دکترین نظامی-امنیتی جمهوری اسلامی

دکترین نظامی-امنیتی جمهوری اسلامی

ذوالقدر: ایران قادر است روزانه دهها هزار موشک به اهداف آمریکایی شلیک کند 

محمدباقر ذوالقدر از مقامهای نظامی و امنیتی مهم جمهوری اسلامی که اینک سمت رسمی او "جانشین و معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور" است، تهدیدهای آمریکا را به دو دسته تقسیم کرده است: تهدیدهای نظامی و تهدیدهای نرم. پاسخ تهدیدهای نظامی به گفته‌ی ذوالقدر شلیک ده‌هزار موشک از سوی ایران خواهد بود و پاسخ تهدیدهای نرم مبارزه امنیتی با نویسندگان و جراید و سازمانهای مدنی است.

24.jpg

وی در روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در این مورد در همایش "نقش امنیت در توسعه استان کردستان" در سنندج سخنرانی کرده است. سخنرانی او را، که بخشهایی از آن توسط ایرنا مخابره شده است، می‌توان به مثابه دکترین نظامی-امنیتی جمهوری اسلامی یا دست کم بخشهایی از حاکمیت تلقی کرد.

سردار سرتیپ دکتر ذوالقدر گفته است: «برنامه اصلی آمریکا در دشمنی با انقلاب اسلامی با توجه به ناتوانی در اقدام نظامی، تهدید نرم است.» او در این مورد چنین توضیح داده است: «سیاست اصلی آمریکا در شرایط فعلی تهدید نرم از طریق ایجاد بی‌ثباتی و بحران‌سازی در داخل و دامن زدن به گسستهای قومی و مذهبی است.» وی افزوده است: «آمریکا در قالب تهدید نرم از روزنامه‌ها و "ان جی او"ها با الگوگیری از برنامه‌های که در شوروی سابق اجرا کردند، نیز بهره می‌گیرد و برخی از روزنامه‌ها نیز در جهت اهداف دشمنان به وظایف خودشان خوب عمل می کنند.»

ترس آمریکا از حمله به ایران

بنابر گزارش ایرنا به نظر ذوالقدر «آمریکا که در شرایط فعلی بدون نقاب و علنی با ایران درگیر شده و تمایل زیادی به اقدام نظامی ‌دارد ولی به دلایل تاکتیکی و راهبردی قادر به عمل به نیت شوم خود نیست.» ذولقدر علت ناتوانی آمریکا را درگیر بودن آن در «دو پروژه سنگین عراق و افغانستان» می‌داند.

یک نکته‌ی مهم که ذوالقدر آن را از زبان «تحلیلگران» بیان کرده چنین است: «تحلیلگران می‌گویند از نظر تاکتیکی و راهبردی آمریکا نمی‌تواند به ایران حمله کند چون می‌ترسند به محض حمله به ایران، کشور به سمت تولید سلاح نامتعارف حرکت کند.»

ایرنا نوشته است که «وی با استناد به این دیدگاهها گفت: این در حالیست که با در اختیار بودن موشکهای دور برد هیچ جا برای آمریکا امن نخواهد بود و ایران قادر است روزانه دهها هزار موشک به اهداف آمریکایی شلیک کند و با موشکهای دور برد می‌تواند اسراییل را هم به عنوان عقبه آمریکا تهدید کند.»

سیاست تهدید نرم

از نظر ذوالقدر، چون آمریکا ناتوان از درگیری نظامی با ایران است، «سیاست تهدید نرم را از طریق ایجاد بی‌ثباتی و بحران‌سازی در داخل در دستور کار قرار داده و در کنار آن از اهرم تحریم نیز برای ایجاد بی‌ثباتی بهره خواهد گرفت. »

در برابر این طرح آمریکا، طرح امنیتی جمهوری اسلامی قرار دارد. به گفته‌ی ذوالقدر«خنثی‌سازی پایه دوم تهدیدهای آمریکا که همان تهدید نرم است وظیفه اصلی و اول بخش امنیتی داخل کشور است که حضور بموقع و آمادگی آنها از عوامل موثر بازدارنده در خنثی‌سازی این تهدید است.»

ایمان و امنیت

بنابر گزارش ایرنا سردار سرتیپ دکتر محمدباقر ذوالقدر برای دیدگاه امنیتی مبنایی الهی قایل شده است. او گفته است: «از منظر دین اسلام امنیت و ایمان از یک ریشه واحد هستند و امنیت پاداش ایمان صالحان است و جامعه بدون امنیت مفهوم نمی‌یابد.»

منبع: دويچه وله

/ 0 نظر / 13 بازدید