رهایی از بحث تعلیق غنی‌سازی اورانیوم؟

علی لاریجانی، نماینده‌ی ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای، دیروز پس از مذاکره با خاویرسولانا اعلام کرد: "ما در حال عبور از بحث تعلیق هستیم". این در حالی است که غرب بر اجرای قطعنامه‌ی شورای امنیت علیه ایران تأکید می‌ورزد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، لاریجانی دیروز پس از مذاکره با خاویر سولانا، هماهنگ‌‌ کننده‌ی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ضمن انتقاد از عملکرد رسانه‌ها خطاب به خبرنگاران گفت: «ما داریم بحث تعلیق را رها می‌کنیم، چرا شما از آن دست برنمی‌دارید؟»

بر اساس این گزارش، لاریجانی معتقد است که رسانه‌ها بیشتر از سیاستمداران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم  از جانب ایران اهمیت می‌دهند. به گفته‌ی وی، موضوع تعلیق غنی‌سازی اورانیوم  یک "بازی رسانه‌ای" است.

خاویر سولانا پس از گفتگو با لاریجانی در پاسخ به یک خبرنگار تاکید کرد که غرب خواهان اجرای قطعنامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است. در این قطعنامه از ایران خواسته شده است که غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.

خبرگزاری رویتر به نقل از خاویرسولانا گزارش داد که هرچند در نشست نمایندگان ایران و اتحادیه‌ی اروپا ایده‌های جدیدی مطرح شده، ولی نتایج چشمگیری به دست نیامده است.

مسائلی که هنوز میان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و ایران حل نشده اند، از جمله موضوعات مورد مذاکره بوده است. 

گفت‌وگوی سولانا و لاریجانی  قرار است، دو هفته دیگر ادامه یابد.

شرایط مذاکره‌ی ایران و آمریکا

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده آمریکا یکبار دیگر از ایران خواست، از غنی‌سازی اورانیوم دست بردارد.

به گزارش سایت روزنامه‌ی اتریشی "دی پرسه"، رایس تأکید کرد، در صورتی که ایران برنامه‌های هسته‌ای خود را متوقف سازد، ایالات متحده حاضر است سیاست خود نسبت به ایران را تغییر دهد و با این کشور مستقیماً به مذاکره بنشیند.

وزیر امور خارجه‌ی آمریکا در وین، پایتخت اطریش گفت، ایران باید به جامعه‌ی جهانی ثابت کند که هدفش از غنی‌سازی اورانیوم دستیابی به بمب هسته‌ای نیست. 

منبع: دويچه وله

/ 0 نظر / 10 بازدید