مذاکرات پنهانی ایران و آمریکا

مذاکرات پنهانی ایران و آمریکا

اخیرا در رسانه های گروهی آمریکا از قول منابع سیاسی اخباری شنیده می شود در مورد اینکه واشنگتن به طور فعالی مذاکرات پنهانی خود را با تهران آغاز کرده است. بعنوان مثال بر اساس گزارش Houston Chronicle سوئیس نقش میانجی تماس های پنهانی  مذکور را بر عهده دارد که به خاطر عدم وجود نمایندگی سیاسی آمریکا در تهران از سال 1979 بعنوان حافظ منافع آمریکا در ایران می باشد. همچنین اطلاع داده می شود که این دیالوگ طیف تقریبا گسترده ای را شامل می شود: قبل از هر چیز در مورد سرنوشت اتباع آمریکایی که در عراق ناپدید شده اند و ایرانی های بازداشت شده در جریان حمله نیروهای آمریکایی به کنسولگری ایران در شهر اربیل عراق و همچنین در مورد اختلافات دیرینه در خصوص املاک و دارایی های ایران.

نمونه روشن دیگر قصد واشنگتن برای برقراری دیالوگ با ایران  که از اخبار رسانه های گروهی آمریکایی بر می آید ماموریت ویژه در این خصوص به "هشیار زیباری" وزیر امور خارجه عراق داده شده است. منابع سیاسی ادعا می کنند که وی همچنین باید پل های ارتباطی میان دوطرف مقابل را برقرار کند. در واشنگتن به نوعی معتقدند که زیباری شیعه ارتباطات دیرینه و محکمی در تهران دارد و به همین خاطر می تواند مقامات ایرانی را برای کنار آمدن با آمریکا متقاعد سازد.

بالاخره اوج تلاش های آمریکا برای دیالوگ باید کنفرانس بین المللی عراق باشد که قرار است در اوائل ماه آینده در مصر برگزار گردد. در آن "کاندولیزا رایس" وزیر امور خارجه آمریکا نیز شرکت خواهدکرد. به غیر از این در همان کنفرانس باید "منوچهر متکی" وزیر امور خارجه ایران نیز شرکت کند. آنطور که "جرج بوش" رییس جمهور آمریکا در شبکه تلویزیونی PBS اعلام کرد رایس و متکی  در مورد برنامه هسته ای ایران سخن نخواهند گفت بلکه در مورد عادی سازی روابط دو کشور بحث به میان خواهد آمد.

سالیان درازی است که مسئله مذاکرات میان آمریکا و ایران مطرح است. بعد از انقلاب اسلامی در سال 1979 و اشغال سفارت آمریکا ، واشنگتن هیچگونه رابطه رسمی با تهران نداشته است. سیاست گفتگوی تمدن ها که توسط "محمد خاتمی" رییس جمهور اسبق ایران مطرح شده بود هم به نزدیکی مواضع دو کشور منتهی نشد. حتی در آن سال هایی که اتحادیه اروپا به طور فعالی به سمت جمهوری اسلامی می رفت آمریکا از نزدیکی خودداری می نمود. و حال ناگهان آمریکا برای ارتباط با حکومت فعلی ایران که سیاست بنیادی و غیر قابل قبولی برای آمریکا را پیش روی خود گذاشته اظهار آمادگی می کند.

در حال حاضر یکی از فاکتورهای اصلی خودداری دولت بوش، افکار عمومی جامعه آمریکا و همچنین مواضع کشورهای اروپایی است که خواستار استفاده از روش های دیپلماسی برای حل بحران ایران می باشند. مسلما اخبار کنونی در مورد مذاکرات مذکور باید این نقاط ضعف را بپوشاند.

هیچگونه مذاکراتی میان آمریکا و ایران نه پنهانی و نه آشکار نمی تواند مناقشه میان آنها را حل کند چرا که هیچ کدام از طرفین برای حل آن تمایل به خرج نمی دهند و هر دو طرف خواستار کسب پیروزی با حداکثر تضعیف طرف مقابل می باشند. هنوز مسجل نیست که مذاکرات رایس با متکی انجام شوند. به احتمال قوی ابتکار واشنگتن به نوعی از سوی ایران نادیده گرفته می شود.  و این موضوع به واشنگتن بهانه دیگری خواهد داد که تهران را به عدم تمایل جهت حل بحران کنونی متهم سازد. و آنوقت است که طی یکی دو ماه آینده واشنگتن راه دیگری برای حل مسئله ایران نخواهد داشت.

"کامرسانت"، خبرگزاری «نووستی»

/ 0 نظر / 14 بازدید