چرا سیستم دفاع ضد موشکی آمریکایی را در اسرائیل مستقر نکرد؟

افزایش تنش ها در روابط روسیه و غرب یک ویژگی را به نمایش گذاشتند: غرب نگران دموکراسی در روسیه است، روسیه نگران موشک های آمریکایی در نزدیکی مرزهای خود است. سطح توسعه دموکراسی، مشکلی مسلماً جدی و مهم است، اما بسختی می توان آن را بازرسی نمود. اما برعکس، مسکو اعتراضاتی کاملاً مشخص در رابطه با استقرار سیستم جهانی دفاع ضد موشکی آمریکا دارد.

میزان محبوبیت "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه در اواخر مدت حکومت خود، بالاتر از میزان محبوبیت بوش و بلر در اوایل قدرت گرفتن آنهاست. این برگ برنده محکم و مستدلی است که نشان می دهد مردم روسیه که اپوزیسیون کشور و جوامع غربی نگران حقوق و آزادی های آنها هستند، از رئیس جمهور خود رضایت دارند. میزان محبوبیت پوتین، دلیلی محکم بر این است که سیاست داخلی وی "به نفع مردم روسیه" است که حق دارد اولویت در مسائل حکومتی را خود تعیین کند.

آمریکا اکنون 18 موشک رهگیر زمینی دارد که از این میان 16 موشک در سیستم دفاع ضد موشکی واقع در آلاسکا و دو موشک در سیستم دفاعی کالیفرنیا وجود دارند، اما تا سال 2013 تعداد آنها باید به 54 موشک برسد: 40 موشک رهگیر در سیستم دفاع ضد موشکی آلاسکا، 4 موشک در کالیفرنیا و 10 موشک در لهستان. پاسخ مشخصی برای این سوال که چرا روسیه نباید نگران باشد، شنیده نمی شود.

برای مسکو جذب کشورهای عضو سابق پیمان ورشو به جذب سیستم دفاع ضد موشکی آمریکا، دعوت به مبارزه است. این مبارزه طلبی، همانقدر گستاخانه است که توسعه ناتو از طریق کشورهای اتحاد شوروی سابق. هیچ کس هم توضیح نمی دهد که چرا ایران باید در لهستان متوقف شود. تهران هیچ وقت نه اروپا و نه آمریکا را تهدید نکرده است. بلکه بالعکس به کرات اسرائیل را تهدید کرده است. پس چرا سیستم دفاع ضد موشکی آمریکایی را در اسرائیل مستقر نکرد؟

روزنامه "نیزاویسیمایا گازیتا"، خبرگزاری «نووستی» روسیه، 17 خرداد

/ 0 نظر / 13 بازدید