو انجام مأموریت‌های خارجی زیر فرماندهی مستقیم ولی فقیه حکومت اسلامی، آیت‌الله خامنه‌ای است. بنابر همان اطلاعات واحد "قدس" سپاه پاسداران همکاری نزدیکی با افراد مسلح "حزب الله" در جنوب لبنان دارد.

از نظر آمریکا افراد مسلح شیعی در لبنان بازوی نظامی حکومت ایران هستند. حکومت اسلامی برخی دخالتهای خود در عراق را از طریق لبنانی‌ها پیش می‌برد.

لبنان - ایران – عراق

آمریکا به کل حرکات نیروهای مسلح شیعی نظر دارد که عرصه‌ی فعالیت‌ِشان در مثلث لبنان، ایران، عراق با محوریت مالی و تسلیحاتی ایران است. برگنر گفته است که آمریکایی‌ها اخیرا یکی از افراد برجسته‌ی حزب الله لبنان به نام علی موسی دقدوق با نام واقعی حمید محمد جبور اللامی را دستگیر کرده‌اند که نزد واحد قدس سپاه پاسدارن تعلیم دیده، تا در عراق به نیروهای افراطی شیعی آموزش نظامی دهد. فرد دستگیر شده وجود اردوگاههای نظامی‌ای برای تعلیم عراقی‌ها را فاش کرده است.

بنابر گفته‌ی برگنر گروه‌های مسلح شیعه در اصل از حکومت ایران دستور می‌گیرند. از گفته‌های برگنر برمی‌‌آید که دولت آمریکا معتقد است، شیعیان تندرو در عراق، مشخصا‌ً "جیش المهدی"، مدتهاست از کنترل رهبران عراقی خود، از جمله مقتدی الصدر خارج شده‌اند. آمریکا حکومت ایران را گردانده‌ی اصلی این گروه می‌داند.

یک معنای این سخن برگر این می‌تواند باشد که از نظر آمریکا حکومت ایران مسئول حملات مسلحانه‌ی شیعیان علیه نظامیان آمریکایی است. یکی از این حملات، که ژنرال برگر در کنفرانس مطبوعاتی خود به آن اشاره داشته، در ماه ژانویه در کربلا اتفاق افتاد و به قتل پنج سرباز آمریکایی منجر شد.

انتظار آمریکا

این بار نخست نیست که ایالات متحده‌ی آمریکا حکومت ایران را به دخالت در امور عراق از طریق ارگان‌های نظامی خود می‌کند. آمریکا معتقد است که حکومت ایران از نیروهای مسلح شیعی در عراق پشتیبانی می‌کند و از این طریق بحران خشونت‌بار در این کشور را تشدید می‌کند. حکومت ایران این اتهام‌ها را رد کرده است.

انتظار آمریکا از ایران مشارکت در آرام‌سازی اوضاع عراق است. بر همین اساس آمریکا به مذاکره مستقیم با ایران در مورد امنیت در عراق پرداخت. دور اول مذاکرات، که همه‌ی ناظران سیاسی آن را بسیار پراهمیت خواندند، در روز ۲۸ماه مه ۲۰۰۷ (۷ خرداد) در بغداد برگزار شد. بر روی لزوم انجام این مذاکرات، که به احتمال بسیار در آینده‌ی نزدیک دور دوم آن برگزار خواهد شد، حکومت عراق تأکید ویژه‌ای داشته است.

با نظر به این مذاکرات و تمایل حکومت ایران به ادامه‌ی آن، سخنان ژنرال کوین برگنر را می‌توان علاوه بر اخطار، به مثابه نوعی اعلام انتظار نیز تلقی کرد، انتظار در این مورد که حکومت ایران علاقه‌‌ای واقعی به آرامش در عراق از خود نشان دهد و در عمل ثابت کند که خواهان پایام یافتن خشونت در عراق است.

منبع: دويچه وله

/ 0 نظر / 13 بازدید